Постанова № 60185485, 30.08.2016, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
30.08.2016
Номер справи
234/8402/16-а
Номер документу
60185485
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 234/8402/16-а

Провадження № 2-а/234/197/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2016 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді -Демидової В.К.

при секретарі Гаркуши С.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Краматорську

справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

26 травня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії.

Свої вимоги мотивує тим, що 6 серпня 2015 року ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради їй було видано довідку за № 1426/51179, якою зазначено, що вона та її малолітня дитина ОСОБА_3 є внутрішньо переміщеними особами, які перемістилися з району проведення АТО.

З серпня 2015 року їй та її чоловікові ОСОБА_4 була призначена щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг, відповідно до п.3 Постанови КМУ від 01.10.2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання , в тому числі на оплату житлово комунальних послуг», а саме: грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сімю та виплачується одному з її членів за умовами надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сімї.

ЇЇ довідка внутрішньо переміщеної особи була завірена належним чином відповідно до вимог постанови КМУ від 01.10.2014 року № 509 «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» та ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». На зворотному боці довідки від 06.08.2015 року № 1426/51179 були проставлені всі необхідні штампи органів Державної міграційної служби та управління праці та соціального захистку населення Краматорської міської ради.

Щомісячну державну адресну допомоги на родину вона з чоловіком отримували до січня 2016 року.

22 березня 2016 року вона народила дитину ОСОБА_3.

Виконуючи вимоги п.9 постанови КМУ від 01.10.2014 року № 509 «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції», вона повідомила про факт народження дитини до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради.

Тобто , нею були виконані усі обовязки, які були покладені на неї законодавством, що регулює статус як внутрішньо переміщеної особи.

31.03.2016 року ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради було вилучено її довідку ВПО № 1426/51179 від 06.08.2015 року та видано дублікат цієї ж довідки, в яку була вписана її новонароджена дитина. На зворотному боці дублікату довідки внутрішньо переміщеної особи від 06.08.2015 року № 1426/51179 не був проставлений штамп державної міграційної служби в Донецькій області.

31.03.2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про призначення їй державної соціальної допомоги при народженні дитини у строки та порядком, передбачених Законом України «Про державну допомогу сімям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-Х11 та постановою ОСОБА_5 Міністрів України «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми» та державної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам відповідно до постанови КМУ від 01.10.2014 року № 505.

ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 08.04.2016 року за № 01-08/- їй було відмовлено у призначенні державних соціальних допоміг, відповідно до п.1 Постанови КМУ від 05.11.2014 року № 637, пункту 6,7 постанови КМУ від 01.10.2014 року № 509 та відповідно до листа МСПУ № 75610114-161/081 від 20.01.2016 (відсутній штамп ДМС).

Також, листом ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 11.04.2016 року за № 01-08/923 їй було відмовлено у призначенні щомісячної державної адресної допомоги їй та її дитині як особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг на підставі п.6,7 постанови КМУ від 01.10.2014 року № 509 та п.2,3,8 постанови КМУ від 01.10.2014 року №505 та відповідно до листа МСПУ № 75610114-161/081 від 20.01.2016 (відсутній штамп ДМС). Зазначені відповіді вважає безпідставними, необґрунтованими, такими, що суперечать вимогам чинного законодавства, оскільки довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, підстави для скасування дії дублікату довідки від ВПО № 1426/51179 від 06.08.2015 року відсутні. Просила задовольнити її позовні вимоги у повному обсязі.

В судовому засіданні позивач повністю підтримала заявлені позовні вимоги, просила їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала та пояснила, що позивач з 06.08.2015 р. була зареєстрована у базі даних внутрішньо переміщених осіб та одержала довідку від 06.08.2015 № 1426/51179, в якій Державною міграційною службою була проставлена відмітка про реєстрацію місця проживання. 31.03.2016 року, у звязку із народження нею дитини, зазначена довідка у позивача була вилучена та виданий її дублікат. 31.03.2016 року позивач звернулась із заявою з питання призначення державної соціальної допомоги при народженні дитини та допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, але рішенням від 08.04.2016 року їй було відмовлено в призначенні допомоги при народженні дитини та допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, на підставі того, що на зворотному боці довідки позивача відсутній штамп Державної міграційної служби, оскільки відповідно до п. 7 Порядку, затвердженогопостановою КМУ від 01.10.2014 р. № 509, довідка не є дійсною без проставляння на її зворотному боці зазначеної відмітки. Крім того зазначила, що позивачу з 01.06.2016 року призначено допомогу як переміщеній особі на проживання. Вважає, що позивачу відмовлено у продовженні виплати грошової допомоги правомірно, тому просила у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд знаходить заявлений позов таким, що підлягає частковому задоволенню.

В судовому засіданні встановлено, що позивачу ОСОБА_1 була видана довідка від 06.08.2015 року № 1426/51179 про взяття її на облік як особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, місце перебування її зареєстровано за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.

Як видно, після народження позивачем дитини, 31.03.2016 року ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради у позивача ОСОБА_1 було вилучено її довідку ВПО № 1426/51179 від 06.08.2015 року та видано дублікат цієї ж довідки, в яку була вписана її новонароджена дитина. На зворотному боці дублікату довідки внутрішньо переміщеної особи від 06.08.2015 року № 1426/51179 не був проставлений штамп державної міграційної служби в Донецькій області.

З підстав відсутності штампу Державної міграційної служби на зворотному боці дублікату довідки, позивачу було відмовлено у продовженні виплати грошової допомоги при народженні дитини та допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, що підтверджується листами заступника начальника управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 8.04.2016 року та від 11.04.2016 року.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», (далі Закон) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно ст. 4 Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому ОСОБА_5 Міністрів України.

Форма заяви затверджується центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин, соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну.

Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою ОСОБА_5 Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, передбачає надання грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців (п. 1 Порядку).

Пунктом 1 ст. 1 Закону України від 24.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи було вилучено з переліку документів, до яких вносяться відомості про місце проживання та місце перебування особи, визначених Законом України від 11.12.2003 року «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Пунктом 4 частини 2 розділу І Закону України від 24.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» доповнена частина 1 статті 4 Закону України від 20.10.2014 року «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», яка наголошує, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Отже, з часу набрання чинності вказаним Законом, а саме з 13.01.2016 р., проставляння територіальними підрозділами Державної міграційної служби України відмітки про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці, не передбачено законом, оскільки саме Міністерство соціальної політики визначено відповідальним за забезпечення формування та ведення, а на структурні підрозділи з питань соціального захисту населення покладено завдання щодо вирішення питання стосовно видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, реєстрації та постановки її на облік в Єдиній інформаційній базі.

Такий висновок також випливає з того, що вносячи зміни Законом України від 24.12.2015 р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», законодавець виключив п. 5 ч. 2 ст. 9 Закону, норма якого передбачала обовязок внутрішньо переміщеної особи один раз на шість місяців зявлятися до відповідного структурного підрозділу уповноваженого органу міграційної політики.

Також слід зазначити, що Законом України № 888-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» повноваження з реєстрації місця проживання та місця перебування віднесені до повноважень органів місцевого самоврядування, а не органів ДМС України.

Крім того, ч. 1ст. 12Закону надає вичерпний перелік підстав для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб і такими є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.

Отже, з часу набрання чинності цим Законом, а саме з 13.01.2016 р., проставляння територіальними підрозділами Державної міграційної служби України відмітки про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці, не є необхідним, оскільки саме Міністерство соціальної політики визначено відповідальним за забезпечення формування та ведення, а на структурні підрозділи з питань соціального захисту населення покладено завдання щодо вирішення питання стосовно видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, реєстрації та постановки її на облік в Єдиній інформаційній базі.

Такий висновок також випливає з того, що вносячи зміни Законом України від 24.12.2015 р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», законодавець виключив п. 5 ч. 2ст. 9 Закону, норма якого передбачала обов'язок внутрішньо переміщеної особи один раз на шість місяців з'являтися до відповідного структурного підрозділу уповноваженого органу міграційної політики.

Так, ст. 117 Конституції України визначає, що ОСОБА_5 Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. ОСОБА_5 Міністрів України підписує Прем'єр-міністр України. Нормативно-правові акти ОСОБА_5 Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади підлягають реєстрації в порядку, встановленому законом.

Крім того, слід взяти до уваги те, що п. 2 розділу ІІ Перехідних положень Закону України від 24.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» визначено необхідність ОСОБА_5 Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

На час відмови відповідача в наданні позивачу адресної грошової допомоги ОСОБА_5 Міністрів України не було видано нормативно-правових актів, спрямованих на приведення їх у відповідність із внесеними до Закону змінами.

Юридична сила закону як основного джерела права, його місце в системі нормативно-правових актів закріплені в Конституції України.

Однією з ознак, яка відрізняє закон від інших нормативно-правових актів, є прийняття його вищим представницьким органом державної влади, та п. 3 ч. 1 ст. 85 Конституції України закріплено, що прийняття законів належить до повноважень Верховної Ради України, яка є єдиним органом законодавчої влади.

Вища юридична сила закону також полягає у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.

З огляду на принцип законності пріоритетзакону над підзаконними актами, посилання відповідача як на підставу відмови у призначенні щомісячної адресної допомоги та допомоги на дитину на п. 7-1 Порядку через відсутність відмітки територіального підрозділу Державної міграційної служби на зворотному боці довідки про взяття на облік, є таким, що не відповідає діючому законодавству.

При цьому суд погоджується з доводами позивача про те, що з урахуванням вимоги ст. 20 Закону, яка наголошує, що закони та інші нормативно-правові акти України діють в частині, що не суперечить цьому Закону, вважати наявність відмітки структурного підрозділу Державної міграційної служби України ознакою дійсності довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, є рішенням помилковим і таким, що прийнято в порушенням чинного законодавства.

Таким чином, довідка про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, видана позивачу ОСОБА_2 праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради, з огляду на ст. 4 Закону України, діє безстроково, до того ж під час судового розгляду не встановлено обставин для скасування такої довідки з підстав, визначених ст. 12 Закону, а тому рішення відповідача, згідно якого позивачу було відмовлено у призначенні адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі , є протиправним.

Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача ОСОБА_1 про визнання дій відповідача протиправними щодо відмови позивачу в наданні щомісячної адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до заяви від 31.03.2016 року та зобовязання ОСОБА_2 праці соціального захисту населення Краматорської міської ради здійснити нарахування та виплату позивачу щомісячної адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до її заяви від 13.03.2016 р., а саме з 31 березня 2016 року по 30 червня 2016 року, оскільки відповідачем позивачу була призначена допомога як переміщеній особі на проживання з 01.06.2016 р.

Відповідно до ч.1ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Враховуючи, що судове рішення прийняте не на користь відповідача - суб'єкта владних повноважень, а позивач був звільнений від сплати судового збору, сума судового збору підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь Державного бюджету України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.17,19,94,158-163,167,185-186 КАС України, ст.ст.19,46,85,117 Конституції України, ст. ст.1,4,12,20 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії -задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 праці соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у наданні щомісячної адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до заяви від 31 березня 2016 року.

Зобовязати ОСОБА_2 праці соціального захисту населення Краматорської міської ради здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до заяви від 31 березня 2016 року, а саме: з 31 березня 2016 року по 30 червня 2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень з ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на користь держави судовий збір (отримувач: Краматор. УК/м. Краматорськ/22030001; ККД: 22030001; назва ККД: судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050); рахунковий рахунок: 31214206700059; МФО: 834016; ЄДРПОУ (суду): 02895656; ЄДРПОУ (банку): 37944338; банк отримувача: ГУ ДКСУ у Донецькій області) в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя ОСОБА_6