Справа № 274/4093/16-а
Провадження № 2-а/0274/111/16
Постанова
Іменем України
31.08.2016 року м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Хавронюк О.Л, .розглянувши в порядку скороченого провадження позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій незаконними та покладення обов"язку вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
До суду з таким адміністративним позовом звернувся позивач, мотивуючи свої вимоги тим , що він є пенсіонером МВС та отримує пенсію за вислугу років. Перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області. Пенсія йому була призначена, виходячи з посадового окладу та інших складових грошового утримання на час звільнення.
У зв'язку зі змінами діючого законодавства, виникла необхідність у перерахунку належної йому пенсії у зв'язку з чим, він звернувся до відповідача з такою пропозицією. Проте, у перерахунку йому було відмовлено, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду та просить зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії у відповідності з діючим законодавством на час проведення перерахунку.
Відповідач подав письмові заперечення щодо позову та просить відмовити у задоволенні адміністративного позову , посилаючись на те, що у відповідності до ст. 63 ч.3 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ( надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством.
Кабінет Міністрів України постановою від 16 вересня 2015 року № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» постановив утворити як юридичну особу публічного права територіального органу Національної поліції у зв'язку з чим даною постановою юридична особа публічного права територіальних органів Міністерства внутрішніх справ ліквідовуються, а відтак правонаступництва не передбачено.
Постановою Кабінету міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» затверджено, у зв'язку із утворенням нової юридичної особи схему посадових окладів поліцейських., якою не передбачено жодних перерахунків для пенсіонерів, що отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Після набрання чинності Законом України від 23 грудня 2015 року № 900 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для поліцейських Кабінетом Міністрів України не приймалося, підстав для перерахунку пенсії позивачу не має, а відтак відповідач просить в адміністративному позову ОСОБА_1 відмовити.
Оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини в сукупності, суд вважає доводи позивача обґрунтованими та вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Провадження суддею відкрито в межах строків передбачених ст. 99 КАС України
Відповідно до ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку , визначеному цим кодексом, звернутися до адміністративного суду , якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно - правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктами владних повноважень щодо оскарження його рішень ( нормативно - правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до ст. 183-2 ч.1 п. 2) КАС України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо в тому числі оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно ст. 183-2 ч.4 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Встановлено , що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», має посвідчення пенсіонера МВС України № 85/7296, майор міліції, видане 1 червня 1998 року.
7 червня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про проведення перерахунку отримуваної ним пенсії у зв'язку зі змінами розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за яким він, як заступник начальника відділу, начальник слідчого відділення, спеціальне звання полковник міліції, вийшов на пенсію.
ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області позивачу відмовлено у перерахунку призначеної пенсії у зв'язку з відсутністю правових підстав .
Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична та юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальним принципами міжнародного права. Так до майна в контексті Європейської Конвенції належать визначені законом права відповідно до яких , заявник має право вимагати «законного очікування» фактичного користування права. Зазначене положення висвітлено в рішенні «Рисовський проти України» (ухвала щодо прийнятності від 20 жовтня 2011 року). Так в п. 70 зазначеного рішення визначено «Аналізуючи відповідність цього мотивування Конвенції, Суд підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб.
Відповідно до ст. 63 ч.3 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських..
Згідно ст. 53 ч.3 Зазначеного Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно Закону України від 15 липня 2015 року «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» Статтю 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 29, ст. 399; 2006 р., № 37, ст. 318) доповнено частиною третьою такого змісту: Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком та відповідно до перехідних положень цього Закону він набирає чинності з 1 січня 2016 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» встановлено, що згідно Додатку № 1 до цієї Постанови оклад за спеціальним званням «полковника поліції» складає 2400 грн., а згідно Додатку № 5 до зазначеної Постанови посадовий оклад заступника начальника відділу складає 3000 грн., а додатком № 11 визначено розмір надбавки за стаж служби в поліції, відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальні звання від 19 до 22 років становить 40 відсотків.
Отже, позивачу повинен бути проведений перерахунок раніше призначеної пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» з відповідними додатками, а тому вимоги позивача є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
При цьому у відповідності до ст. 161 ч.1 п.5 КАС України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути сплачений судовий збір.
Керуючись ст.. ст.. 11, 17, 71, 128, 159, 161, 163,167, 183-2 КАС України, на підставі ст. 33,37 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», суд
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій незаконними та та покладення обов"язку вчинити певні дії задовольнити .
Визнати неправомірною відмову ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб з відповідними додатками та Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції».
Перерахунок пенсії провести з 1 січня 2016 року. Стягнути з ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору у розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Житомирської області протягом десяти днів з часу отримання сторонами копії постанови.
Суддя: