Справа № 815/3819/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2016 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Кравченка М.М.;
за участі:
секретаря судового засідання - Свириди Х.С.;
представника позивача - Андреги О.В.;
представника відповідача - Стаценка В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Грейн Агро Інвест» до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області в якому просив суд: визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру в Одеській області щодо відмови ТОВ «Грейн Агро Інвест» у наданні дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 3,98 га в оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту, розташованої на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області; зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області надати дозвіл ТОВ «Грейн Агро Інвест» на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 3,98 га в оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту, розташованої на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне.
26.05.2016 року ТОВ «Грейн агро інвест» звернулось до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області із клопотаннями про надання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 3,98 га в оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту, розташованої на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області. У клопотанні зазначався орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання було додано графічний матеріал із зазначенням бажаного місця розташування та розміру земельної ділянки.
08.06.2016 року Головне управління Держгеокадастру в Одеській області за результатами розгляду клопотання ТОВ «Грейн агро інвест» відмовило в його задоволені, оскільки розглядаєма земельна ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення, а отже повноваження щодо розпорядження нею не належать до його компетенції, а також вказано на відсутність містобудівної документації, яка б передбачала будівництво на земельній ділянці об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту.
Позивач не погоджується з такими діями відповідача та просить суд зобов'язати його надати дозвіл на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та заперечував проти його задоволення.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ТОВ «Грейн агро інвест» 26.05.2016 року звернулось до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області із клопотанням, в якому просило надати дозвіл на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 3,98 га в оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно - транспортної інфраструктури морського транспорту, розташованої на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області.
У вказаному клопотанні ТОВ «Грейн агро інвест» зазначило орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення, до клопотання було додано графічний матеріал із зазначенням бажаного місця розташування та розміру земельної ділянки.
Головне управління Держгеокадастру в Одеській області своєю відповіддю від 08.06.2016 року № 19-15-06-10150/2-16 «Про розгляд клопотання» відмовило ТОВ «Грейн агро інвест» в його задоволені.
Підставами для відмови в задоволенні клопотання ТОВ «Грейн агро інвест» були наступні обставини: земельна ділянка, яка пропонується до відведення, відноситься до земель лісогосподарського призначення; відсутність в пакеті документів містобудівної документації, якою передбачене місце розташування земельної ділянки для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Перевіривши законність дій та рішень відповідача, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.
Свій висновок суд вмотивовує наступним чином.
Відповідно до п.є1 ч.1 ст.151 Земельного кодексу України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Згідно з ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до ч.1 ст.123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно з ч.2 ст.123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки; у клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення; до клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки); Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до ч.3 ст.123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні; підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Суд встановив, що після отримання відмови Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 08.06.2016 року № 19-15-06-10150/2-16 ТОВ «Грейн агро інвест» звернулося до Управління Держгеокадастру у Комінтернівському районі Одеської області та до Відділу містобудування та архітектури Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області із запитами про надання публічної інформації щодо земельної ділянки, яка пропонується до відведення
Відділ містобудування та архітектури Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області листом від 14.06.2016 року № 665/01-08/562 надіслав на адресу позивача належним чином засвідчену копію викопіювання з схеми районного планування Комінтернівського району (та експлікацію до неї) із зображенням частини території Новобілярської селищної ради де знаходиться земельна ділянка, зазначена у викопіюванні доданому до запиту, а також зазначив, що вказана містобудівна документація затверджена рішенням сесії Комінтернівської районної ради від 11.10.2013 року № 491-VI.
З огляду на викопіювання з проектного плану внесення змін до схеми планування території Комінтернівського району Одеської області суд встановив, що земельна ділянка, яка пропонується до відведення, розташована на території розширення портопромислової зони.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.
Згідно з ч.5 ст.14 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» склад, зміст, порядок розроблення містобудівної документації на регіональному рівні визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Зі змісту Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 року № 290, та ДБН Б.1.1-13:2012 «Склад та зміст містобудівної документації на державному та регіональному рівнях» випливає, що схема планування території району є містобудівною документацією.
Суд не погоджується з відповідачем щодо відсутності в пакеті документів містобудівної документації, якою передбачене місце розташування земельної ділянки для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту, оскільки ст.123 Земельного кодексу України чітко визначає перелік документів, які необхідно подати, та забороняє вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. При цьому, обов'язку подання містобудівної документації ст.123 Земельного кодексу України не передбачає.
Управління Держгеокадастру у Комінтернівському районі Одеської області листом від 15.06.2016 року № 31-1503-0.13-5525/2-16 надало відповідь на запит позивача, в якому зроблено висновок про віднесення розглядаємої земельної ділянки (або її частини) до земель лісогосподарського призначення, а також надало матеріали з яких був зроблений такий висновок.
З огляду на зміст відповіді та доданих документів Управління Держгеокадастру у Комінтернівському районі Одеської області від 15.06.2016 року № 31-1503-0.13-5525/2-16 суд встановив, що вказаний висновок був зроблений згідно планшету лісовпорядкування 2003 року.
Під час розгляду справи суд встановив, що Одеський окружний адміністративний суд 22.06.2015 року прийняв постанову по справі № 815/3198/15, що залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.08.2015 року, якою адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «М.В. КАРГО» до Комінтернівської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Комінтернівської районної державної адміністрації від 30.09.2005 року № 1114 «Про скасування розпорядження голови районної державної адміністрації № 3 «Про затвердження акту по визначенню обсягів збитків, заподіяних при вилученні земель із Одеського державного лісогосподарського об'єднання «Одесаліс» від 06.01.2005 року» задовольнив повністю, визнав протиправним та скасував розпорядження голови Комінтернівської районної державної адміністрації від 30.09.2005 року № 1114 «Про скасування розпорядження голови районної державної адміністрації № 3 «Про затвердження акту по визначенню обсягів збитків, заподіяних при вилученні земель із Одеського державного лісогосподарського об'єднання «Одесаліс» від 06.01.2005 року».
Також, суд встановив, що Одеський окружний адміністративний суд 16.12.2015 року прийняв постанову по справі № 815/5663/15, що залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2016 року, якою адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «М.В. Карго» до управління Держгеокадастру у Комінтернівському районі Одеської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Мале підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСОІЛ», державне підприємство «Одеське лісове господарство» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнив частково, визнав протиправними дії Управління Держгеокадастру у Комінтернівському районі Одеської області при наданні відповіді на запит ТОВ «М.В. Карго» 18.08.2015 року № 1808/01 про надання публічної інформації, зобов'язав Управління Держгеокадастру у Комінтернівському районі Одеської області розглянути запит ТОВ «М.В. Карго» від 18.08.2015 року № 1808/01 про надання публічної інформації в порядку та строки встановлені Законом України «Про доступ до публічної інформації», визнав протиправними дії Управління Держгеокадастру у Комінтернівському районі Одеської області щодо обліку земельної ділянки площею 88,2 га, розташованої на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області, яка передана в землі запасу на підставі розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області від 06.01.2005 року № 3 «Про затвердження акту по визначенню обсягів збитків, заподіяних при вилученні земельних ділянок із земель Одеського державного лісогосподарського об'єднання «Одесаліс», як земельної ділянки, що перебуває в постійному користуванні ДП «Одеське лісове господарство» (Красносільське лісництво), зобов'язав Управління Держгеокадастру у Комінтернівському районі Одеської області внести відповідні зміни у статистичній звітності з кількісного обліку земель форми № 6-зем, пов'язані із вилученням земельної ділянки із земель Одеського лісогосподарського об'єднання «Одесаліс» на підставі розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області від 06.01.2005 року № 3 «Про затвердження акту по визначенню обсягів збитків, заподіяних при вилученні земельних ділянок із земель Одеського державного лісогосподарського об'єднання «Одесаліс» відповідно до висновку земельно-технічної судової експертизи № 5925/24 від 02.12.2015 року, в задоволенні решти позовних вимог відмовив.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З огляду на зміст вказаних судових рішень, що набрали законної сили, та висновку № 5925/24 від 02.12.2015 року судової земельно-технічної експертизи, призначеної за матеріалами справи № 815/5663/15, суд встановив, що земельна ділянка, яка зазначена ТОВ «Грейн агро інвест» в клопотанні про надання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 3,98 га в оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно - транспортної інфраструктури морського транспорту, розташованої на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області та пропонується для відведення, є складовою частиною земельної ділянки площею 88,2 га, вилученої із земель лісогосподарського призначення на підставі розпорядження голови Комінтернівської районної державної адміністрації від 06.01.2005 року № 3 «Про затвердження акту по визначенню обсягів збитків, заподіяних при вилученні земель із Одеського державного лісогосподарського об'єднання «Одесаліс», а отже не відноситься до земель лісогосподарського призначення.
На підставі зазначеного, суд дійшов висновку, що земельна ділянка, яка зазначена ТОВ «Грейн агро інвест» в клопотанні про надання дозволу на розроблення проекту із землеустрою, відноситься до категорії земель, яка повністю відповідає намірам позивача у її використанні, а саме для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно - транспортної інфраструктури морського транспорту.
Таким чином, з урахуванням зазначеного, дії відповідача щодо відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 3,98 га в оренду для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту, розташованої на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області, є протиправними.
Відповідно до положень ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки; передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу; передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Під час розгляду справи суд встановив, що позивач виконав всі передбачені законом вимоги з метою отримання дозволу на розроблення проекту із землеустрою.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з ч.2 ст.72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, з урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та належать до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст.2, 7, 8, 9, 11, 27, 69-71, 86, 94, 122, 128, 159-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру в Одеській області щодо відмови ТОВ «Грейн Агро Інвест» у наданні дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 3,98 га в оренду для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту, розташованої на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області.
3. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області надати дозвіл ТОВ «Грейн Агро Інвест» на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 3,98 га в оренду для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту, розташованої на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області.
Судові витрати розподілити відповідно до ст.94 КАС України.
Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст.185, 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.254 КАС України.
Повний текст постанови складений 01 вересня 2016 року.
Суддя М.М. Кравченко