Постанова № 60170089, 30.08.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2016
Номер справи
805/2455/16-а
Номер документу
60170089
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 серпня 2016 р. Справа № 805/2455/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

ухвалено у нарадчій кімнаті

Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді Троянової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Маріупольської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області

до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЛІМП-ОІЛ»

про стягнення коштів у розмірі податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 5 662 973грн.,

ВСТАНОВИВ:

Маріупольська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області звернулася з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЛІМП-ОІЛ» про стягнення коштів у розмірі податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 5 662 973грн./а.с.4-5/.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що за ТОВ «ОЛІМП-ОІЛ» існує податковий борг з податку на додану вартість у сумі 5 662 973,00 грн., який утворився внаслідок несплати узгоджених податкових зобовязань по податковим деклараціям з податку на додану вартість та податкового повідомлення-рішення.

Просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЛІМП-ОІЛ» (адреса:87500, м. Маріуполь, вул. Азовстальська, буд.57, ЄДРПОУ 39275014) з рахунків, відкритих у банківських установах, обслуговуючих такого платника податків заборгованість з податку на додану вартість у сумі 5 662 973грн.(пять мільйонів шістсот шістдесят дві тисячі девятсот сімдесят три гривні ) на користь державного бюджету/а.с.5/.

У судове засідання представник позивача не прибув, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином/а.с.23/. Надав заяву про розгляд справи без участі представника позивача в порядку письмового провадження/а.с.24,25/.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи суду не надавав, письмових заперечень з доказами, що обґрунтовують позицію та правомірність прийняття вимоги або пояснень суду не надавав. Конверт з рекомендованим повідомленням про вручення повернувся на адресу суду з позначкою «за закінченням терміну зберігання»/а.с.22/.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін, на підставі наявних у справі доказів в порядку письмового провадження.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач Маріупольська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області діє на підставі положення про Державну фіскальну службу України та керується Податковим кодексом України.

Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності, порядок адміністрування податків та зборів, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю визначені Податковим кодексом України.

Таким чином, позивач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових взаємовідносин.

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ОЛІМП-ОІЛ», зареєстрований в якості юридичної особи, ЄДРПОУ 39275014, знаходиться на податковому обліку в Маріупольській ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області, зареєстроване в якості платника податку на додану вартість.

Відповідно до ідентифікаційних даних адреса відповідача зазначена:Україна, 87500, Донецька область, м. Маріуполь, Орджонікідзевський р-н, вул. Азовстальська. буд.57/а.с.7/.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України.

Платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Станом на дату звернення до суду за Товариством з обмеженою відповідальністю «ОЛІМП-ОІЛ» обліковується борг в загальній сумі 5 662 973,00 грн., який складається нарахованого платником самостійно штрафних санкцій (основної декларації термін сплати пот. рік) уточнюючий розрахунок до декларації з ПДВ №9023681494 від 24.02.2016 р. сума 46242,00 грн., податкового повідомлення-рішення (форма В4) №0000191201 по податковій декларації з ПДВ №9039617740 від 21.03.2016 р.- сума 5 616 731,00 грн.

Пунктом 41.1 ст.41 Податкового кодексу України визначено, що контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи. У складі контролюючих органів діють підрозділи податкової міліції.

Відповідно до п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі податкова декларація) документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобовязання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Так, Відповідачем до Податкового органу подано уточнюючий розрахунок до декларації з податку на додану вартість №9023681494 від 24.02.2016 року, за звітний (податковий) період, що уточнює січень 2016 року, яким платником податків зроблено коригування податкових зобовязань, та визначено різницю відємного значення,що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду в сумі 5 925657 грн. /а.с11/.

21 березня 2016 року ТОВ «ОЛІМП-ОІЛ» надано декларацію з податку на додану вартість за лютий 2016 року №9039617740, якою задекларовано податкові зобовязання (рядок 9) у сумі 0грн., податковий кредит (рядок 17) у сумі 5 945 026,00грн., відємне значення різниці між сумою податкового зобовязання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 19) у сумі 5 945 026,00грн. в тому числі зараховано у зменшення суми податкового кредиту з ПДВ (рядок 20.1) у розмірі 5 945 026,00грн./а.с.12/.

20.04.2016 року Маріупольською ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області складено Акт №493/05-19-12-01/39275014 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих в податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «ОЛІМП-ОІЛ», а саме податкова декларація з податку на додану вартість №9039617740 від 21.03.2016р. за лютий 2016 року. Згідно висновків контролюючого органу, дані камеральної перевірки свідчать про порушення п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України та «Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 р. № 21,що призвело до завищення суми зарахування відємного значення різниці поточного звітного (податкового) періоду у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість (рядок 20.1) на 5 616 731грн. та заниження суми відємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду) (рядок 21) складає 5 616 731грн. /а.с.13-14/.

Акт перевірки направлений 23.04.2016 року поштою, в порядку, передбаченому ст.42 гл.1п.58.3 ст.58 гл.4 розділу 2 Податкового кодексу України, вручене уповноваженій особі 29.04.2016 р./а.с.15/.

Врахувавши висновку акту камеральної перевірки від 20.04.2016 року №493/05-19-12-01/39275014, Маріупольською ОДПІ 18 травня 2016 року прийнято податкове повідомлення-рішення форми «В4» № НОМЕР_1, яким відповідачу визначено суму відємного значення, яка заявлена в рахунок зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість та перевищує суму податкового боргу на 5 616 731 грн./а.с.16/.

Вказане податкове повідомлення-рішення отримане уповноваженою особою відповідача 24 травня 2016 року про що свідчить поштове повідомлення наявне в матеріалах справи /а.с.17/.

Відомостей, щодо оскарження зазначеного вище податкового повідомлення-рішення та скасування його в адміністративному або судовому порядку суду не надано.

Таким чином сума податкового боргу становить 5 662 973,00грн. що підтверджується відповідним розрахунком /а.с.6/.

Податкова заборгованість відповідача виникла внаслідок недотримання платником податків вимог п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, відповідно до якого платники податків зобовязані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до Податкового кодексу України, податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.

Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податку або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.

Згідно п. 57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 59.1 ст.59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п. 59.3 ст.59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

З метою погашення податкового боргу податковим органом на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЛІМП-ОІЛ» було направлено податкову вимогу форми «Ю» №1137-23 від 29.02.2016 року на суму податкового боргу у розмірі 5 991 268,00грн. Дана вимога була отримана представником відповідача 18 березня 2016 року /а.с.9/.

Однак, прийняті заходи податковим органом не призвели до погашення податкового боргу.

Станом на момент розгляду справи податковий борг з податку на додану вартість у сумі 5 662 973,00грн. не сплачено, що підтверджується витягом з облікової картки платника податків /а.с.10/.

Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен повинен сплачувати податки та збори у порядку і розмірах, встановлених законом.

Пунктом 14.1.137 ст.14 Податкового кодексу України визначено, орган стягнення державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно п.п.20.1.34. п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України податковий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Пунктом 95.3 ст.95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Таким чином, у судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи наявність у Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЛІМП-ОІЛ» податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 5 662 973,00 грн., який є несплаченим станом на дату розгляду справи, у вязку з чим позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254, 257,263, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Маріупольської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЛІМП-ОІЛ» про стягнення коштів у розмірі податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 5 662 973грн. задовольнити.

Стягнути з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЛІМП-ОІЛ» (адреса:87500, м. Маріуполь, вул. Азовстальська, буд.57, ЄДРПОУ 39275014) з рахунків, відкритих у банківських установах, обслуговуючих такого платника податків заборгованість з податку на додану вартість у сумі 5 662 973грн.(пять мільйонів шістсот шістдесят дві тисячі девятсот сімдесят три гривні ) на користь державного бюджету.

Постанову прийнято в порядку письмового провадження 30 серпня 2016 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Троянова О.В.