Справа № 678/25/16-а
Провадження № 2-а/673/32/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"26" серпня 2016 р.
Деражнянський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючого судді Коваля Ф.І.,
при секретарі Демчишиній Н.Г.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Деражні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Летичівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Летичівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 22 квітня 2005 року його було звільнено з органів прокуратури України на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у звязку з виходом на пенсію за вислугу років і йому було призначено пенсію в розмірі 90 відсотків його заробітної плати, на яку нараховувались страхові внески. Оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури та відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, 15 липня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії, відповідно до Закону, який діяв на час призначення пенсії, але з урахуванням розміру заробітної плати визначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №18-346 вих.16 від 06 липня 2016 року. Однак відповідачем йому було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії із посиланням на те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а також на те, що з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру», не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Позивач вважає таку відмову протиправною, а тому просить задовольнити його позов.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги.
Представник відповідача позову не визнала, посилаючись на те, що з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру», не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються, оскільки відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» скасовані. Вона вважає позовні вимоги необґрунтованими і просить відмовити в їх задоволенні.
Вислухавши доводи сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивач з 22 травня 2005 року перебуває на обліку в Летичівському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області та отримує пенсію за вислугу років в розмірі 90 відсотків від розміру його місячної заробітної плати на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Як вбачається з матеріалів справи, 15 липня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до закону, який діяв на час призначення пенсії, але з урахуванням розміру заробітної плати визначеної у довідці прокуратури Хмельницької області № 18-346 вих.16 від 06 липня 2016 року.
Згідно з письмовим повідомленням Летичівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області №9/Л-10 від 21 липня 2016 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії із посиланням на те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», з 1 червня 2015 року скасовані. Крім того, з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру», не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вирішуючи обґрунтованість таких дій відповідача, судом враховується те, що пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено позивача, врегульоване приписами ст.50-1Закону України «Про прокуратуру» № 1789 від 5 листопада 1991 року.
Так, згідно із ч.ч.1, 2 ст. 50-1 цього Закону із змінами та доповненнями, чинними на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
У відповідності до ч.12 ст. 50-1 цього Закону обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно із ч. 17 ст. 50-1 цього Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ від 8 липня 2011 року внесено нову норму до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст.50-1 Закону №1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ змін не зазнали, тому їх дія на вже призначені пенсії не поширюється.
Таким чином, внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам встановлюється законодавством незалежно від дати призначення пенсії (щомісячного грошового утримання). Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Як встановлено судом, пенсія позивачу була призначена 22 квітня 2005 року, тобто до набрання чинності вказаним законом.
З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
При цьому, суд вважає твердження відповідача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 2 березня 2015 року №213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, що погіршує соціальний статус позивача та звужує його права в частині розміру нарахування пенсії. Таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Аналогічна позиція висвітлена в рішеннях Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року №1-зп та від 5квітня2001року №3-рп.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтями 22 та 64 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, гарантовано право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, в тому числі Законом України "Про прокуратуру".
У Рішенні Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 зазначено, що зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей.
В Рішенні Конституційного Суду України № 17-рп/2010 передбачено, що одним із елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями.
Аналогічна позиція щодо неможливості звуження встановлених державою соціальних гарантій при виплаті, перерахунку пенсій зазначена в рішенні Конституційного Суду України №4-рп/2016 від 8 червня 2016 року де визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року №213 в частині скасування з 1 червня 2015 року норм щодо призначення щомісячного довічного грошового утримання відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є доведеними, а тому слід зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивача на підставі документів пенсійної справи та додатково поданої довідки прокуратури Хмельницької області №18-346 вх16 від 06.07.2016 року, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження максимальним розміром.
Враховуючи те, що позивач ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору на підставі п. 9 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», судовий збір, відповідно до ст. 94 КАСУ, підлягає стягненню із Летичівського обєднаного управління Пенсійного Фонду України Хмельницької області на користь держави.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 18, 69-71, 86, 93, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Летичівського обєднаного управління Пенсійного Фонду України Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Летичівського обєднаного управління Пенсійного Фонду України Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Хмельницької області №18-346 вх.16 від 6 липня 2016 року.
Зобовязати Летичівське обєднане управління Пенсійного Фонду України Хмельницької області здійснити перерахунок пенсії з 15 липня 2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №18-346 вих.16 від 6 липня 2016 року без обмеження максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, перерахувавши її на його особистий пенсійний рахунок.
Стягнути з Летичівського обєднаного управління Пенсійного Фонду України Хмельницької області судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп. на користь держави.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Деражнянський районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: ОСОБА_3