04.10.2012
Справа № 1522/17600/12
Номер провадження № 2-А /1522/1539/12
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
4 жовтня 2012 року Приморський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого судді Бондар В.Я.
при секретарі Іщик О.В.
розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату про зобов'язання вчинити певні дії, стягнення заборгованості, яка настала внаслідок беззаконної бездіяльності,-
ВСТАНОВИВ:
23 липня 2012 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ( відповідач 1), Одеського обласного військового комісаріату ( відповідач 2), про зобов'язання вчинити певні дії, вказуючи на те, що відповідачем, в порушення ст.63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" не проведено перерахунок призначеної йому пенсії з урахуванням підвищення посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів і наукових установ Збройних Сил України.
У своєї заяві позивач просив визнати незаконною бездіяльність відповідача з не проведення йому перерахунку пенсії, у зв'язку з підвищенням посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців на підставі наказу Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 року та зобов'язати відповідача 2 надати довідку встановленої форми про розмір грошового забезпечення та відповідача 1 провести перерахунок призначеної йому пенсії з урахуванням посадового окладу у складі загального грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів починаючи з 01.09.2008 року та по час фактичного розрахунку.
Ухвалою суду від 25 липня 2012 року позивні вимоги були залишені без руху. 2 серпня представник виправив недоліки згідно ухвали.
Ухвалою суду від 08 серпня 2012 року, справа була призначена до розгляду у скороченому порядку та позовні вимоги позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату частково залишені без розгляду, а саме за період з 01.09.2008 року по 23.01.2012 року, в зв'язку з пропуском процесуального строку звернення до суду та відсутністю підстав для його поновлення.
Представники відповідачів надали до суду письмові заперечення, в яких вказане, що позові вимоги задоволенню не підлягають та що немає передбачених чинним законодавством підстав для перерахунку пенсії позивачу, так як Кабінетом Міністрів України не видано постанову, якою встановлюється порядок проведення перерахунку призначеної позивачу пенсії на підставі наказу Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 року.
Дослідивши наявні в справі докази, суд дійшов висновку, що вимоги адміністративного позову підлягають задоволенню з наступних підставах.
ОСОБА_1 являється пенсіонером Міністерства оборони України. Отримує пенсію по вислузі років у розмірі 3 385,35 гривень, виходячи з посадового окладу у розмірі 1480,00 гривень.
Кабінетом Міністрів України, 07.11.2007 року, було видано постанову №1294 „Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (надалі -Постанова КМУ №1294).
Згідно з Постановою КМУ №1294, Міністром оборони України 28.07.2008 року було видано наказ №377 „Про затвердження схем посадових розмірів окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (надалі -Наказ №377).
Зазначеним Наказом №377 затверджено схему розмірів нових посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів Збройних Сил України. Зокрема, за посадою, яка відповідає посаді позивача перед звільненням по типовій штатно-посадовій категорії, згідно Наказу № 377 посадовий оклад встановлений у розмірі 1460,0 гривень. Посада позивача не була передбачена у Постанові № 1294, але була передбачена Наказом № 377, відповідно до якого посадовий оклад для посади позивача було підвищений.
Разом з тим, відповідно до вказаного Наказу № 377 позивачу перерахунок пенсії по теперішній час здійснено не було.
Відповідачі в своїх запереченнях зазначили, що оскільки відповідного рішення Кабінетом Міністрів України після 01.01.2008 року не приймалось, підстав для перерахунку пенсій в зв'язку з виданням будь-яким міністерством власних наказів, зокрема згідно з Наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377 немає.
Відповідно до ст. 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»№ 2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно п. 1 якого визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 з 01.01.2008 року було підвищено рівень грошового забезпечення військовослужбовців.
Так, п. 3 Постанови № 1294 затверджено схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу, а п. 5 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати, посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 за аналогічними посадами.
На виконання зазначеної Постанови № 1294 з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України, Міністром оборони України видано Наказ від 28.07.2008 року № 377, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2008 р. за № 761/15452.
Згідно п. 6 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 03.08.2006 року № 1080, Міноборони під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє з центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями, а також з відповідними органами іноземних держав. Міноборони видає з питань, що належать до його компетенції, нормативно-правові акти, які є обов'язковими для виконання центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і громадянами. Нормативно-правові акти Міноборони підлягають державній реєстрації в порядку, встановленому законодавством.
Даний Наказ № 377 був зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 року та набрав чинності 29.08.2008 року, отже, відноситься до загальної системи Законодавства України та є обов'язковим для виконання.
Аналізуючи викладене, суд вважає, що відповідно до нормативно-правових актів, з 01.09.2008 року позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням зміни розміру посадового окладу на підставі Наказу № 377.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Разом з тим, відповідно до вимог статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивач звернувся до суду 23.07.2012 року, за таких обставин позивачем порушено строк звернення до адміністративного суду, визначеного Кодексом адміністративного судочинства України за період з 01.09.2008 року по 23.01.2012, тому ухвалою суду від 08.08.2012 року позивачу було відмовлено в поновленні пропущеного процесуального строку, а адміністративний позов в цій частині було залишено без розгляду, в зв'язку із пропуском строку звернення до суду, тому перерахунок пенсії необхідно провести позивачу, починаючи з 23.01.2012 року.
Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачі не надали суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї бездіяльності.
Таким чином, позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) пропорційно задоволеним вимогам.
Згідно вищенаведенного та керуючись ст. 46 Конституції України, ст. 43, 51, 63, Закона України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (ред. від 4 квітня 2006 року), Постановою Кабінету Міністрів України №1294 „Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 07.11.2007 року, наказом Міністра оборони України №377 „Про затвердження схем посадових розмірів окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" від 28.07.2008 року, ст.ст.41, 122, 158, 159, 161, 162, 163, 256 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату про зобов'язання вчинити певні дії, стягнення заборгованості, яка настала внаслідок беззаконної бездіяльності - задовольнити.
Зобов'язати відповідача -Одеський обласний військовий комісаріат, на підставі наданих ГУПФУ списків згідно додатку № 1, вчинити певні дії: надати довідку ОСОБА_1 форми встановленої Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 р. (додаток № 2 ПКМУ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про розмір грошового забезпечення відповідної позивачу посади категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів, з зазначенням посадового окладу, який затверджений наказом Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008р. «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», який виданий у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»з урахуванням зміни посадового окладу у складі загального грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №1294 „Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 07.11.2007 року, наказом Міністра оборони України №377 „Про затвердження схем посадових розмірів окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" від 28.07.2008 року з урахуванням зміни посадового окладу у складі загального грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців керівного, наукового та наукового-педагогічного складу навчальних закладів з 23 січня 2012 року та зобов'язати виплатити заборговану частину пенсії за цей період з нарахуванням компенсації втрати частини доходів по час фактичного розрахунку.
Апеляційну скаргу на постанову може бути подано протягом десяти днів з дня її проголошення через Приморський районний суд міста Одеси.
Суддя Бондар В.Я.