Постанова № 60160065, 27.07.2016, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.07.2016
Номер справи
761/30324/15-а
Номер документу
60160065
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 761/30324/15-а

Провадження № 2-а/761/44/2016

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2016 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:

головуючого - судді Малинникова О.Ф.

при секретарі - Данилевській Є.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративнии позовом ОСОБА_1 до Київського міського військового комісаріату, Головного Управління пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

У жовтні 2015 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Київського міського військового комісаріату про зобов'язання вчинити певні дії.

Позивач зазначив, що 14 вересня 2015 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яку подав через Київський міський військовий комісаріат (далі КВМК), про призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з листом від 24.09.2015 р. № 9331 КВМК в кім. 207 для ознайомлення з переліком документів, які необхідні для призначення пенсії особам звільненим з військової служби, ОСОБА_1 з'явився до військового комісаріату, де йому повідомили, що для підготування документів для призначення пенсії за вислугу років військовому комісаріату необхідна особова справи ОСОБА_1, яку вони запропонували представнику ОСОБА_1 надати шляхом звернення до військового комісаріату за місцем проживання, та написати там заяву, щоб його особову справу переслали до Київського міського військового комісаріату, після чого Київський міський військовий комісаріат розгляне заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років.

Позивач, вважає, такі дії Відповідача, такими, що спрямовані на створення перешкод щодо реалізації права на пенсійне забезпечення за наступних підстав.

Посилаючись на ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у якій визначено, що органи Пенсійного фонду України з 01.01.2007 року виконують функції призначення, перерахунку та виплати пенсій особам, які визначені цим Законом та на п. 1 Порядку подання документів для призначення (перерахунку) пенсій за вказаним законом заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України у даному випадку в місті Києві через уповноважені структурні підрозділи зокрема Міністерства оборони України, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Згідно п. 12 Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.

У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Станом на дату подання цього позову Київський міський військовий комісаріат, як уповноважений орган Міністерства оборони України щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду документів необхідних для призначення пенсії за вислугу років, не оформив і не подав до головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, не надав допомоги ОСОБА_1 в одержані відсутніх документів, а лише протиправно всупереч п. 12 Порядку вчиняє перешкоди щодо реалізації ОСОБА_1 права на пенсійне забезпечення.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі вищевикладеного та ст.ст. 104-106, 162 КАС України позивач просив:

Зобов'язати Київський міський військовий комісаріат підготувати та подати до головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві необхідні для призначення пенсії за вислугу років документи стосовно ОСОБА_1.

У письмових запереченнях представник відповідача посилається на те, що у п.7 Постанови ПФУ від 30.01.2007 року № 3-1 вказано, які документи мають бути подані для призначення пенсії у даному випадку (перелік на (арк. 3), які заявником не були надані. У позовній заяві ОСОБА_1 зазначив, що його представник з'явився до військового комісаріату, де йому повідомили, що для надіслання до територіального органу Пенсійного фонду України документів, необхідних для призначення пенсії, ОСОБА_1 чи його представнику потрібно звернутись до районного у м. Києві військового комісаріату за місцем проживання позивача з заявою з проханням надіслати його особову справу до Київського міського військового комісаріату.

Усупереч наведеній нормі постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 ОСОБА_1 не було надано Київському міському військовому комісаріату грошовий атестат, або довідку про розмір грошового забезпечення, і довідку про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців, підряд перед місяцем звільнення з військової служби, що унеможливило виконання відповідачем обов'язку, покладеного на нього.

Крім того, відповідача просив звернути увагу суду на те, що Київський міський військовий комісаріат не відмовляв позивачеві у прийнятті заяви та документів для призначення пенсії, навпаки після отримання всіх необхідних документів відповідач підготує подання про призначення пенсії та надішле його до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

В судовому засідані позивач та його представник підтримали позовні вимоги та додатково в поясненнях зазначили, що ОСОБА_1, після оголошеної перерви в судовому засіданні в травні місяці 2016 року звернувся до Київського міського військового комісаріату, по місцю його проживання, де знаходиться його особлива справа, для отримання довідки про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців, для надання відповідачу Київському міському військовому комісаріату, для підготування останнім його документів для призначення пенсії за вислугу років. В зв'язку з тим, що він звільнився з військової служби в 11 травня 1991 року, йому з його особливої справи була надана така довідка про додаткові види грошового забезпечення за 1991 рік. Цю довідку він поштою рекомендованим листом в червні місяці 2016 року направив до відповідача для призначення йому останнім пенсії. Позивач надав належним чином завірену копію довідки про додаткові види його грошового забезпечення за 1991 рік, яка була оглянута в суді сторонами.

Представник відповідача Київського міського військового комісаріату, в судовому засіданні не міг спростувати або підтвердити доводи позивача про надання їм довідки. Так як на час розгляду справи йому не відомо чи отримував Київський міський військовий комісаріат, від позивача довідку про додаткові види його грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців. Оглянувши довідку в судовому засідані представник відповідача зазначив, що за відсутності цієї довідки, яка не була надана позивачем при подані документів, які є необхідним для призначення пенсії за вислугу років в зв'язку з чим відповідач не вчинив певні дії щодо заяви позивача.

Представник відповідача Головного Управління пенсійного фонду України в м. Києві в судовому засіданні поклалась, на розсуд суду.

Судом встановлено що ОСОБА_1 проходив військову службу в лавах Збройних Сил України 04 серпня 1978 року по 11 травня 1991 року.

Для призначення пенсії за вислугу років згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" 14 вересня 2015 року він звернувся до Київського міського військового комісаріату з відповідною заявою.

Листом від 24 вересня 2015 року № 9331 позивачеві було запропоновано з'явитись до Київського міського військового комісаріату в приймальні дні та ознайомитись з переліком документів, подання яких є необхідним для призначення пенсії за вислугу років.

У позовній заяві ОСОБА_1 зазначив, що його представник з'явився до військового комісаріату, де йому повідомили, що для надіслання до територіального органу Пенсійного фонду України документів, необхідних для призначення пенсії, ОСОБА_1 чи його представнику потрібно звернутись до районного у м. Києві військового комісаріату за місцем проживання позивача з заявою з проханням надіслати його особову справу до Київського міського військового комісаріату.

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02 листопада 206 року № 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" визначається Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (далі - постанова правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1).

Порядок оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення та перерахунку пенсій за вислугу років, по інвалідності та в разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393" та постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" регулюється Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року №530 (далі - наказ Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року №530).

Пунктом 3.1. наказу Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року передбачено, що о та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1.

Згідно з п. 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України,Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України.

Пунктом 7 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 встановлено, що для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з п. "б ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк"; копія паспорта.

Як зазначив в соїх письмових поясненнях Представник відповідача Київського міського військового комісаріату, що позивачем усупереч наведеній нормі постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 не було надано Київському міському військовому комісаріату грошовий атестат, або довідку про розмір грошового забезпечення, і довідку про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, що унеможливило виконання відповідачем обов'язку, покладеного на нього п. 12 Постанови щодо оформлення у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всіх необхідних документів і свого подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлення з ним особи, якій оформлюється пенсія, і направлення до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Як встановлено судом, в судовому засіданні позивачем було суду для огляду сторонами надано належно завірену копію довідку про розмір його грошового забезпечення в 1991 році, який заявник отримував протягом останніх 24 місяців, підряд перед місяцем звільнення з військової служби. Також заявник зазначив, що в червні місяці 2016 року він направив її Київському міському військовому комісаріату в додаток до інших документів для вирішення питання призначення йому пенсії.

Вирішуючи спір, суд виходив із такого 14 вересня 2015 року ОСОБА_1 при його зверненні з заявою до головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яку він подав через Київський міський військовий комісаріат, про призначення пенсії за вислугу років, відповідно до п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Київським міським військовим комісаріатом йому було відмовлено з підстав таких що не підготовлені всі необхідні для призначення пенсії документи (не надано довідки про розмір його грошового забезпечення). Було роз'яснено заявнику що подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Судом встановлено, що в червні 2016 року вище зазначена довідка заявником була направлена Київський міський військовий комісаріат для вирішення його заяви від 14 вересня 2015 року для підготовки та подачі до головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві необхідні для призначення пенсії за вислугу років документи стосовно ОСОБА_1.

Враховуючи наведені обставини, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та керуючись: ст.ст. 7, 18, 19, 71, 86, 94, 159, ч.ч. 1, 2 ст.160, ст.161, ч.1 ст.162, ст. 163 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Київського міського військового комісаріату, Головного Управління пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Київський міський військовий комісаріат підготувати та подати до головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві необхідні для призначення пенсії за вислугу років документи стосовно ОСОБА_1.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва

Суддя: О.Ф. Малинников.