Постанова № 60158950, 13.07.2016, Калинопільський районний суд Черкаської області (до 25.04.2025 - Катеринопільський районний суд Черкаської області)

Дата ухвалення
13.07.2016
Номер справи
698/435/16-а
Номер документу
60158950
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 698/435/16-а

Провадження 2-а/698/13/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2016 р. суддя Катеринопільського районного суду Кухаренко О.В., розглянувши у письмовому провадженні в смт. Катеринопіль адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Звенигородського обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Звенигородського обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про перерахунок пенсії, в якому просить визнати дії Катеринопільського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Звенигородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області, щодо відмови у перерахунку пенсії, відповідно до довідки Прокуратури Черкаської області (№ 18/139 вих. 16 від 06.06.2016 року) про заробітну плату з 01.12.2015 року та на підставі ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії), неправомірними та зобов'язати Катеринопільський відділ з питань перерахунку та виплати пенсій Звенигородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області зробити перерахунок пенсії з 01.12.2015 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 60% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Черкаської області № 18/139 вих. 16 від 06.06.2016 року та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідно допостанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» від 09.12.2015 року № 1013(надалі за текстом - «Постанова № 1013») має право на перерахунок пенсії по втраті годувальника з підстав зростання з 01.12.2015 року посадових окладів працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери. Однак відповідач не виконує вимог указаної Постанови та не здійснює перерахунок пенсії.

Відповідачем у строк, передбачений ч. 5ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України подано до суду заперечення разом із клопотанням про розгляд даного адміністративного позову за загальною процедурою, передбаченою Кодексом адміністративного судочинства України.

Суд відмовляє у задоволенні клопотання відповідача щодо розгляду справи у загальному порядку з огляду на те, що скорочений порядок розгляду адміністративних справ щодо пенсійних виплат визначений п. 2 ч. 1ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якогосправа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.

Згідно ч. 3ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті(вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіОСОБА_2та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 2ст. 71КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що позивач отримує пенсію по втраті годувальника у розмірі 60 % від заробітної плати, відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про Прокуратуру» після смерті її чоловіка ОСОБА_3 з 2006 року.

06 червня 2016 року Прокуратурою Черкаської області видано довідку № 18/139 вих. 16.

10 червня 2016 року позивач звернувся до Звенигородського обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії з підстав зростання заробітної плати працюючих працівників прокуратури.

Звенигородське обєднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області листом від 13 червня 2016 року № 3001/07-01 відмовило позивачу у перерахунку пенсії, мотивуючи своє рішення тим, що відповідно до ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року з 01.06.2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно доЗакону України «Про прокуратуру», раніше призначені пенсії не перераховуються.

Згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України № 2663-111 від 12.07.2001 року «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», за правилами якої позивачу було призначено пенсію, членам сімей прокурора або слідчого, які були на його утриманні на момент смерті, призначається пенсія на випадок втрати годувальника, за наявності у нього стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків від середньомісячного заробітку на одного члена сімї.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулювались частинами 13, 18 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттямЗакону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи»не змінились (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Згідно з ч. 13ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, (діючої в травні 2015 року) -«обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком».

Відповідно до ч. 18ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ(чинною на 31.12.2014 року) -«призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи» (частина вісімнадцятастатті 50-1 Закону № 1789-ХІІ).

Посилання відповідача на пункт 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, як на підставу неможливості проведення перерахунку пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1, є безпідставними.Так, п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213визначено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до деяких законів, у тому числі доЗакону України «Про прокуратуру». В той же час, зазначені обмеження не стосуються пенсіонерів, які станом на 01.06.2015 року вже отримували пенсії і мали гарантоване право на їх перерахунок.

Відповідно дост. 8 ОСОБА_2 України, в Україні діє принцип верховенства права.ОСОБА_2 Українимає найвищу юридичну силу та має пріоритет над іншими нормативно - правовими актами. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 Україниі повинні відповідати їй. ОСОБА_2 Україниє нормами прямої дії, звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставіОСОБА_2 Українигарантується.

Статтею 46 ОСОБА_2 Українизакріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.У частині першійстатті 58 ОСОБА_2 Українизакріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з вимогамист. 64 ОСОБА_2 України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбаченихОСОБА_2 України.

Право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (у тому числі іЗаконом України «Про прокуратуру»), згідно статей22,64 ОСОБА_2 України, є таким, що не підлягає звуженню і обмеженню.

У відповідності до діючої станом на 29.05.2015 року частини 13 статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»Держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування, але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.Відповідно до ч. 1ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"Пенсійний фонд України і його територіальні підрозділи здійснюють керівництво та управління солідарною системою, проводять збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначають пенсії, підготовляють документи для їх виплат та виконують інші управлінські функції. Вони по суті є органами державної виконавчої влади і суб'єктами владних повноважень, а тому, керуючись вимогамист. 19 ОСОБА_2 України, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіОСОБА_2та законами України.

Передбачені п. 5Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 VIIIнорми стосовно скасування з 01 червня 2015 року норм пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до спеціальних законів, у тому числі «Про прокуратуру», свідчить про те, що з 01.06.2015 року не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства.

З аналізу норм законодавства та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, викладені положення п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», стосуються лише порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення починаючи з 01.06.2015 року, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення, в зв'язку з чим, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами із 01.06.2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше (до 01.06.2015), у відповідності до діючих на час її призначення нормЗакону України "Про прокуратуру".

Питання про застосування вищенаведеного Закону у часі регулюється згідно із ст.ст.21,22 ОСОБА_2 України, які гарантують людині, що її права і свободи, будучи невідчужуваними та непорушними, не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, ці закони, зміни до законів, не розповсюджуються на вже існуючі права і свободи людини, якщо вони звужують зміст та обсяг цих прав і свобод. Тому зазначена норма не може застосовуватися на раніше призначені пенсії під час їх перерахунку.З урахуванням викладеного при перерахунку пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1, має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках та порядок її перерахування, яка діяла на момент призначення пенсії.

Врішенні від 22.05.2008 року №10-рп/2008 ОСОБА_4 Суд Українизазначив, що однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.Тлумачення словосполучення "звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина", що міститься в частині третійстатті 22 ОСОБА_2 України, ОСОБА_4 Суд України дав у рішенні від 22.09.2005 року № 5-рп/2005, згідно з яким "ОСОБА_4 права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні, визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними".При цьому, ОСОБА_4 Суд України підкреслив, що загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена. Визнання Законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина ОСОБА_4 Суд України вважає скасуванням або обмеженням цих прав і свобод. Виходячи з викладеного, у рішеннях ОСОБА_4 Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Враховуючи вищезазначене, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії.

Зазначені висновки щодо відсутності зворотної дії законів та інших нормативно-правових актів в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, узгоджується з постановою Верховного Суду України від 06.10.2015 в адміністративній справі № 127/11720/14-а, у якій судовою колегією викладено, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, а також механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років, яка діяла на момент призначення пенсії (стаття 50-1 Закону № 1789-ХП).

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у його постановах від 10.12.2013 (справа № 21-348а 13), від 17.12.2013 (справа № 21-445а13) та від 01.07.2014 року (справа № 21-244а14), рішення яких згідно ізстаттею 244-2 КАС Україниє обов'язковими для всіх судів України, з необхідністю приведення своєї судової практики у відповідність до цих рішень Верховного Суду України.

Також не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії та обставина, що з 01.01.2015 року набув чинностіЗакон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014 рокуяким змінено окремі положенняЗакону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ 1991року щодо права на призначення та перерахунку пенсій, згідно яких з 01.01.2015 стаття ст.50-1 передбачає, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому, частина 18 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»стала частиною 21.

У даному випадку нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії прокурорам, є частини тринадцята та вісімнадцятастатті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 1991 рокув редакції від 12.07.2001 року, що передувала зазначеним змінам, оскільки інших норм визначаючих такий механізм не існує, Кабінет Міністрів їх не визначив.

Так, Кабінетом Міністрів України з 01.01.2015 по теперішній час не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури відповідно дост.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ 1991року, чим звужено та обмежено позивачу ОСОБА_4 право на пенсійне забезпечення. За вказаних обставин, відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України будь-якого порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури є фактично бездіяльністю, що порушує гарантованеОСОБА_2та Законом право на її перерахунок та грубо обмежує це право.

Таким чином, суд вважає, що відповідно до ч. 13ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, чинною на травень 2015 року Державою гарантується проведення перерахунку пенсій станом на час звернення за перерахунком, та будь-яких винятків, які б давали підстави органам державної влади не виконувати ці положення закону не існує.

Суд приходить до висновку, що відповідач 13 червня 2016 року безпідставно відмовив ОСОБА_1 у проведенні перерахунку призначеної раніше пенсії по втраті годувальника відповідно-до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру».

Згідно ч. 2ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цьогоКодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Отже, відповідач повинен провести із 01 січня 2016 року перерахунок пенсії по втраті годувальника, ОСОБА_1 згідно ст. 50-1Закону України "Про прокуратуру", на підставі довідки Прокуратури Черкаської області від 06 червня 2016 року № 18/139 вих. 16 в розмірі 60% від суми заробітку за відповідною посадою та провести виплати з урахуванням отриманих раніше сум.

З огляду на викладене, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши наявні докази, надавши їм належну оцінку суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до вимогст. 94 КАС Українивідповідач має відшкодувати державі понесені витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 грн.

Керуючись статтями8, 19,22, 46, 58, 64 ОСОБА_2 України, ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру», п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»,Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», статтями2, 5, 6, 17, 71, 94,158-163,183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Звенигородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про перерахунок пенсії- задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Звенигородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по втраті годувальника відповідно до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру».

Зобов'язати Звенигородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області провести з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії по втраті годувальника згідно ст. 50-1Закону України "Про прокуратуру", на підставі довідки Прокуратури Черкаської області від 06 червня 2016 року № 18/139 вих. 16 в розмірі 60% від суми заробітку за відповідною посадою та провести виплати з урахуванням отриманих раніше сум.

Стягнути з бюджетних асигнувань Звенигородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області на користь держави судовий збір в сумі 551 (пятсот пятдесят одна гривня) 20 коп.

Рішення суду в частині стягнення грошових коштів за один місяць допустити до негайного виконання.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Катеринопільський районний суд Черкаської області на протязі десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя

Катеринопільського районного суду ОСОБА_5