Справа № 576/1549/16-а
Провадження № 2-а/576/31/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.08.16 року місто Глухів
Глухівський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого-судді Тимощенко І.О.,
при секретарі судового засідання Пугач В.Л.,
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Обуховського О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Глухів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області,
-про визнання неправомірними та протиправними дій Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо перерахунку пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
15 липня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом. Свій позов мотивує тим, що з 16.01.2009 року він перебуває на обліку в управлінні. За власноюзаявою від 16.08.2011 року перейшов на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723 від 16.12.1993 року.
При призначенні пенсії відповідно до Закону України № 3723 позивачем було подвнозаяву разом із довідками від 15.08.2011 року № 47 та № 48 про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону № 3723 за період з 01.01.2006 року по 31.12.2010 року, які видані Глухівською міжрайонною державною податковою інспекцією Сумської області.
При обчисленні розміру пенсійної виплати Управлінням були враховані всі складові заробітної плати, зазначені у наданих довідках.
Позивач звернувся у березні 2016 року до Управління з довідкою про складові заробітної плати від 22.01.2016 року № 99 відповідно до Закону України «Про державну службу» з меттою перерахунку пенсії. У зв'язку з невідповдністю виплат, зазначеих у довідках про складові заробітної плати від 15.08.2011 року № 47 та від 22.01.2016 року № 99 Управлінням 18.03.2016 року здійснено перевірку достовірності даних їх даних та за результатами складено Акт перевірки достовірності (обгрунтованості) поданих відомостей для призначення (перероахунку) пенсій № 40/05-16 від 18.03.2016 року. Яким встановлено недостовірність даних довідок згідно первинних документів, до того ж, рекомендовано усунути виявлені розбіжності у найкоротший термін, привести подані відомості для призначення (перерахунку) пенсії у відповідність з документами первинного обліку.
Глухівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Сумській області надано довідку № 34 від 08.04.2016 року з повідомленням про недійсність попередніх довідок за № 47 та № 99.
Позивач вказує, що на своє звернення він одержав відмову у перерахунку пенсії по заробітній платі з урахуванням інших виплат відповідно до Закону України «Про державну службу» (лсит відповідача від 13.05.2016 року № 3706/03-31). Відмова обгрунтовується п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ від 02.03.2015 року, норми щодо песнійного забезпеченн осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.06.2015 року скасовується. Тобто, ст. 37, 37-1 вищезазначеного Закону не діють.
Вважає, що оскільки пенсія йому булапризначена 16.08.2011 року, тодії відповідача єнеправомірними та такими, що не відповідають діючому закнодавству та порушують його конституційне право на пенсійне забезпечення в розмірі відповідному його заробітній платі. Просит прийнти до уваги, що згідно ст. 58 Конституції України «Закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшуютьабо скасовують відповідальність особи. Отже всі законодавчи акти, які приймалися в подальшому зворотної дії не мають.
За вказаних обставин позивач ОСОБА_1 просить визнати неправомірними та протиправними дії Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про відмову у перерахунку пенсії; зобов'язати Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, втому числі суми допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, та премійдо державних професійних свят та ювілейних дат, з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум з дати призначення песнії державного службовця, тобто з 16.08.2011 року; зобов'язати Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області врахувати всі види оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми допомоги наоздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та премій до державних професійних свят та ювілейних дат, як складові заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії позивачу, тобто у розмірі 90% - ст.37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, чинній на час виникнення спірних відносин.
Відповідач свою відмову вмотивував тим, що при призначенні пенсії позивачу Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області діяло в межах норм чинного законодавства.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача Обуховський О.С. в суді позову не визнав та суду пояснив, що дійсно позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Глухівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області з 16.01.2009 року. Отримував пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року та з 16.08.2011 року за власною заявою перейшов на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723 від 16.12.1993 року. Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» здійснюється з урахуванням вищезазначених складових заробітної плати державного службовця. Такі види виплат, як індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Таким чином, відповідач вважає, що при призначенні пенсії позивачу, діяв у межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами, а тому просить суд відмовити у задоволенні позову у зв'язку з його необґрунтованістю.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Глухівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області з 16.01.2009 року, за власною заявою з 16.08.2011 року перейшов на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723 від 16.12.1993 року.
06.05.2016 року позивач звернувся до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою, про перерахунок пенсії, надавши довідку Глухівської МДПІ в Сумській області від 08.04.2016 року за № 34, де було включено матеріальну допомогу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, та премій до державних професійних та ювілейних дат, тобто включаючи усі види оплати праці, на які нараховувався збір на загальнообов'язкове пенсійне страхування, як на складові заробітної плати, а відповідач свою відповіддю від 13.05.2016 року № 3706/03-31 зазначив, що відсутні правові підставизарахувати до заробітної плати, з якоїобраховується пенсі державного службовця сум індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, разової премії з посиланням на норму ст. 33 Закону України «Про державну службу».
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином суму виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у Постановах від 20.02.2012 року по справі № 21-430а11, від 14.05.2013 року по справі № 21-125а13, від 28.05.2013 року по справі № 21-97а13, від 03.06.2014 року по справі № 21-134а/14.
Згідно ч.1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, включаються в заробіток (дохід) державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Як вбачається з довідки № 34 виданої Глухівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Сумській області від 08.04.2016 року про складові заробітної плати ОСОБА_1 (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 01.01.2006 року по 31.12.2010 року нараховано та виплачено інші виплати, які складаються з премії разової, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та іншихдоплат на загальну суму 14440, 00 грн. На всі виплати, включені в довідку нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.46-48).
Відповідач факту нарахування і сплату страхових внесків, зокрема, на суми отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати не спростував.
Отже, позивач має право на перерахунок пенсії, з урахуванням сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Відсутність же нормативно-правового акту щодо перерахунку пенсії державних службовців не може позбавити громадянина його конституційного права на соціальний захист при вирішенні питань щодо надання пенсій.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, підтвердженими доказами та відповідно такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2,6,17,18,71,94,158-163,167,186 КАС України, ст. 19 Конституції України, ст. ст. 33,37 Закону України «Про державну службу», ст. 12 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, про визнання неправомірними та протиправними дій Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо перерахунку пенсії задовольнити повністю.
Визнати неправомірними та протиправними дії по прийняттю рішення Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумській області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум допомоги на здоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань індексації заробітної плати, та премій до державних професійних свят та ювілейних дат з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум з дати призначення пенсії державного службовця, тобто з 16.08.2011 року.
Зобов'язати Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області врахувати усі види оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань індексації, заробітної плати, та премій до державних професійних свят та ювілейних дат як складові заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії ОСОБА_1, тобто у розмірі 90% - стаття 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ.
Постанова суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Глухівський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст постанови суду виготовлений суддею на комп'ютері в нарадчій кімнаті 19 серпня 2016 року.
Суддя Глухівського міськрайонного суду І.О.Тимощенко