УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 серпня 2016 року Справа № 876/3426/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Макарика В.Я.
суддів - Большакової О.О., Глушка І.В.
за участю секретаря судового засідання - Бедрій Х.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 21 квітня 2016 року у адміністративній справі №345/971/16-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
22 березня 2016 року позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача - Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області в якому просив визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області щодо відмови у перерахунку пенсії із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової компенсації за невикористану відпустку та грошової компенсації за несення служби понад встановлену тривалість робочого часу у вихідні та святкові дні - неправомірними. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити належний перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 6645,04 грн., грошової компенсації за невикористану відпустку в сумі 5953,83 грн. та грошової компенсації за несення служби понад встановлену вартість робочого часу та у вихідні та святкові дні в сумі 7760,08 грн. та провести виплату перерахованої пенсії з врахуванням раніше виплачених сум з часу призначення пенсії, а саме з 18.04.2014 року.
Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 21 квітня 2016 року адміністративний позов задоволено.
Визнано дії Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у перерахунку пенсії із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової компенсації за невикористану відпустку та грошової компенсації за несення служби понад встановлену тривалість робочого часу у вихідні дні - неправомірними.
Зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити належний перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 6645,04 грн., грошової компенсації за невикористану відпустку в сумі 5953,83 та грошової компенсації за несення служби понад встановлену тривалість робочого часу та у вихідні та святкові дні в сумі 7760,08 грн.
Проведено виплату перерахованої пенсії з врахуванням раніше виплачених сум з часу призначення пенсії, а саме з 18.04.2014 року.
Стягнуто з Державного бюджету України в користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 551 гривні 20 копійок.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову. Апелянт свої вимоги мотивує тим, що відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військових служби та деяких інших осіб» (далі - Закон) (з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008) пенсії обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовик (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Стаття 43 Закону є спеціальною нормою, якою визначено заробіток (грошове забезпечення), який враховується для обчислення розміру пенсії призначеної згідно Закону.
Згідно пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №
393 для обчислення пенсій враховується усі щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які мають постійний характер (надбавки, доплати, підвищення) та премія.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 № 1294 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 2 цієї Постанови виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.
Допомога для оздоровлення особам рядового і начальницького складу надається в разі вибуття в чергову відпустку у розмірі грошового забезпечення, яке особа отримувала на день виплати.
За таких обставин, матеріальна допомога та одноразова грошова допомога при звільненні не можуть враховуватися при обчисленні розміру пенсії особам, яка проходила службу, згідно з ст. 43. Закону, оскільки не відноситься до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а є одноразовими (щорічними).
Отже, ані матеріальна допомога на оздоровлення при виході у відпустку, ані одноразова грошова допомога при звільненні, а також грошова компенсація за несення служби понад встановлену тривалість робочого часу та у вихідні та святкові дні не входить до складу грошового забезпечення, визначених статтею 43 Закону, з яких обчислюється пенсія.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності згідно із ч.4 ст. 196 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ з 25.05.1993 року по 17.04.2014 року, працюючи на різних посадах в територіальних органах УМВС України в Івано-Франківській області. 16.04.20214 року його було звільнено з посади заступника начальника міського відділу - начальника міліції громадської безпеки Калуського МВ УМВС в Івано-Франківській області.
18.04.2014 року ОСОБА_1 було взято на пенсійний облік, що підтверджується пенсійним посвідченням серія ААИ № 298042 та призначено пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
01.03.2016 року позивач звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про проведення йому перерахунку призначеної пенсії, оскільки при її нарахуванні не було враховано матеріальну допомогу на оздоровлення, грошову компенсацію за невикористану відпустку та компенсацію за несення служби понад встановлену тривалість робочого часу у вихідні і святкові дні.
Листом № 185/Г-15 від 03.03.2016 року Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відмовило у проведенні перерахунку призначеної пенсії мотивуючи тим, що в даний час немає законних підстав для перерахунку пенсії відповідно до довідки, поданої Калуським МВ УМВС в Івано-Франківській області від 29.02.2016 року на виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.01.2015 року, оскільки даним рішенням суду будь-яких зобов'язань на головне Управління Пенсійного фонду в області покладено не було, а судове рішення, яке набрало законної сили, виконується виключно в межах покладених повноважень.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно до ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат /доходів/, що враховуються у заробітну плату застрахованої особи для обчислення пенсії належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані /обчислені/ та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", передбачені види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії. Відповідно до ч. 1 вказаної статті, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 1 Постанови КМУ № 1294 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Цією ж постановою Кабінету Міністрів України затверджено додаткові види грошового забезпечення, в перелік яких входить доплата за службу в нічний час.
Відповідно до додатка № 26 до зазначеної вище постанови надбавка за службу у нічний час віднесена до додаткових видів грошового забезпечення.
Наказом МВС України від 31.12.2007 року за № 499 було затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ до складу грошового забезпечення, в пункті 3.7. якої, врегульоване питання щодо компенсації за службу в понаднормовий час, у дні щотижневого відпочинку та святкові дні.
Відповідно до зазначеної Інструкції до складу грошового забезпечення, крім інших видів входять, зокрема: компенсація за службу в понаднормовий час не більше 4 годин протягом двох днів поспіль і 120 годин на рік, за яку надання відгулів не допускається, і службу у дні щотижневого відпочинку та святкові дні, яка може компенсуватися за згодою працівників шляхом надання іншого дня відпочинку або в грошовій формі, облік робочого часу здійснюється шляхом ведення щомісячного табеля з обов'язковою відміткою в ньому кількості відпрацьованих годин, підставою для залучення до понаднормової служби чи в дні щотижневого відпочинку та святкові дні є: "а" письмові накази керівників органів внутрішніх справ; "б" графіки нарядів чергувань, затверджені керівниками органів внутрішніх справ.
Службою в нічний час вважається виконання особами рядового і начальницького складу органів, підрозділів установ і навчальних закладів внутрішніх справ службових обов'язків у період з 22:00 до 06:00 год.
Пунктом 2.6 зазначеної Інструкції встановлено, що додаткові види грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ нараховуються згідно з додатком 22. У додатку за № 22 встановлено, що доплата за службу в нічний час нараховується в розмірі 35% посадового окладу.
Перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців не є вичерпним, оскільки іншими нормативно-правовими актами запроваджені інші щомісячні надбавки, доплати та підвищення, які теж є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення і також мають зараховуватись при нарахуванні пенсії.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що Верховний Суд України вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні статті 43 Закону № 2262-ХІІ та положень постанови № 1294 в постановах від 24 червня, 30 вересня та 11 листопада 2014 року, 20 січня 2015 року (справи №№ 21-232а14, 21-306а14, 21-449а14, 21-418а14 відповідно) висловив свою правову позицію, яка полягає в тому, що аналіз норм матеріального права дає підстави вважати, що неврахування відповідачем доплати за службу в нічний час при призначенні пенсії позивачу є неправомірним, оскільки позивач отримував щомісячно таку доплату за службу, а, отже, вона мала постійний характер та підлягала врахуванню при призначенні пенсії за вислугу років.
Враховуючи усе вищенаведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про безпідставність позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, тому відповідно до ч.1 ст. 200 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 41, 160, 195, 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 21 квітня 2016 року у адміністративній справі №345/971/16-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: В.Я. Макарик
Судді: О.О. Большакова
І.В. Глушко
Повний текст ухвали складений 30 серпня 2016 року.