Головуючий у 1 інстанції - Козаченко А.В.
Суддя-доповідач - Ханова Р.Ф.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2016 року справа №805/3362/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:
головуючого судді: Ханової Р.Ф.
судді: Василенко Л.А.
Гайдара А.В.
розглянувши в порядку письмового провадження
апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від 04 липня 2016 року
по адміністративній справі № 805/3362/15-а
за позовом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в особі виробничої одиниці «Краматорськміжрайтепломережа»
до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області
про скасування рішення № 000095172/3183 від 17.02.2015 р., -
ВСТАНОВИВ:
Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» в особі виробничої одиниці «Краматорськміжрайтепломережа» (далі - позивач, підприємство) у серпні 2015 року звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (далі - відповідач, податковий орган) про скасування рішення № 000095172/3183 від 17.02.2015 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску (а.с.4-7).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 04 липня 2016 року, прийнятою в порядку письмового провадження, адміністративний позов задоволено повністю, внаслідок чого, скасовано рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області № 0000951702/3183 від 17.02.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) єдиного внеску на суму штрафу у розмірі 34879,43 грн. та пені в розмірі 15606,00 грн. за період з 21.11.2014 року по 14.01.2015 року на загальну суму 50485,43 грн. (а.с.46-48).
Не погодившись з вказаним рішенням, податковий орган подав апеляційну скаргу на прийняте рішення та посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні вимог (а.с.54-56).
Сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином відповідно до вимог статей 33-38 Кодексу адміністративного судочинства України.
На адресу суду апеляційної інстанції 30 серпня 2016 року надійшло клопотання відповідача про розгляд справи без участі представника податкового органу, яке задоволено судом.
За приписами пункту 1 та пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні.
За правилами частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» зареєстроване в якості юридичної особи, включене до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, Ідентифікаційний код 03337119, місцезнаходження: 84307, Донецька область, місто Краматорськ, провулок Земляний, будинок 2, є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та знаходиться на обліку як платник єдиного внеску у ДПІ у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області, що підтверджене випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Краматорськміжрайтепломережа» є відокремленим підрозділом, ідентифікаційний код 05540936, місцезнаходження філії 84313, Донецька область, місто Краматорськ, провулок Земляний, будинок 2, що підтверджено Довідкою № 7-22-524 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 9,10).
Відповідачем 17 лютого 2015 року прийнято рішення № 0000951702/3183, яким до Виробничої одиниці обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Краматорськміжрайтепломережа» на підставі частини десятої та пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VІ від 08.07.2010 року (далі Закон №2464) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) єдиного внеску застосовані штрафні санкції у розмірі 34879,43 грн. та нарахована пеня в розмірі 15606,00 грн. за період з 21.11.2014 року по 14.01.2015 року на загальну суму 50485,43 грн.
Торгово-промисловою палатою України 14 жовтня 2014 року видано сертифікат № 3765/05-4/28, яким засвідчено настання обставини непереборної сили з 02.06.2014 року виробничої одиниці Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" "Краматорськміжрайтепломережа" при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотримання законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обов'язкових платежів. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промисловою палатою України обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо (а.с. 11).
Спірним питанням у даній справі є правомірність прийняття відповідачем рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Спірні правовідносини регулюються нормами Податкового кодексу України (далі - ПК), Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VІ від 08.07.2010 року (далі Закон № 2464-VІ), Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 року (далі Закон № 1669-VII) та іншими нормативно-правовими актами стосовно спірних правовідносин.
Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону № 2464-VІ, зокрема частиною восьмою зазначеної статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Абзацем першим частини 2 статті 25 Закону № 2464-VІ визначено, що її положення поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до частини десятої та пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону № 2464-VІ (в редакції на час прийняття рішення), на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Закон № 1669-VII, який набрав чинності з 15 жовтня 2014 року, визначає серед іншого тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону №2464-VІ, а саме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту:
"9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
Зазначена норма проіснувала з 15 жовтня 2014 року до 1 січня 2016 року, внаслідок її виключення згідно із Законом України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII.
З огляду на дію зазначеної норми позивач звільнявся від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом № 2464-VІ за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року по 1 січня 2016 року.
Крім того, відповідно до статті 10 Закону № 1669 протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Як зазначалось вище, Торгово-промисловою палатою України 14 жовтня 2014 року видано сертифікат № 3765/05-4/28, яким засвідчено настання обставини непереборної сили з 02.06.2014 року виробничої одиниці Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" "Краматорськміжрайтепломережа".
Отже, наявність у позивача сертифікату Торгово-промислової палати України підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що є підставою для звільнення його від відповідальності за неналежне виконання податкових зобов'язань, зокрема від застосування штрафних санкцій та пені з боку податкових органів.
Разом з цим, колегія суддів зазначає, що Закон № 1669 не скасовує обов'язків платника податків, а надає можливість на період АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.
Доводи заявника апеляційної скарги основані на тому, що на момент прийняття рішення, Перелік територій на яких проводиться АТО не визначений, колегія суддів не приймає, з огляду на те, що встановлене законом право не може бути обмежене не своєчасним прийняттям Порядку (або зупиненням його дії) органом виконавчої влади.
Кабінет Міністрів України 2 грудня 2015 року розпорядженням № 1275-р затвердив Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, і пунктом 3 вказаного розпорядження визнав такими, що втратили чинність, розпорядження КМУ від 30.10.2014 року № 1053-р та від 5 листопада 2014 року № 1079-р. Місто Краматорськ входить до даного Переліку.
Колегія суддів спростовує доводи податкового органу в апеляційній скарзі щодо пропуску позивачем місячного строку звернення до суду з позовом, встановленого частиною 5 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на те, що стаття 100 цього кодексу, яка визначає наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду є під умовою та передбачає залишення адміністративного позову без розгляду, якщо суд не знайде підстав для визнання причин пропуску строку поважними. Поновлення строку звернення до суду є правом суду та в межах спірних правовідносин суд ухвалою від 4 липня 2016 року визнав поважними причини пропуску строку, задовольнив клопотання позивача та поновив строк звернення до суду з адміністративним позовом.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції ухвалив постанову із дотриманням норм матеріального та процесуального права, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст. 11, ст. 24, ст. 184, ст. 195, ст. 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 липня 2016 року у справі № 805/3362/15-а - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 04 липня 2016 року у справі № 805/3362/15-а - залишити без змін.
Ухвала постановлена та підписана 30 серпня 2016 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя : Р.Ф. Ханова
Судді: Л.А. Василенко
А.В. Гайдар