Справа № 591/4274/16-а
Провадження № 2-а/591/444/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2016 року м. Суми
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Шелєхова Г.В., розглянувши в порядку скороченого провадження матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Сумської області про визнання протиправними дій та рішення, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач свої вимоги мотивує тим, що з 13 вересня 2007 року їй була призначена пенсія державного службовця в розмірі 90% заробітної плати, але при цьому відповідачем не була врахована щорічна матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати. Тому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо не врахування при призначенні пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації сум заробітної плати та зобов'язати управління провести перерахунок пенсії з 13.09.2007 року з включенням до складу заробітної плати для її обчислення 90% фактично нарахованих та виплачених позивачу сум щорічної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, визначених у довідці Сумської обласної державної адміністрації від 19.03.2016 року № 75/С, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Крім того, просить стягнути з державного бюджету на її користь судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
Представник відповідача надав письмові заперечення, в яких просить відмовити у задоволенні позову, оскільки вважає, що перерахунок пенсії був проведений на підставі норм чинного на момент виконання судового рішення законодавства.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Позивач з 13 вересня 2007 року перебуває на пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
16 лютого 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати (а.с.7), однак рішенням № 820152 від 19 лютого 2016 відповідачем було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії ( а. с. 11, звор.).
Частиною другою статті 37-1 Закону України «Про державну службу» встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
У відповідності до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Вищенаведене узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладеними в постанові від 20.02.2012 року, яка в силу ст.244-2 КАС України є обов'язковою для всіх судів України.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах, відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням індексації заробітної сплати та матеріальної допомоги на оздоровлення, діяло не на підставі та не у спосіб, що передбачені Законами України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому позовні вимоги про зобов'язання здійснити позивачеві перерахунок пенсії з урахуванням зазначених видів виплат підлягають задоволенню.
Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України „Про державну службу та ряд інших, у звязку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законі України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 58 КУ, закони та нормативно правові акти не мають зворотньої дії в часі. Крім того, нормами чинного законодавства визначено, що не допускається погіршення положення пенсіонера.
Згідно з рішенням КСУ від 09.02.1999 року № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Вирішуючи позовні вимоги за позовом до субєкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобовязань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст. 8 Конситуції України.
З урахуванням наведених норм та обставин справи, суд приходить до висновку, що відповідачем безпідставно було відмовлено у здійсненні позивачу перерахунку пенсії, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Разом з тим, відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заява з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернулася до управління із завою про перерахунок її пенсії 16 лютого 2016 року. Таким чином, перерахунок пенсії необхідно провести з 01.03.2016 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 41,45,48 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2,6, 7-9, 11,17-19, 69-71, 94, 159-163, 256 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії та рішення Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про відмову в здійсненні перерахунку пенсії державного службовця з включенням відповідно до законодавства до складу заробітної плати для її обчислення фактично нарахованих і виплачених ОСОБА_1 сум щорічної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області починаючи з 01 березня 2016 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця, визначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), з врахуванням індексації заробітної плати та щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до довідок виданих Сумською обласною державною адміністрацією від 05 лютого 2016 року №8 та від 28 березня 2016 року №24 в розмірі 90 відсотків.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь ОСОБА_1витрати на оплату судового збору в сумі 551 грн. 20 коп.
Постанову суду може бути оскаржено відповідно до ст. 186 КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом 10-ти днів з дня проголошення постанови, або протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Г.В.Шелєхова