Справа № 507/1059/16-а ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 30.08.2016 року Любашівський районний суд Одеської області в складі: головуючого судді - Дармакуки Т.П., розглянувши у скороченому провадженні у залі суду смт.Любашівка Одеської області адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання неправомірними дій відповідача та зобов'язання вчинити певні дії,- В С Т А Н О В И В : Позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (далі УПФУ) про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. При цьому, позивач посилався на те, що з 16.02.2004 року отримує пенсію на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми заробітної плати. 31.05.2016 року він звернувся до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», до якої долучив довідку прокуратури Одеської області від 29.02.2016 року № 339 , згідно якої встановлено збільшений розмір посадового окладу старшого помічника прокурора Савранського району Одеської області. Однак, рішенням Любашівського об'єднаного управління ПФУ від 10.06.2016 р. № 390 йому відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними незаконними, оскільки УПФУ було застосовано зворотну дію в часі нормативно-правових актів, що звужують права та обов»язки осіб, які вже отримують пенсію. Крім того, позиція УПФУ суперечить Рішенням Конституційного Суду України від 06.07.199 року у справі №8-рп/99, від 13.05.2015 року у справі №1-9/2015. За таких обставин, позивач уточнивши вимоги просив суд: визнати неправомірними дії та рішення Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області від 10.06.2016 р. № 390 щодо відмови у проведенні йому перерахунку пенсії, зобов»язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 в розмірі 90% від середнього заробітку на підставі довідки виданої прокуратурою Одеської області № 339 від 29.02.2016 р. без обмеження граничного розміру пенсії починаючи із грудня 2015 року, тобто із моменту прийняття Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати , особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та стягнути судові витрати. Ухвалою суду від 17.08.2016 року у справі відкрито скорочене провадження, позовні вимоги в частині зобов»язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 09 грудня 2015 року по 03 лютого 2016 року залишено без розгляду. У встановлений ст. 183-2 КАС України строк відповідач подав письмові заперечення проти позову, вказуючи на відсутність підстав для перерахунку пенсії, посилаючись зокрема на Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VIII внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
За результатами вивчення позовної заяви, заперечень проти позову та дослідження наданих суду доказів, встановлено що, ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в УПФУ та з 16.02.2004 року є одержувачем пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми заробітної плати.
31.05.2016 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ із письмовою заявою в якій просив провести перерахунок його пенсії , надавши довідку № 339 від 29 лютого 2016 р. видану прокуратурою Одеської області про розмір та складові заробітної плати з 01.12.2015 року згідно постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року.
Проте, листом від 10.06.2016 року Любашівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області відмовило позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, зокрема що до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VIII, який набув чинності з 01.01.2015 р. умови та порядок перерахунку призначених пенсій відповідно до Закону України визначаються Кабінетом Міністрів України та відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 з 01.06.2015 р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 26 листопада 1993 року № 1789-ХІІ в редакції Закону № 2663-111 від 12 липня 2001 року - прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до ч.2 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ, яка діяла на час призначення пенсії, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Згідно ч.12 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" № 76 від 28 листопада 2014 року, який набув чинності з 01 січня 2015 року, внесені зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, відповідно до яких пенсія призначається у розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Однак, ці законодавчі зміни стосуються тих прокурорсько-слідчих працівників, які реалізували чи реалізовують своє право на пенсію із 1 січня 2015 року, адже відповідно до вимог ст. 58 Конституції України, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Аналіз наведеного дає підстави для висновку, що при проведенні перерахунку пенсії позивача необхідно врахувати те, що законодавчі зміни до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках до середньомісячного заробітку стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення і норми, які регулюють порядок перерахунку пенсії, законодавчих змін не зазнали, змінилась лише нумерація відповідних частин ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ.
Вирішуючи питання про застосування відповідних норм ст.50-1 №1789-ХІІ щодо перерахунку вже призначених пенсій, суд враховує положення ст.22 Конституції України, у якій зазначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної, зокрема, у його рішеннях від 6 липня 1999 року № 8 рп-99 у справі щодо права на пільги, від 20 березня 2002 року № 5рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій та від 11 жовтня 2005 року № 8рп/2005 у справі № 1-21/2005 про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання суддів, працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Посилання управління ПФУ на п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», як на підставу відмови у здійсненні перерахунку, то, на думку суду воно є необґрунтованим. Відповідно до п.5 Прикінцеві положення Закону №213-VІІІ, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судове експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Тобто, зазначена норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
З огляду на зазначене, наявні підстави для задоволення позову.
Щодо визначення строку, з якого необхідно провести перерахунок пенсії, суд приходить до слідуючого.
У відповідності до ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки позивач звернувся до управління ПФУ з заявою про перерахунок вже призначеної пенсії 31.05.2016, тому перерахунок має бути здійснений з 01 червня 2016 року, а не із моменту прийняття Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», як того просив позивач.
Частина 1 ст.94 КАС України передбачає, що в разі ухвалення судового рішення на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок суб'єкта владних повноважень. З матеріалів справи вбачається, що позивачем при подачі понесені витрати на оплату судового збору в розмірі 551,21 грн., які і підлягають стягненню із відповідача на користь позивача /а.с.19/.
Керуючись статтями 9, 11, 71, 159, 160, 162, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання неправомірними дій відповідача та зобов»язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії та рішення Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії.
Зобов'язати Любашівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити перерахунок та виплату пенсії, з врахуванням раніше виплачених сум, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції Закону України №1789-ХІІ, що діяла станом на час призначення пенсії) в розмірі 90% від середнього заробітку на підставі довідки виданої прокуратурою Одеської області № 339 від 29.02.2016 р. без обмеження граничного розміру пенсії починаючи із 01 червня 2016 р. В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовити.
Стягнути з Любашівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області на користь ОСОБА_1 понесені витрати на сплату судового збору в розмірі 551,21 грн.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Любашівський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Т.П. Дармакука