КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МИКОЛАЄВА
Справа № 488/2146/16-а
Провадження № 2-а/488/137/16 р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.06.2016 р м. Миколаїв
Корабельний районний суд м. Миколаєва
В складі : судді Лазаревої Г.М.,
при секретарі судового засідання Маліновській К.В.
у відкритому судовому засіданні розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва про визнання рішення протиправним та зобов'язання перерахувати пенсію у зв'язку з збільшенням заробітку,
В С Т А Н О В И В:
19.05.2016 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що з 2014 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Корабельному районі міста Миколаєва та отримує пенсію за віком відповідно до ч. 7 ст. 21 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» у порядку, передбаченому ст. 37 Закону України « Про державну службу. До призначення пенсії він працював на посаді голови адміністрації Корабельного району Миколаївської міської ради. У зв'язку з підвищенням з 1 грудня 2015 року заробітної плати він відповідно до ст. 21 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» звернувся до відповідача та просив здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії, надавши довідку про новий розмір заробітної плати. Відповідач відмовив йому в здійсненні перерахунку, посилаючись на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 1 червня 2016 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, пенсії яким призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». Вважає відмову відповідача неправомірною, так як положення Закону № 213-VIII від 02.03.2015 року щодо скасування норм пенсійного забезпечення осіб, пенсії яким призначаються відповідно, зокрема, до Закону «Про державну службу» стосується осіб, пенсії яким призначаються після набуття чинності цим Законом і не стосується раніше призначених пенсій, у тому числі і їх перерахунку.
Позивач надав заяву, в якій просив розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Відповідач надав заяву, в якій просив розглядати справу без його участі, надав письмове заперечення на адміністративний позов, в якому зазначив, що з 1 червня 2016 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, пенсії яким призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу».
Дослідивши матеріали справи та об'єктивно оцінивши докази, які містяться в адміністративній справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 2014 року позивач перебуває на обліку в управлінні пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва з 2014 року та отримує пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу»
Згідно копії трудової книжки, позивач з 27.05.1998 р. працював заступником голови виконкому Корабельної районної ради м. Миколаєва, а з 27.06.2002 року - головою адміністрації Корабельного району м. Миколаєва. 03.03.2014 року звільнений з посади в звязку з виходом на пенсію .
08.04.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням посадового окладу голови адміністрації району. До заяви про перерахунок пенсії було додано довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" № 54, виданої адміністрацією Корабельного району Миколаївської міської ради 12.04.2016 р.
15 квітня 2016 року рішенням управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі міста Миколаєва №17/1 відмовлено позивачу в перерахунку пенсії. З вказаного рішення вбачається, що раніше призначені пенсії не перераховуються з 01.06.2015 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII.
Обставини щодо правомірності отримання позивачем пенсії відповідно зо Закону « Про державну службу» відповідачем не заперечуються.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 р. (в редакції на час призначення пенсії позивачці), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше ; 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. На час отримання позивачем пенсії за віком згідно з Законом України «Про державну службу» на підставі Закону України «Про внесення змін до Закону «Про державну службу» № 432-IV від 16.01.2003 року Закон України «Про державну службу» було доповнено ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.
Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Відповідно п. 5 вказаної постанови перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
З довідки № 54 від 12.04.2016 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" виданої адміністрацією Корабельного району м. Миколаєва Миколаївської міської ради, вбачається, що станом на 1 грудня 2015 року заробітна плата голови адміністрації Корабельного району складає 4939 грв.50 коп. На всі суми нараховується збір на державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове. державне соціальне страхування.
Суд вважає доведеним, що ОСОБА_2 має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям. Перерахунок пенсії відповідач повинен був здійснити на підставі довідки про заробітну плату від 12.04.2016 р. № 54.
Аналізуючи норми «Прикінцевих положень» Закону № 213-VIII суд вважає, що вони носять загальний характер, прийняті під умовами неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах і фактично не скасовують норми ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та Постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».
«Прикінцеві положення» Закону № 213-VIII стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії є ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Відповідно до ч.3 ст. 22 та ч.1 ст. 58 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони покращують становище особи.
Будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям і відмова в здійсненні такого перерахунку є протиправною.
В той же час, суд вважає, що в задоволенні вимог позивача в здійсненні йому перерахунку пенсії за період з 1 грудня 2015 року по 31 березня 2016 року слід відмовити, оскільки, відповідно до вимог ч.4 ст. 45 Закону України № 1058-VI «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Оскільки позивач подав відповідну заяву 08.04.2016 року, то перерахунок пенсії слід здійснити з 01.04.2016 року.
Постанова в частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць на підставі п.1 ч.1 ст. 256 КАС України підлягає негайному виконанню.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. (Частина перша статті 94 в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» № 484-VIII від 22.05.2015 року).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10,11,71,94,99,100,128,159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва № 17/1 від 15 квітня 2016 року щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії на підставі довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 12.04.2016 р. за № 54, виданої адміністрацією Корабельного району Миколаївської міської ради.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі міста Миколаєва провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.04.2016 року, виходячи із розміру заробітної плати 4939 грв.50 коп., яка складається із посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, почесне звання, визначеної згідно довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 12.04.2016 р за № 54, виданої адміністрацією Корабельного району Миколаївської міської ради, з урахуванням нарахованих та фактично виплачених сум за період з 01.04.2016 року. При перерахунку пенсії врахувати інші виплати, які включались в розрахунок розміру пенсії за віком ОСОБА_2 з 04.03.2014 р., із збереженням 80 % посадового окладу, які були застосовані при призначенні пенсії.
У відповідності до п.1 ч.1 ст. 256 КАС України постанову суду в межах суми стягнення за один місяць допустити до неганого виконання.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі міста Миколаєва на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 551 грв.20 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду, через суд першої інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Суддя Г.М. Лазарева