Постанова № 60135966, 29.08.2016, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.08.2016
Номер справи
760/10808/16-а
Номер документу
60135966
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження №2-а/760/937/16

Справа №760/10808/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 серпня 2016 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді - Шереметьєвої Л.А.

за участю секретаря - Носачова А.К.

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Храпачевської О.П.

розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_3 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпро зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, суд

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулася до суду з позовом і просить зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця з урахуванням сум заробітної плати, премій, доплат за ранги, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок у відповідності до Закону України «Про державну службу» в установленому при виході на пенсію розмірі 86 % від сум заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та винагороди за вислуги .

Посилається в позові на те, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та отримує державну пенсію за віком, яка була розрахована на підставі поданих відповідачу довідок.

27 липня 2015 року вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії державного службовця у розмірі 86 % з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та винагороди за вислугу років.

У здійсненні перерахунку пенсії за віком їй відповідачем було відмовлено у зв'язку з тим, що такі складові, як матеріальна допомога та винагорода за вислугу років при обчисленні та перерахунку пенсії не враховуються.

Вважає дії відповідача такими, що суперечать закону, а тому просить задовольнити позов.

Подала до суду клопотання про поновлення строку звернення до суду.

Зазначила, що не є фахівцем у галузі права та не володіє спеціальними знаннями, а тому вважала відмову відповідача правомірною і лише після консультацій із спеціалістами на початку 2016 року їй стало відомо про порушення свого права та неправомірність дій відповідача щодо неї.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала.

Вважає, що Закон України «Про оплату праці», в якому визначається структура заробітної плати, не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати, носить разовий характер, а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Крім того, зазначила, що постановою Правління Пенсійного фонду України встановлено порядок та оформлення документів для перерахунку пенсій.

Звернення позивачки не відповідало цій формі, а тому в Управління не виникло обов»язку приймати рішення про перерахунок пенсії.

Заява позивачки була розглянута в порядку Закону України « Про звернення громадян», а тому вважає, що в зв»язку з цими обставинами права позивачки з боку Управління порушені не були, а тому її вимоги є передчасними.

Виходячи з цього, просить у позові відмовити.

Вважає також, що з моменту отримання відповіді позивачкою в серпні 2015 року пройшло 11 місяців до звернення до суду, а тому позивачка пропустила строк для звернення до суду, а тому просить залишити позов без розгляду.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали адміністративного позову, суд вважає його таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з позивачка перебуває на обліку в Правобережному об»єднаному Управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України « Про державну службу».

27 липня 2015 року позивачка звернулася до відповідача письмовою про перерахунок пенсії, якою просила здійснити перерахунок пенсії державного службовця у розмірі 86 % від сум заробітної плати державних службовців згідно довідки № 253 від 24 липня 2015 року з листопада 2001 року з урахуванням проведених виплат.

Листом відповідача №9491/09/Я-559 від 10 серпня 2016 року в перерахунку пенсії було відмовлено у зв'язку з тим, що такі складові, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та винагорода за вислугу років не враховуються при обчисленні пенсії, а тому і з урахуванням цих складових пенсія не підлягає перерахунку.

/ а.с. 9 - 10 /

За змістом статті 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95 ВР «Про оплату праці» зазначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ч. 2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом четвертим Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №212 «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків» передбачено, що сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.

Згідно п.п. 3 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09 березня 2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» керівникам надається право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при надані щорічної відпустки, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.

З даних нормативних актів випливає, що матеріальна допомога, грошова винагорода, різниця в окладах за виконання обов'язків тимчасового працівника входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З довідки Київського міського центру зайнятості №253 від 24 липня 2015 року про складові заробітної плати позивачки вбачається, що на виплати матеріальної допомоги нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

/а.с.11/

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суб'єкт владних повноважень доказів правомірності прийнятого рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії не надав, а тому зазначені дії є протиправними.

Таким чином, суд не приймає до уваги заперечення відповідача та вважає позов стосовно перерахунку пенсії з врахуванням матеріальної допомоги таким, що підлягає задоволенню.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України № 21-430а11 від 20 лютого 2012 року, яка відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для всіх судів України.

Відповідно до ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

При вирішенні даного питання суд зважає на те, що позивачка є пенсіонеркою і отримувана нею пенсія є її єдиним джерелом для існування. Інших доходів не має.

Згідно частини 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

За таких обставин суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку звернення позивачки до суду поважними та поновити цей строк.

Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 2, 5-11, 19, 69-72, 94, 158-163 КАС України, ст. ст. 33, ч.2 ст.37-1 Закону України «Про державну службу», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.1,2 Закону України «Про оплату праці», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_3 перерахунок пенсії державного службовця, починаючи з 27 липня 2015 року, з урахуванням всіх складових заробітної плати, які враховуються при призначення пенсії, в тому числі інших виплат, зазначених у довідці Київського міського центру зайнятості № 253 від 24 липня 2015 року.

Стягнути з Правобережного об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_3 витрати, пов'язані з розглядом справи, а саме: судовий збір у розмірі 1102 грн. 42 коп..

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.

Суддя