ун. № 759/4581/16-а
пр. № 2-а/759/129/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2016 року Святошинський районний суд м. Києва
в складі: головуючого - судді Кириленко Т.В.
при секретарі Євфіменко К.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві щодо відмови в перерахунку призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням всіх складових заробітної плати протиправними, зобов'язати відповідача зробити перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням всіх складових заробітної плати, зокрема, графи «Інші виплати», з яких сплачено страхові внески до пенсійного фонду, посилаючись на те, що з 28.09.2011р. вона перебуває на обліку в управлінні пенсійного фонду та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу». Однак, при призначенні пенсії відповідачем не були враховані всі складові заробітної плати, з яких сплачено страхові внески, зокрема, графа «Інші виплати», до якої входить матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, що призвело до зменшення розміру призначеної пенсії.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача проти позову заперечує, посилаючись на те, що згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Позивачці пенсія призначена та нарахована на підставі вказаного закону, який містить вичерпний перелік складових заробітної плати державного службовця, а тому законних підстав для урахування при призначенні пенсії «інших виплат» немає.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, позивачка з 28.09.2011р. перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду України в м. Києві і отримує пенсію за віком згідно норм Закону України «Про державну службу».
4.03.2016р. позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з моменту її призначення і з подальшою виплатою з урахуванням всіх складових заробітної плати, вказаних в довідках про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджених постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. № 5-1, але листом від 16.03.2016р. відповідач відмовив у перерахунку пенсії, з посиланням на те, що законодавством не передбачено урахування до заробітної плати «інших виплат», крім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до ст. 33 зазначеного Закону /ас 23/.
Відповідно до довідки Київського міського центру зайнятості від 3.03.2016р. про складові заробітної плати ОСОБА_1 (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), до них включені інші виплати, в тому числі матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування /ас 18-19/.
статті 37 Закону «Про державну службу» /в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачці/ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів , надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій.
Відповідно до Постанови КМ України №865 від 31.05.2000 року розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Форма довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається постановою Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 року №19-11.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а-4753/09/2670 від 13.08.2010 року вищезазначену постанову Пенсійного фонду України визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати виплат, які передбачені чинним законодавством.
Вказаною постановою судом зроблено висновок, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід враховувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належить до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов?язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція міститься в постанови Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року. У відповідності до ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином в судовому засіданні встановлено, що позивачка має право на перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат, що входять до складу заробітної плати та з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону Україні «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за віком з урахуванням інших виплат протиправними.
Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Києві здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця у розмірі 83% з урахуванням у складі заробітної плати інших виплат, з яких сплачено страхові внески до пенсійного фонду та які зазначені у довідках Київського міського центру зайнятості від 3 березня 2016р. за №№ 71,72, починаючи з 31 серпня 2015р.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд протягом десяти днів.
Суддя