Справа № 755/71/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" серпня 2016 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Арапіної Н.Є.
з секретарями Бурячек О.В., Рудь Н.В.,
за участі
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2
представників відповідача Новицької А.О., Пономарьова Г.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва, Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
Позивач звернулася з позовом до відповідача про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона з 02 вересня 2013 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу" (в редакції від 16 грудня 1993 року). Розрахунок пенсії здійснювався на підставі довідок про заробітну плату, виданих Секретаріатом Конституційного суду України. 27 листопада 2015 року вона звернулась до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва із заявою про перерахування пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди державним службовцям за вислугу років. Листом від 10 грудня 2015 року № 977/01с-918 Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва їй було відмовлено в донарахуванні пенсії з урахуванням всіх інших виплат з посиланням на відсутність підстав. Проте, вона не згодна з такими діями відповідача та вважає їх протиправними, та такими, що порушують її конституційне право на пенсійне забезпечення. Просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, починаючи з 02 вересня 2013 року; зобов'язати відповідача провести перерахунок для виплати пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» з 02 вересня 2013 року у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням усіх складових сум, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зазначених у довідці № 6/1-12-153 від 28 серпня 2013 року,саме, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення; зобов'язати відповідача провести виплату пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» з 02 вересня 2013 року у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням усіх складових сум, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення.
Під час розгляду справи по суті позивач неодноразово уточнювала позовні вимоги та остаточно просила визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва, правонаступником якого є Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати пенсію за віком із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби як державному службовцю протиправними. Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01 грудня 2015 року, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби в розмірі 80 відсотків заробітної плати на підставі довідки № 6/1-12-153 від 28 серпня 2013 року про складові заробітної плати, виданої Секретаріатом Конституційного Суду України. Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду в м. Києві здійснити виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01 грудня 2015 року, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби в розмірі 80 відсотків заробітної плати на підставі довідки № 6/1-12-153 від 28 серпня 2013 року про складові заробітної плати, виданої Секретаріатом Конституційного Суду України.
19 травня 2016 року ухвалою суду залучено у якості співвідповідача Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду в м. Києві.
Позивач в судове засідання не з'явилася, про час і місце розгляду справи повідомлена належним чином. Представництво інтересів здійснював ОСОБА_2
Представник позивача ОСОБА_2 підтримав позовні вимоги. Дав пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва судове засідання не з'явилася, про час і місце розгляду справи повідомлена належним чином. Причини неявки не повідомив.
Представники відповідача Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва Новицька А.О., Пономарьов Г.П. позовні вимоги не визнали. Підтримали заперечення, в яких,зокрема, зазначено, що відповідно до положень ст.33 Закону України «Про державну службу» в заробіток для обчислення пенсії державного службовця не враховується матеріальна допомога на соціально-побутові потреби, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація. Тому відсутні підстави для проведення позивачу перерахунку пенсії. (а.с.25-28).
Судом встановлено, що позивач 02 вересня 2013 року звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с.104).
Згідно розпорядження Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва «Про призначення пенсій» № 891499 від 06 вересня 2013 року позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с.102,103).
Згідно довідки про складові заробітної плати, виданої Секретаріатом Конституційного Суду України № 6/1-12-153 від 28 серпня 2013 року за період з 01 серпня 2011 року по 31 липня 2013 року: матеріальна допомога на оздоровлення у серпні 2011 року - 8 885,10 грн., матеріальна допомога на оздоровлення у квітні 2012 року - 9 064,62 грн., матеріальна допомога на оздоровлення у липні 2013 року - 9 020,10 грн., матеріальна допомога на соціально-побутові потреби у травні 2012 року - 8 947,43 грн., матеріальна допомога на соціально-побутові потреби у квітні 2013 року - 9 020,20 грн. На всі ці виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, становить 19 499,00 грн. (а.с.106).
27 листопада 2015 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва із заявою про звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва із заявою про перерахунок для виплати пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» з 02 вересня 2013 року з урахуванням усіх складових сум, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зазначених у довідці № 6/1-12-153 від 28 серпня 2013 року,саме, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення (а.с. 97).
Згідно листа Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва від 10 грудня 2015 року позивачу повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових сум, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зазначених у довідці № 6/1-12-153 від 28 серпня 2013 року, а саме, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги для оздоровлення, оскільки ст. 33 Закону України "Про державну службу" визначено, що заробітна плата державного службовця складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а саме: надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливоважливої роботи, надбавки за роботу з таємними документами, надбавки за знання іноземної мови, доплати за виконання обов"язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, які враховані про розрахунку пенсії (а.с.98-99).
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Спірним у справі є правомірність відмови пенсійного органу, відповідача у справі щодо включення до розрахунку сум для перерахунку призначеної пенсії позивачеві з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби на підставі довідки про складові заробітної плати Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва № 6/1-12-153 від 28 серпня 2013 року.
Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII( в редакції на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
З урахуванням зазначеної норми закону позивачеві призначена пенсія відповідно до стажу її роботи на державній службі в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Законом України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року №108/95-ВР встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (частина перша статті 1).
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року №1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, твердження відповідача про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціально-побутові потреби, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, не включаються до складу заробітної плати державного службовця і не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком неправильного трактування застосування норм права, оскільки відповідач посилається тільки на норми Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних правовідносин є загальними. Відповідач не враховує положення спеціальних норм, які мають перевагу над загальними, оскільки визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Аналіз наведених положень законів дає підстави для висновку, що виплата матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, входять до системи оплати праці державного службовця і ці виплати повинні бути врахованими при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Позивач просила задовольнити позовні вимоги, починаючи з 01 грудня 2015 року.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Тобто дана норма цього Закону надає можливість здійснити перерахунок пенсії з першого числа місяця, в якому позивач звернувся за перерахунком, або з першого числа наступного місяця, в якому позивач звернувся за перерахунком пенсії, і визначення дати перерахунку пенсії залежить від дати звернення особи за таким перерахунком.
Позивач звернулася з заявою до відповідача за перерахунком пенсії 27 листопада 2015 року, тобто після 15 числа, тому суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся до відповідача, тобто з 01 грудня 2015 року.
Отже, адміністративний позов слід задовольнити повністю: визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва, правонаступником якого є Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати пенсію за віком із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби як державному службовцю протиправними; зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01 грудня 2015 року, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби в розмірі 80 відсотків заробітної плати на підставі довідки № 6/1-12-153 від 28 серпня 2013 року про складові заробітної плати, виданої Секретаріатом Конституційного Суду України; зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду в м. Києві здійснити виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01 грудня 2015 року, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби в розмірі 80 відсотків заробітної плати на підставі довідки № 6/1-12-153 від 28 серпня 2013 року про складові заробітної плати, виданої Секретаріатом Конституційного Суду України.
При подачі адміністративного позову позивачем ОСОБА_1 сплачено судовий збір у розмірі 1 461,60 коп. (а.с. 5,18).
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, згідно ст. 94 КАС України з Державного бюджету України підлягає стягненню на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1 461 грн. 60 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, Законом України "Про державну службу", Законом України "Про оплату праці", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст. 2, 5, 11, 12, 70, 71, 158-163, 183-2 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва, Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва, правонаступником якого є Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати пенсію за віком із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби як державному службовцю протиправними.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01 грудня 2015 року, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби в розмірі 80 відсотків заробітної плати на підставі довідки № 6/1-12-153 від 28 серпня 2013 року про складові заробітної плати, виданої Секретаріатом Конституційного Суду України.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду в м. Києві здійснити виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01 грудня 2015 року, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби в розмірі 80 відсотків заробітної плати на підставі довідки № 6/1-12-153 від 28 серпня 2013 року про складові заробітної плати, виданої Секретаріатом Конституційного Суду України.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1461 (одна тисяча чотириста шістдесят одна) грн. 60 коп.
Повний текст постанови виготовлений 30 серпня 2016 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд міста Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Н.Є.Арапіна