Номер провадження 2-а/754/525/16
Справа №754/10282/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 серпня 2016 року Суддя Деснянського районного суду м. Києва ЛІСОВСЬКА О.В., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання дій незаконними та зобов′язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання дій незаконними та зобов"язання здійснити перерахунок пенсії, мотивуючи свої вимоги тим, що вона отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу", але всупереч ст. 37 Закону України "Про державну службу" при обчисленні розміру належної їй пенсії відповідачем не було враховано суму інших виплат, зокрема, матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати та інші суми. Але позивачка вважає даний перерахунок незаконним та таким, що не відповідає вимогам діючого законодавства. На підставі викладеного позивачка звертається до суду з даним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Управління у зв"язку з відмовою в проведенні перерахунку пенсії, зобов"язати Управління провести позивачці перерахунок пенсії з 05.08.2016 року у розмірі 80 % заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці № 70-Б від 02.08.2016 року, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, а також зобов"язати відповідача провести виплату пенсії з 05.08.2016 року у розмірі 80 % заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці № 70-Б від 02.08.2016 року, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади.
Стороною відповідача у передбачений законом строк надано заперечення щодо позовних вимог ОСОБА_1, відповідно до яких дії управління є законними, а тому підстав для задоволення позову немає.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Згідно із п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Вивчивши письмові матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що до виходу на пенсію ОСОБА_1 перебувала на державній службі, а саме працювала головним спеціалістом Управління праці та соціального захисту населення.
На даний час позивачка перебуває на обліку у Лівобережному об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".
Позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок та виплату їй пенсії з урахуванням у складі заробітної плати середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та інших виплат на підставі довідки № 70-Б від 02.08.2016 року, починаючи з 05.08.2016 року. Але у проведенні перерахунку позивачці було відмовлено.
У зв"язку із відмовою відповідача здійснити перерахунок позивачка звертається до суду з даним позовом.
Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що згідно Законів України "Про оплату праці", "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" відповідач має врахувати у складі заробітної плати при призначенні пенсії державного службовця зазначену в довідці про складові заробітної плати № 7-Б від 02.08.2016 року суму матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та перерахувати пенсію відповідно до вимог ст. 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виходу його на пенсію).
Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно положень ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.
Так, відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов"язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов"язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Крім того, ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що в даних правовідносинах мають перевагу спеціальні норми Закону, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме: ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а тому вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, повинна бути врахована при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Таким чином, вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва здійснити перерахунок її пенсії державного службовця, з урахуванням у складі заробітної плати середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та інших виплат суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи викладені обставини, дії відповідача щодо неврахування при обрахунку пенсії позивача, як державного службовця, середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та інших виплат, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також невірний перерахунок, суд вважає неправомірними.
На підставі викладеного та керуючись ст. 2, 18, 71, 93, 99, 100, 104, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України, Законом України "Про державну службу", Законом України "Про оплату праці", -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об"єднаного управління Пенсійного Фонду України у м. Києві про визнання дій незаконними та зобов′язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.
Визнати дії Лівобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю відповідно до Закону України "Про державну службу" - неправомірними.
Зобов"язати Лівобережне Управління Пенсійного фонду України у м. Києві провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 05.08.2016 року у розмірі 80 % заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці № 70-Б від 02.08.2016 року, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади.
Зобов"язати Лівобережне Управління Пенсійного фонду України у м. Києві провести ОСОБА_1 виплату пенсії з 05.08.2016 року у розмірі 80 % заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці № 70-Б від 02.08.2016 року, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.
Головуючий: