Постанова № 60133749, 30.08.2016, Слобідський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Комінтернівський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
30.08.2016
Номер справи
641/6320/16-а
Номер документу
60133749
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/641/137/2016 Справа №641/6320/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 серпня 2016 року

Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді Ященко С.О.,

при секретарі судового засідання Ємельяненко А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Комінтернівського районного суду м. Харкова адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Харківського обласного військового комісаріату

третя особа - Міністерство оборони України

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Харківського обласного військового комісаріату, третя особа - Міністерство оборони України, в якому просить:

- визнати протиправними дії Харківського обласного військового комісаріату, які полягають в неподанні в 15-денний строк з дня реєстрації розпорядникові бюджетних коштів Міністерству оборони України всіх документів та висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як особі, звільненої з військової служби, якій встановлена інвалідність II групи з 11.04.2016 року внаслідок захворювання пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи в період проходження військової служби, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та члени їхніх сімей» в порядку, встановленому постановою КМУ № 975 від 25.12.2013 року, на підставі ч.1 ст.244-2 КАС України з урахуванням правових висновків Верховного Суду України викладених у справах №21-446а14 від 18.11.2014року; №21-135а 15 від 21.04.2015року;

- зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат повторно подати розпорядникові бюджетних коштів Міністерству оборони України всіх документів, та висновку для прийняття рішення про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги як особі, звільненої з військової служби, якій встановлена інвалідність II групи з 11.04.2016 року внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи в період проходження військової служби, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» в порядку, встановленому Постановою КМУ № 975 від 25.12.2013 року, з урахуванням правових висновків Верховного Суду України викладених у справах №21 -446а 14 від 18.11.2014року; №21 -135а 15від 21.04.2015року;

- зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат подати у 15-денний строк, після набрання законної сили рішення суду, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.

В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що 30.06.2016р. з метою реалізації свого права на виплату одноразової грошової допомоги він звернувся до Харківського ОВК з заявою, в якій просив подати повторно у 15-денний строк з дня реєстрації заяви та доданих до неї документів у комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби , висновок, його заяву та додані до неї документи для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1. 21.07.2016р. позивач отримав лист Харківського ОВК на заяву від 30.06.2016 р., яким відмовлено в повторному направленні документів до Комісії Міністерства оборони. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, з огляду на що звернувся до суду з цим позовом.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просить їх задовольнити. Додатково зазначив, що первісно 14.04.2016 р. він подав до Харківського ОВК заяву та необхідний комплект документів для направлення в комісію Міністерства оборони України, листом №154/1/ОГД від 29.04.2016р. відповідач повідомив позивача про направлення документів, однак протоколом № 41 від 27.05.2016р. ОСОБА_1 відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги. Після первісного звернення змінились обставини для отримання одноразової грошової допомоги, а саме позивача з 23.06.2016 року виключено з військового обліку Комінтернівського ОРВК м. Харкова за станом здоров'я, тобто з 23.06.2016 року позивач не є військовозобов'язаним. З огляду на зміну обставин, позивач повторно 30.06.2016 року звернувся до відповідача заявою про направлення документів до комісії Міністерства оборони України. Однак, відповідач листом повідомив, що підстави для направлення документів відсутні.

Харківським обласним військовим комісаріатом надано заперечення проти позову, в яких відповідач просить в задоволенні позову відмовити. Доводи своїх заперечень обґрунтовує тим, що 29.04.2016 року відповідачем направлено до департаменту фінансів Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, а тому позовні вимоги є безпідставними.

У судовому засіданні представник відповідача Виходцева В.Ю. вимоги заперечень підтримала, просить в задоволенні позову відмовити.

Міністерством оборони України надано заперечення проти позову, в яких третя особа просить в задоволенні позову відмовити. Зокрема, зазначає, що позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги.

У судовому засіданні представник третьої особи Пономаренко В.І. просить в задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача, представників відповідача та третьої особи, дослідивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних силах України.

09.11.2002р. наказом Міністра оборони України № 639 позивача звільнено в запас по пункту 67 підпунктом «в» (за станом здоров'я). Наказом командира в/ч А 1457 №289 від 19.11.2002 р. позивач виключений зі списків частини 19.11.2002р.

07.11.2008р. постановою військово-лікарської комісії Північного регіону № 16 встановлено, що захворювання ОСОБА_1 пов'язані з наслідками Чорнобильської катастрофи в період проходження військової служби.

04.02.2009р. на підставі первинного огляду позивача визнано інвалідом III групи.

11.04.2016р. позивача визнано інвалідом II групи безстроково з 11.04.2016р., що підтверджується копією довідки до акту огляду МСЕК Серія 12ААА №121535, причина інвалідності: захворювання, пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи в період проходження військової служби.

14.04.2016 р. позивач подав до Харківського ОВК заяву та необхідний комплект документів для направлення в комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби.

07.05.2016р. Харківський ОВК повідомив позивача листом №154/1/ОГД від 29.04.2016р. про направлення висновку та документів до комісії Міністерства оборони України.

14.06.2016р. листом Харківського ОВК від 14.06.2016р. № 1314/ВСЗ повідомлено позивача, що рішенням комісії Міноборони, оформленим пунктом №6 протоколу № 41 від 27.05.2016р., відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1

23.06.2016 року ОСОБА_1 виключений з військового обліку Комінтернівського ОРВК м. Харкова.

30.06.2016р. позивач звернувся до Харківського ОВК з заявою, в якій просив подати повторно у 15-денний строк з дня реєстрації заяви та доданих до неї документів у комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби , висновок, його заяву та додані до неї документи для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1.

Листом Харківського ОВК від 20.07.2016 року № 1615/ВЗС, відповідачем повідомлено позивача про те, що повторно направляти пакет документів щодо виплати одноразової грошової допомоги на розгляд комісії до Департаменту фінансів Міністерства оборони України немає підстав, оскільки рішення вже прийняте.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Право на отримання одноразової грошової допомоги передбачено статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги на час встановлення позивачу ІІ групи інвалідності визначено постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. № 975 (далі - Порядок № 975).

Відповідно до пункту 12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Згідно пункту 13 Порядку № 975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Крім того, порядок виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" визначено Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженим наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 № 530, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 р. за № 1294/26071 (далі - Положення № 530).

Відповідно до п. 4.7. Положення № 530 документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.

Згідно з 4.8. Положення № 530 висновок стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги подається відповідними органами в 15-денний строк з дня реєстрації документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України. Якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні.

Підпунктом 27 пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 671 "Про затвердження Положення про Міністерство оборони України" зазначено, що Міністерство оборони України приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Міноборони.

Таким чином, виходячи з аналізу вищезазначеної норми, саме до компетенції Міністерства оборони України віднесено прийняття рішення про призначення або відмову у виплаті одноразової грошової допомоги, а відповідач має обов'язок направити до Міністерства Оборони України висновок про наявність або відсутність у позивача підстав для виплати одноразової грошової допомоги.

Враховуючи, що рішення про виплату одноразової грошової допомоги приймається Міністерством оборони України, то Харківський обласний військовий комісаріат, приймаючи рішення про відсутність підстав для складання висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги та направлення його на розгляд Комісії Міністерства оборони України, допустив порушення процедури розгляду заяви позивача та діяв поза межами наданих йому повноважень.

При цьому, суд вважає, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом визнання протиправною бездіяльності Харківського обласного військового комісаріату щодо не подання розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України документів та висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, оскільки саме бездіяльністю відповідача допущено порушення процедури розгляду заяви ОСОБА_1 від 30.06.2016 року.

З урахуванням викладеного вище, підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання Харківського обласного військового комісаріату подати розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України висновок та всі передбачені до нього документи для прийняття рішення про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. № 975.

Відносно вимог про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання постанови, то відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України зазначені повноваження є правом суду.

Приймаючи до уваги викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст. 159 - 163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату щодо не подання розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України документів та висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.

Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат подати розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України висновок та всі передбачені до нього документи для прийняття рішення про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. № 975.

В решті позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Комінтернівський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя С. О. Ященко