Справа №621/1633/16-а
Пр. 2-а/621/45/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 серпня 2016 року м. Зміїв
Суддя Зміївського районного суду Харківської області Вельможна І.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень,
в с т а н о в и в:
15 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням зарплати посадовим особам органів місцевого самоврядування, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів»; зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії державного службовця з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року за №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» на підставі довідки Чемужівської сільської ради про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 14.07.2016 року № 334 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2005 році в розмірі 80 відсотків.
В обгрунтування позову ОСОБА_1 зазначила, що з 2003 року одержує пенсію за віком як посадова особа органів місцевого самоврядування по Закону України «Про державну службу». У червні 2016 року звернулася до УПФУ у Зміївському районі з заявою про перерахунок пенсії державного службовця з 01.12.2015 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 14.07.2016 року № 334, виданої Тимченківською сільською радою Зміївського району Харківської області. Рішенням комісії УПФУ у Зміївському районі Харківської області, що відбулось 22.07.2016 року, відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про судову експертизу», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про Національний банк України», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України. Вважає рішення відповідача протиправним у зв'язку з наступним: 01.01.2016 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року № 76-УІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деякі законодавчі акти України». Згідно п. 11 цього Закону, текст ст.. 37-1 Закону України «Про державну службу» викладений в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України». Порядок перерахунку пенсій державних службовців був урегульований пунктом 4 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій», а саме: у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року № 432-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. 09 грудня 2105 року КМУ прийнято постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів», яка набула чинності з дня опублікування - 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року. Згідно п. 3 Постанови, у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено додатками 1-37, 431, 432, 48-55 до постанови КМУ від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». Цією ж постановою виключений п. 4 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій». Поряд з цим, Конституційний Суд України у рішенні від 22.09.2005 року № 5-рп/2005 визначив, що визнання Законом України правових актів такими, що тратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина є скасуванням або обмеженням цих прав і свобод. Таким чином, позивач вважає, що скасування п. 4 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» є скасуванням її права на перерахунок пенсії державного службовця, що порушує норму прямої дії - ст.. 22 Конституції України. Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами при вирішенні питання про перерахунок пенсії державного службовця, підлягає застосуванню Закон України «Про державну службу», а саме, нормативні положення ст.. 37-1 цього закону, які були діючими на момент виникнення у неї права на перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців з 01.12.2006 року. Просила позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
29 серпня 2016 року від відповідача надійшли заперечення проти позову, в яких просить відмовити у задоволенні позовних вимого виходячи з наступного. ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», як держслужбовець, в розмірі 80 % від середнього заробітку. 14.07.2016 року позивач звернулася з заявою № 1300 на перерахунок пенсії як посадовій особі органів місцевого самоврядування відповідно до довідки, виданої Тимченківською сільською радою від 14.07.2016 року № 334 про складові заробітної плати (посадовий оклад - 2358,00 грн., надбавка за ранг - 80,00 грн., надбавка за вислугу років - 731,40 грн., премія - 2500 грн.) Вважає, що у зв'язку з тим, що чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів з 01.01.2015 року, а КМУ не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, жодних підстав для проведення перерахунку призначеної пенсії не має. Крім того, вважає, що позивачем пропущений шестимісячний строк на звернення до суду з позовом.
Відповідно до ч. 4, п. 4 ч. 5 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.
Ознайомившись з матеріалами справи, дослідивши та оцінивши докази у справі, вважаю, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Зміївському районі та з 2003 року одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 відсотків від середнього заробітку.
14 липня 2016 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Зміївському районі із заявою про перерахунок пенсії як посадовій особі органів місцевого самоврядування відповідно довідки, виданої виконавчим комітетом Тимченківської сільської ради Зміївського району Харківської області № 334 від 14.07.2016 року про складові заробітної плати (посадовий оклад - 2358 грн., надбавка за ранг - 90 грн., надбавка за вислугу років - 731,40 грн., премія - 2500 грн.) (а.с. 6)
Рішенням відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій від 22.07.2016 року ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії відповідно заяви № 1300 від 14.07.2016 року.
Вважаючи рішення Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі неправомірним, позивач звернулася з позовом до суду.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу"(в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 цієї статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи №№ 21-125а13, 21-97а13).
Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, грошова винагорода за державну сумлінну безперервну працю включаються в заробіток (дохід) державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Слід зазначити про те, що приймаючи оскаржуване рішення орган ПФУ вважав відсутніми підстави для перерахунку пенсії позивачу, тому як з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначаються пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Однак, суд вважає такі висновки пенсійного органу помилковими з огляду на наступне.
Так, 02.03.2015 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», відповідно до п. 5 Прикінцевих положень якого, у разі неприйняття до 01.06.2015 року, закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2016 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", " Про прокуратуру", " Про судоустрій і статус суддів" , "Про статус народного депутата України" , "Про Кабінет Міністрів України" ," Про судову експертизу", " Про Національний банк України", " Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Відповідач виходив з того, що оскільки позивач звернувся до УПФУ в 2016 році, право на призначення пенсії не передбачено, а тому підстави для перерахунку пенсії та виплати її відсутні.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, у тому числі, відповідно до Закону України «Про державну службу», проте позивачу пенсія була призначена в 2011 році, обмежень щодо перерахунку раніше призначеної пенсії зазначеним законом не встановлено.
Враховуючи ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, якою передбачено обов'язок відповідача щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірність прийняття рішення від 22.07.2016 року про відмову в перерахунку позивачу пенсії державного службовця.
З огляду на вищевказане позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням (включенням) сум виплат, з яких було фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Відповідно до ст. 94 КАС України стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Управління пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області 551,20 грн. сплачених судових витрат.
Керуючись ч.1 ст. 8, 19, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст.ст.37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 42,45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 71, 94, ч.4 ст.122 ,158 - 163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням зарплати посадовим особам органів місцевого самоврядування згідно з постановю Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю з 01.12.2015 року, у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» на підставі довідки Чемужівської сільської ради Зміївського району Харківської області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 14.07.2016 року № 334, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2005 році в розмірі 80 %.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області на користь ОСОБА_1сплачені судові витрати у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий: