Справа № 638/7216/16-а
Провадження № 2-а/638/242/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2016 року року
30 серпня 2016 року. Дзержинський районний суд міста Харкова
у складі: головуючого судді - Федосенко В.В.
при секретарі - Прядко Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дзержинському районі міста Харкова про визнання дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними, та зобов'язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
05 травня 2016 року до судді надійшла заява Позивача в порядку адміністративного судочинства до відповідача Управління Пенсійного фонду України у Дзержинському районі міста Харкова про визнання дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними, та зобов'язання вчинити певні дії, а саме позивач просить суд:
- визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова перерахувати ОСОБА_1 та виплату пенсії державного службовця з 01.12.2015 у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 19.04.2016 № 01-40/03/3631, виданої Департаментом соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2005 році у розмірі 90 %;
- стягнути з Державного бюджету України сплачений судовий збір у розмірі 551 гривні 20 копійок.
Позивач посилається на те, що він з 18 червня 2005 року одержує пенсію державного службовця згідно із Законом України «Про державну службу», яка була призначена у розмірі 90% заробітної плати.
ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова із заявою про перерахунок пенсії, але відповідач відмовив у перерахунку пенсії, вказану відмову позивач вважає протиправною, а тому просить суд задовольнити його позов.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився та просив розглядати справу за його відсутності, позов підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився та просив розглядати справу за його відсутності, про що подав до суду письмову заяву, а також подав до суду письмові заперечення проти позову в яких посилається на безпідставність позовних вимог.
Враховуючи те, що всі особи, які беруть участь у справі заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, суд, у відповідності до ч.4 ст. 122 КАС України, здійснює судовий розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України у Дзержинському районі м. Харкова, що п підтверджується Протоколом № 4657 від 21.07.2005 (а.с.5).
Згідно довідки Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію від 19.04.2016
№ 01-40/03/3631вбачається, що заробітна плата за посадою перший заступник начальника головного управління, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01.12.2015 становить 9 055,60 гривень (а.с.13).
Також судом встановлено, що відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії, що підтверджується листом (а.с.11).
Законом України від 28.12.2014 року № 76-VII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» пункт 11 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» викладена в наступній редакції, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України».
Порядок перерахунку пенсій державних службовців врегульований пунктом постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій», в якому зазначено, щ у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України - відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV» Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати , особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності з дня опублікування - з 15.12.2015 року та застосовується з 1 грудня 2015 року (відповідно до пункту 6 постанови). Згідно пункту 3 постанови № 1013 вбачається, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено: додатками 1-37, 431, 432,48-55 до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». Цією постановою виключений пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій».
Стаття 22 Конституції України визначає, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005 року №5-pn/2005 роз'яснено розуміння словосполучення «звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина», що міститься в частині третій статті 22 Конституції України. Так, Конституційний Суд України вважає, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. Визнання законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина є скасуванням або обмеженням цих прав і свобод.
Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення відповідача по справі прийнято у спосіб, який не відповідає статті 22 Конституції України та ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», якою передбачено проведення перерахунку пенсій державних службовців.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» передбачено, що якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає або суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами при вирішенні питання перерахунку пенсії державного службовця підлягає застосуванню Закон України «Про державну службу», а саме нормативні положення 37-1 цього закону, які були чинними на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців з 01.12.2015 року.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача про визнання протиправним рішення Управління Пенсійного Фонду України у Дзержинському районі м. Харкова та зобов'язання здійснити перерахування пенсії позивача як державного службовця з 01.12.2015 у зв'язку чим позові вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати суд розподіляє відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України.
На підставі ст. 19 Конституції України, статтями 2,4, 11, 17, 18, 69, 71, 154, 158-164 Кодексу адміністративного судочинства України, п. «є» положеннями Закону України від 28.12.2014 року № 76-VII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», положеннями Закону України «Про державну службу»
та керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 69 - 71, 102, 128,159 - 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова щодо відмовиОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова перерахувати ОСОБА_1 та виплату пенсії державного службовця з 01.12.2015 у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 19.04.2016 № 01-40/03/3631, виданої Департаментом соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2005 році у розмірі 90 %.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 551 гривні 20 копійок.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та строки, встановлені статтями 185-187 цього Кодексу, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі відкладення складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: Федосенко В.В.