Провадження 2-а/537/148/2016
Справа № 537/4032/16-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31.08.2016 року Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі: головуючого судді -Хіневича В. І., при секретарі Гавриш А. Ю. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, відповідно до якої просив суд визнати протиправними дії Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про відмову у перерахунку пенсії; визнати протиправним та скасувати рішення № 156 від 21.07.2016 року Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про відмову у перерахунку пенсії; зобов'язати Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок пенсії та виплату пенсії по інвалідності відповідно до довідки про заробітну плату, одержану особою за роботу в зоні відчуження в 1982-1990 роках № 01-І-140/12 від 14.07.2016 року, видану Головним управлінням Державної служби з Надзвичайних ситуацій України у полтавській області виходячи із суми 668,16 карбованців, починаючи з 01.07.2016 року та у подальшому. Виплату пенсії проводити із урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії та інвалідом 2 групи. На сьогоднішній день він перебуває на обліку в Кременчуцькому об'єднаному УПФУ Полтавської області та отримує пенсію, згідно довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні ЧАЕС у 1986 році, яку йому видало Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області раніше. У квітні 2015 року йому стало відомо про розсекречення документів, якими регулювалось грошове забезпечення ліквідаторів аварії на ЧАЕС в 1986 році, у зв'язку з чим у нього виникло право на перерахунок його пенсії в сторону збільшення. 14.07.2016 року Головним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області йому було видано довідку за № 01-І-1406/12 про заробітну плату, одержану особою за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках. Дану довідку, із відповідною заявою про проведення перерахунку пенсії, ним було подано 15.07.2016 року до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області. 21.07.2016 року було винесено рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Кременчуці № 156, відповідно до якого, йому було відмовлено в перерахунку пенсії, у зв'язку з тим що довідка видана всупереч вимогам чинного законодавства. Вважає дане рішення незаконним, безпідставним та таким, що порушує його конституційні права та свободи.
Позивач ОСОБА_1 п. в судовому засіданні свої позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі з підстав вказаних в позові.
В судовому засіданні представник відповідача - Романець С. В. позовні вимоги позивача не визнав, просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що позивач дійсно перебуває на обліку в Кременчуцькому об'єднаному УПФУ Полтавської області та отримує пенсію по інвалідності згідно ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Рішенням Кременчуцького об'єднаного УПФУ Полтавської області від 21.07.2016 року за № 156 відмовлено громадянину ОСОБА_1 в проведені перерахунку пенсії. Аналіз наданої ОСОБА_1 довідки про грошове забезпечення від 14.07.2016 року за № 01-І-14-/12 показує, що довідка видана з порушенням норм чинного законодавства. Розрахунок грошового забезпеченням проведено за методикою розрахунку для осіб, які призвані на військові збори з підприємств, установ організацій, тобто тих осіб, на яких розповсюджується законодавство про працю, на кадрових військово службовців законодавство про працю не розповсюджувалося. Обчислення грошового забезпечення проведено на підставі різних законодавчих актів. Таким чином, відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу, оскільки такі дії Кременчуцького об'єднаного УПФУ Полтавської області будуть суперечити вимогам чинного законодавства.
Суд, повно, обґрунтовано, всебічно та безпосередньо дослідивши всі наявні докази у справі, з'ясувавши всі обставини, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог та заперечень, вислухавши думку позивача та представника відповідача по справі, приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та громадянином, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, що підтверджується світлокопією посвідчення серії НОМЕР_1 та світлокопією вкладки до посвідчення № 613272С, а також інвалідом 2-ї групи, що підтверджується світлокопією посвідчення серії С № 023725, отримавши дозу опромінення 26.04.2016 року 67,2 рентгенів, що підтверджується карткою обліку доз радіаційного опромінення.
Крім того, судом також встановлено і не заперечується відповідачем, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Кременчуцькому об'єднаному УПФУ Полтавської області та отримує пенсію по інвалідності, як особа яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
15.07.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Кременчуцького об'єднаного УПФУ Полтавської області з заявою про перерахунок пенсії та довідкою про заробітну плату від 14.07.2016 року № 01-І-140/12, видану Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, що не заперечувалося представником відповідача.
Рішенням № 156 від 21.07.2016 року Кременчуцьке об'єднане УПФУ Полтавської області відмовило ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії, оскільки обчислення заробітку за період роботи в зоні відчуження з 26.04.1986 р по 26.04.1986 р. надане в довідці № 01-І-140/12від 14.07.2016 року проведено з порушенням норм чинного законодавства.
Відповідно до ст. 8 КАС України при вирішенні справи суд має керуватися принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Крім того, згідно із ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Тобто, право на отримання пенсії в Україні є конституційним правом громадянина України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ч. 1 ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії по інвалідності для осіб, віднесеним до 1 категорії, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої їй довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з п.4.1, 4.3, 4.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління ПФ України 25.11.2005 року, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, при наявності в особи всіх необхідних документів. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Заява про призначення пенсії з усіма поданими документами та рішенням про призначення пенсії зберігаються в окремій пенсійній справі на кожного пенсіонера. Пенсійні справи зберігаються в органах, що призначають пенсії, за місцем проживання (реєстрації) або за місцем перебування пенсіонерів.
Як вбачається з заперечень відповідача, останній зробив висновок про невідповідність нормам чинного законодавства довідки про заробітну плату від 14.07.2016 року № 01-І-140/12, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області, зазначивши, що розрахунок грошового забезпеченням проведено за методикою розрахунку для осіб, які призвані на військові збори з підприємств, установ організацій, тобто тих осіб, на яких розповсюджується законодавство про працю, на кадрових військо службовців законодавство про працю не розповсюджувалося.
Однак, відповідно до ч. 3 ст. 44 ЗУ Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Отже, працівники Кременчуцького об'єднаного УПФУ Полтавської області, всупереч вимогам чинного законодавства, відмовили ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, з причин, які ґрунтуються на припущеннях, та не відповідають нормам чинного законодавства.
Також, форма довідки про заробітну плату від 14.07.2016 року № 01-І-140/12, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області затверджена Наказом Міністерством соціальної політики України від 03.09.2015 року № 536 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 2012 № 685.
Судом встановлено, що вищевказана довідка та розрахунок грошового забезпечення було видана ОСОБА_1 на його заяву.
Судом встановлено, що на час розгляду справи довідка про заробітну плату одержану особою за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 14.07.2016 року № 01-І-140/12 дійсна, відповідає вимогам чинного законодавства, судовим рішенням не скасована.
За вище наведених обставин, суд відхиляє, як необґрунтовані доводи відповідача про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача за період перебування останнього у зоні ЧАЕС.
Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення і не надав доказів правомірності відмови у перерахунку позивачу пенсії.
Згідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Отже, перерахунок пенсії ОСОБА_1 потрібно провести з 01.07.2016 року, відповідно до вимог чинного законодавства.
Крім того, не підлягають задоволенню позовні вимоги позивача щодо виплати пенсії в подальшому, оскільки вирішення спорів на майбутнє чинним Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено.
Згідно ст. 162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову в тому числі про: визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень; зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
За викладених обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню з метою відновлення порушених прав позивача, оскільки суб'єктом владних повноважень при винесенні рішення про відмову у перерахунку пенсії, порушено вимоги Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Оскільки спір вирішено на користь позивача, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, підстави для розподілу судових витрат - відсутні.
Керуючись, ст. 46 Конституції України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 8-11,18,71,122,158, 159 160-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Рішення Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 156 від 21.07.2016 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 - визнати протиправним та скасувати.
Зобов'язати Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до довідки про заробітну плату, одержану особою за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках № 01-І-140/12 від 14.07.2016 року, виданої Головним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області виходячи із суми 668,12 карбованців, починаючи з 01.07.2016 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через Крюківський районний суд м. Кременчука протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь в справі, але не були присутніми під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: В. І. Хіневич