ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2016 р. Справа № 643/5007/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Шевцової Н.В.
Суддів: Мінаєвої О.М. , Макаренко Я.М.
за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Скріпченко О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова та ОСОБА_1 на постанову Московського районного суду м. Харкова від 06.06.2016р. по справі № 643/5007/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м.Харкова
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
27.04.2016 року позивач, ОСОБА_1, звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, в якому просила суд:
- визнати причини пропущення строку для звернення до суду за захистом права ОСОБА_1 щодо перерахунку пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII "Про державну службу" із змінами та доповненнями, які діяли на час призначення пенсії ОСОБА_1 за адміністративним позовом по справі №643/5007/16-а поважними;
- поновити пропущений строк за поважних причин для звернення до суду по цій справі за захистом права ОСОБА_1 щодо перерахунку пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII "Про державну службу" із змінами та доповненнями, які діяли на час призначення пенсії ОСОБА_1, починаючи з 23.08.2010 року;
- визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням інших виплат в загальній сумі 18790,16 грн., а саме: індексації заробітної плати за період з серпня 2008 року по липень 2010 року в загальній сумі 812,77 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за травень 2009 року в розмірі 2213,00 грн.; матеріальної допомоги на оздоровлення за період з серпня 2008 року по липень 2010 року в загальній сумі 15764,39 грн. Також у серпні 2008 року премії до державних та професійних свят у розмірі 250,00 гривень;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести перерахунок та виплату ОСОБА_1, як державного службовця, відповідно до довідки про складові заробітної плати за останні 24 місяці роботи ( або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 25.02.2016 року за № 11-33-/142 з моменту призначення пенсії з урахуванням індексації заробітної плати за період роботи з серпня 2008 року по липень 2010 року в загальній сумі 812,77 грн.; матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за травень 2009 року в розмірі 2213,00 грн.; матеріальної допомоги на оздоровлення за період з серпня 2008 року по липень 2010 року в загальній сумі 15764,39 грн. Також, премії до держаних та професійних свят за серпень 2008 року у розмірі 250,00 гривень. Загальна сума склала 19040,16 грн., які враховуються при обчисленні пенсії, з урахуванням фактично отриманих сум, із збереженням 83 відсотків нарахування пенсії на момент виходу позивачем на пенсію, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" в редакції, чинній на час призначення пенсії.
Постановою Московського районного суду м. Харкова від 06.06.2016р. по справі № 643/5007/16-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії задоволено. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова щодо відмови 29.02.2016 року ОСОБА_1 в перерахунку пенсії. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести перерахунок ОСОБА_1 та виплату призначеної пенсії, як державного службовця відповідно до довідки від 25.02.2016 року за № 11-33/142 із 01 березня 2016 року, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", в редакції чинній на час призначення пенсії.
На зазначену постанову позивачем та відповідачем подано апеляційні скарги.
Позивач не погодився з постановою суду в частині не зазначення дати та номеру Закону України "Про державну службу", а також відсотку нарахування пенсії. Свою незгоду з постановою суду обґрунтовує тим, що при прийнятті рішення, судом першої інстанції не зазначено відсоток нарахування її пенсії, що може бути не зрозумілим для відповідача та призвести до неправильного перерахунку пенсії. Просить суд апеляційної інстанції скасувати в частині: «…відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" в редакції чинній на час призначення пенсії…» та постановити нове рішення: «…відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" із змінами та доповненнями, які діяли на час призначення пенсії: 23 серпня 2010 року, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2010 році у розмірі 83 відсотків від загального сукупного доходу відповідно до стажу на державній службі.
Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова в своїй апеляційній скарзі просить постанову суду скасувати та прийняти рішення про відмову в позові. В обґрунтуванні вимог апеляційної скарги посилається на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 р., з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія/щомісячне грошове утримання призначаються (перераховуються) відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутату України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України. У зв'язку з чим з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та в умовах , визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню, а апеляційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова з 23.08.2010 року.
29.02.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації згідно наданої довідки від 25.02.2016 № 11-33-/142 про складові заробітної плати відповідно до Закону України "Про державну службу" за період з 01.08.2008 року по 31.07.2010 рік.
Протоколом Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про розгляд спірних питань, які виникають під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій від 01.03.2016 року, позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 - VII.
Позивач не погодився з відмовою в перерахунку пенсії, звернувся з даним позовом до суду.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з наявності права у позивача з 01 березня 2016 року на перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням довідки від 25.02.2016 року за № 11-33-/142 про складові заробітної плати.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, але вважає за необхідне відмітити наступне. Як вбачається з позовної заяви, позивач просив зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести провести перерахунок та виплату ОСОБА_1, як державного службовця, відповідно до довідки про складові заробітної плати за останні 24 місяці роботи ( або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 25.02.2016 року за № 11-33-/142 з урахуванням фактично отриманих сум, із збереженням 83 відсотків нарахування пенсії на момент виходу позивача на пенсію, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" в редакції, чинній на час призначення пенсії.
Відповідно ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу.
З постанови суду першої інстанції встановлено, що позовна вимога про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивачу із зазначенням відсотку нарахування цієї пенсії судом першої інстанції не розглянута.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" в редакції на момент виходу позивача на пенсію) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У відповідності до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
З матеріалів справи встановлено, що пенсія державного службовця позивачу призначена з 23.08.2010 року у розмірі 83 % від заробітної плати.
Отже, оскільки на час набуття позивачем права на пенсійне забезпечення за ст.ст. 37,37-1 Закону України "Про державну службу" було встановлено її право на отримання пенсії у розмірі 83 % від заробітку та на перерахунок пенсії у разі підвищення заробітної плати державним службовцям, колегія суддів дійшла висновку, що зазначена норма зберігає юридичну силу, як для позивача так і для відповідача на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії від 29.02.2016 року, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 01.07.2014 року по справі № 21-244а14, яка в силу положень ч.1 ст.244-2 КАС України має враховуватись судами загальної юрисдикції.
Доводів апеляційної скарги про здійснення перерахунку пенсії позивача з моменту її призначення, а саме з 23.08.2010 року, колегія суддів не приймає, оскільки ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 06.06.2016р. по справі № 643/55007/16-а, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.08.2016 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії за періоди з 23.08.2010 року по 27.10.2015 року залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Стосовно доводу апеляційної скарги, що судом першої інстанції не зазначено в рішенні дати та номеру Закону України "Про державну службу", на підставі якого необхідно здійснити перерахунок пенсії позивачу, колегія суддів зазначає, що при прийняті рішення суд першої інстанції чітко зазначив, що проведення перерахунку позивачу пенсії відповідач повинен керуватися ст. 37 Закону України "Про державну службу", в редакції, яка діяла станом на призначення позивачу пенсії.
При цьому, колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги відповідача щодо неврахування судом першої інстанції п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року № 213 передбачено у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутату України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України.
Отже, з аналізу вищезазначеної норми випливає, що її приписи розповсюджуються лише на осіб, яким пенсії призначаються починаючи з 01.06.2015 року, відповідно до норм Закону України "Про державну службу". Між тим позивачу була призначена пенсія до 01.06.2015 року, а тому вищезазначена норма до даних правовідносин не застосовується.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 201 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для зміни постанови суду першої інстанції є вирішення не всіх позовних вимог або питань.
Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції через вирішення не всіх позовних вимог підлягає зміні з прийняттям постанови про задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1, як державного службовця відповідно до довідки від 25.02.2016 року за № 11-33-142 із 01 березня 2016 року, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", в редакції чинній на час призначення пенсії, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію 23.08.2010 року у розмірі 83 % від загального сукупного доходу відповідно до стажу на державній службі.
Відповідно до ч. 2 ст. 87 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.
Законом України "Про судовий збір", в редакції після 1 вересня 2015 року органи Пенсійного фонду України не звільнені від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Ухвалою суду апеляційної інстанції від 11.08.2016 року апелянту було відстрочено сплату судового збору за подання апеляційної скарги на постанову суду до моменту прийняття судового рішення.
В силу положень ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи, що судове рішення прийняте не на користь особи, що подала апеляційну скаргу, а суб'єкту владних повноважень було відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення за наслідками апеляційного перегляду, то за таких обставин колегія суддів приходить до висновку про необхідність стягнення судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Московського районного суду м. Харкова від 06.06.2016р. по справі № 643/5007/16-а змінити в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1, як державного службовця відповідно до довідки від 25.02.2016 року за №11-33-142 із 01 березня 2016 року, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", в редакції чинній на час призначення пенсії.
Викласти пункт третій резолютивної частини постанови Московського районного суду м. Харкова від 06.06.2016 р. по справі 643/5007/16-а в такій редакції : " Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1, як державного службовця відповідно до довідки від 25.02.2016 року за №11-33-142 із 01 березня 2016 року, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", в редакції чинній на час призначення пенсії, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію 23.08.2010 року у розмірі 83 % від загального сукупного доходу відповідно до стажу на державній службі".
В іншій частині постанову Московського районного суду м. Харкова від 06.06.2016р. по справі №643/5007/16-а залишити без змін.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (61170, м. Харків, вул. Валентинівська, 22 б код ЄДРПОУ 22682655) до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір за подання апеляційної скарги в сумі 606 (шістсот шість) грн. 32 коп. на реквізити: утримувач - УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк: ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок 31210206781011, код класифікації доходів бюджету 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Шевцова Н.В.Судді(підпис) (підпис) Мінаєва О.М. Макаренко Я.М. Повний текст постанови виготовлений 29.08.2016 р.