ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2016 р. Справа № 636/2223/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Шевцової Н.В.
Суддів: Мінаєвої О.М. , Макаренко Я.М.
за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
представника відповідача Козачка А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 14.07.2016р. по справі № 636/2223/16-а
за позовом ОСОБА_2
до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області
про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_2 (надалі по тексту позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (надалі по тексту відповідач), в якому просила суд:
- визнати протиправним рішення Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів";
- скасувати рішення Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 05.05.2016 року №1038-02/23 щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії державного службовця згідно ст.ст.37,37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 року в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії на 04.07.2006 року;
- зобов'язати Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести з 01.12.2015 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, призначеної в розмірі 80 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі на посаді старшого державного податкового інспектора Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, з врахуванням довідки про заробітну плату, що подається дл перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 1467/д/20-29-05-20 від 29.04.2016 року виданої Чугуївською об'єднаною державною податковою інспекцією ОСОБА_2 у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів";
- стягнути з Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на користь ОСОБА_2 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп. сплаченого судового збору.
Постановою Чугуївського міського суду Харківської області від 14.07.2016 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести певні дії задоволено частково.
Визнано рішення Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 05.05.2016 року №1038-02/23 про відмову ОСОБА_2 в перерахунку пенсії неправомірним та скасувати його.
Зобов'язано Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії, призначеної в розмірі 80 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі на посаді старшого державного податкового інспектора Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, з врахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 1467/д/20-29-05-20 від 29.04.2016 року виданої Чугуївською об'єднаною державною податковою інспекцією ОСОБА_2 у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" з 29.04.2016 року з моменту звернення до органу Пенсійного фонду України за цим перерахунком, в інших позовних вимогах відмовлено.
Стягнуто з Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на користь ОСОБА_2 суму судового збору у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 14.07.2016 року скасувати, прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 з 04.07.2006 року перебуває на обліку в Чугуївському об'єднаному управління Пенсійного фонду України Харківської області та отримує пенсію за віком як державний службовець згідно Закону України "Про державну службу" в розмірі 80% від суми заробітної плати.
29.04.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям №1467/д/20-29-05-20 від 29.04.2016 року виданої Чугуївською об'єднаною державною податковою інспекцією ОСОБА_2 у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (а.с.11).
Рішенням Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про відмову в перерахунку пенсії від 05.05.2016 року за № 1038-02/23 - позивачці було відмовлено у перерахунку пенсії посилаючись на те, що чинним законодавством не передбачено перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України "Про державну службу", у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям (а.с.12).
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наявності права у ОСОБА_2 з 29.04.2016 року на перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням зарплати державним службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".
Колегія суддів частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" в редакції на момент виходу позивача на пенсію) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У відповідності до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" ( в редакції чинній на момент виходу позивача на пенсію) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивачу призначена з 04.07.2006 року у розмірі 80% від заробітної плати.
Отже, оскільки на час набуття позивачем права на пенсійне забезпечення за ст.ст. 37,37-1 Закону України "Про державну службу" було встановлено її право на отримання пенсії у розмірі 80% від заробітку та на перерахунок пенсії у разі підвищення заробітної плати державним службовцям, колегія суддів дійшла висновку, що зазначена норма зберігає юридичну силу, як для позивача так і для відповідача на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії від 29.04.2016 року, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 01.07.2014 року по справі № 21-244а14, яка в силу положень ч.1 ст.244-2 КАС України має враховуватись судами загальної юрисдикції.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" N 76-VIII від 28.12.2014 року, що набув чинності 01.01.2015 року статтю 37-1 Закону України "Про державну службу" викладено в новій редакції та визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31.05.2000 року (далі - Порядок №865).
Пунктом 4 Постанови №865 (у редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набула чинності 15.12.2015 року до Постанови №865 внесено зміни, а саме виключено пункт 4.
На час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України, всупереч статті 37-1 Закону №3723-XII, не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі "Суханов та Ільченко проти України" (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014 зазначив, що за певних обставин "законне сподівання" на отримання "активу" також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Станом на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії законодавцем не визначено іншого ніж існувало на час призначення позивачу пенсії порядку та підстав для її перерахунку, але скасовано механізм його реалізації.
Між тим, враховуючи практику Європейського Суду з прав людини у рішенні по справі "Суханов та Ільченко проти України", бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії на час звернення з заявою передбачене ст. 37-1 Закону України "Про Державну службу" і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань, а тому неприйняття Кабінетом Міністрів України постанови щодо умов перерахунку пенсії не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії та позбавлення позивача наданих йому соціальних гарантій.
Посилання відповідача в апеляційній скарзі на п. 5 розділу ІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" як на правову підставу відсутності у позивача права на перерахунок пенсії, колегія суддів вважає необґрунтованими з огляду на наступне.
Пунктом 5 розділу ІІІ "Прикінцевих положень" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Між тим, колегія суддів зазначає, що вказаний пункт Прикінцевих положень стосується осіб, яким з 01.06.2015 року пенсії призначаються відповідно до вказаних у цьому пункті законів. Оскільки позивачу пенсія була призначена до 01.06.2015 року, то вказані приписи до позивача не застосовуються.
Враховуючи викладене, колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно Закону України "Про державну службу" у зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим державним службовцям, є протиправними.
Згідно ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Разом з тим, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 29.04.2016 року з наступних підстав.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як встановлено з матеріалів справи, із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки від 29.04.2016р. ОСОБА_2 звернулась до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області 29.04.2016р.
Таким чином, перерахунок пенсії позивача за зазначеною довідкою необхідно провести з 01.05.2016р.
Між тим, суд першої не врахував зазначених приписів норм матеріального права, що призвело до необґрунтованого зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії з 29 квітня 2016 року.
Таким чином, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 29.04.2016р. з прийняттям нової постанови про часткове задоволення цієї частини позовних вимог з 01.05.2016 року.
З 01 вересня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 22.05.2015 № 484-VIII, яким внесено зміни до Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI (надалі - Закон № 3674-VI).
Згідно з приписами пп.2 п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання апеляційної скарги на рішення суду судовий збір сплачується у розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Як вбачається з матеріалів справи, при поданні позову ОСОБА_2 було сплачено судовий збір у розмірі 551,21 грн., що підтверджується квитанцією від 21.06.2016 року №N13ML38713.
При поданні апеляційної скарги апелянту необхідно було сплатити 606,32 грн. (551,21грн.*110%).
Відповідно ч. 1 ст. 9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Ухвалою суду апеляційної інстанції від 28.07.2016 року апелянту було відстрочено сплату судового збору за подання апеляційної скарги на постанову суду до моменту прийняття судового рішення.
В силу положень ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи, що судове рішення прийняте не на користь особи, що подала апеляційну скаргу, а суб'єкту владних повноважень було відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення за наслідками апеляційного перегляду, то за таких обставин колегія суддів приходить до висновку про необхідність стягнення судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області залишити без задоволення.
Постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 14.07.2016р. по справі № 636/2223/16-а скасувати в частині покладення обов'язку на Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії, призначеної в розмірі 80% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи - на посаді старшого державного інспектора Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області з врахуванням довідки про заробітну плату №1467 від 29.04.2016 року, що надається для перерахунку пенсії непрацюючим пенсіонерам, виданою Чугуївською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Харківській області, у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців за постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" з 29.04.2016 року з моменту звернення до органу Пенсійного фонду України за цим перерахунком, прийняти в цій частині нову постанову, якою позов щодо цієї частини позовних вимог ОСОБА_2 задовольнити частково.
Зобов'язати Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії, призначеної в розмірі 80% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи - на посаді старшого державного інспектора Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області із врахуванням довідки про заробітну плату №1467 від 29.04.2016 року, що надається для перерахунку пенсії непрацюючим пенсіонерам, виданою Чугуївською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Харківській області, у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців за постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" з 01.05.2016 року.
В іншій частині постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 14.07.2016р. по справі №636/2223/16-а залишити без змін.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (63503, м. Чугуїв, вул. Леонова, 4-а, код ЄДРПОУ 40386356) судовий збір у розмірі 606 (шістсот шість) грн. 32 коп. до спеціального фонду Державного бюджету України - утримувач УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк: ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок 31210206781011, код класифікації доходів бюджету 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Шевцова Н.В.Судді(підпис) (підпис) Мінаєва О.М. Макаренко Я.М. Повний текст постанови виготовлений 29.08.2016 р.