Постанова № 60021000, 29.08.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2016
Номер справи
522/9765/16-а
Номер документу
60021000
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 серпня 2016 р.м.ОдесаСправа № 522/9765/16-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Нікітіна С.Й.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

- Крусяна А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Приморського районного суду м.Одеси від 21 червня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м.Одеси про визнання дій та рішення неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-

В С Т А Н О В И Л А :

01.06.2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати неправомірним та скасувати рішення № 90 від 19.04.2016 року управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси (далі - управління ПФУ) щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача провести з 01.01.2016 року перерахунок пенсії за вислугу років позивачу у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% місячного заробітку на підставі довідки прокуратури Одеської області № 139 від 21.03.2016 року.

В обґрунтування позову ОСОБА_2 зазначає, що йому з 05.09.2001р. призначено пенсію довічно у розмірі 90% від суми місячного (чинного заробітку) на посаді заступника прокурора м.Одеси.

15.04.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Одеської області від 21.03.2016 року №139, згідно якої встановлено збільшений розмір посадового окладу заступника прокурора.

Проте, управління ПФУ рішенням від 19.04.2016р. № 90 незаконно відмовило йому у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що відповідно до п.5 прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №213 від 02.03.2015 року, який набрав чинності з 01.04.2015 року, у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України, зокрема, "Про прокуратуру".

Вважаючи відмову у перерахунку пенсії та відповідне рішення від 19.04.2016р. № 90 неправомірними, позивач просить скасувати рішення та зобов'язати управління ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 90% від середнього заробітку на підставі довідки прокуратури Одеської області від 24.02.2016р. № 146.

Справу розглянуто в порядку скороченого провадження.

Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 21 червня 2016р. в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову про задоволення позову.

В зв'язку із неявкою сторін, які належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання, відповідно п.2 ч. 1 ст. 197 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з відсутності правових підстав для здійснення перерахунку пенсії, оскільки з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України, зокрема, "Про прокуратуру".

Судова колегія не погоджується з висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, встановлено в суді першої інстанції та не заперечується сторонами, ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні ПФУ з 05.09.2001р. як отримувач пенсії на підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 90% від суми місячного(чинного) заробітку на посаді заступника прокурора м.Одеси.

У зв'язку зі збільшенням посадового окладу, затвердженого постановою Кабміну України №505 від 31.05.2012 року та відповідно до постанови Кабміну України №1013 від 09.12.015 року, позивач 15.04.2016 року звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Одеської області від 21.03.2016 року №139, згідно якої встановлено збільшений розмір посадового окладу заступника прокурора м.Одеси.

19.04.2016 управління ПФУ прийняло рішення № 90 про відмову позивачеві у перерахунку його пенсії, посилаючись на те, що відповідно до п.5 прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №213 від 02.03.2015 року, який набрав чинності з 01.04.2015 року, у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України, зокрема, "Про прокуратуру".

Судова колегія погоджується з правовою позицією апелянта, що вказане рішення управління ПФУ прийнято без урахування вимог законодавства щодо пенсійного забезпечення.

Так, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 26 листопада 1993 року № 1789-ХІІ в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12 липня 2001 року - прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до ч.2 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ, яка діяла на час призначення пенсії, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Згідно ч.12 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" № 76 від 28 листопада 2014 року, який набув чинності з 01 січня 2015 року, внесені зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, відповідно до яких пенсія призначається у розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Однак, ці законодавчі зміни стосуються тих прокурорсько-слідчих працівників, які реалізували чи реалізовують своє право на пенсію із 1 січня 2015 року, адже відповідно до вимог ст. 58 Конституції України, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Аналіз наведеного дає підстав для висновку, що при проведенні перерахунку пенсії позивача необхідно врахувати те, що законодавчі зміни до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках до середньомісячного заробітку стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення і норми, які регулюють порядок перерахунку пенсії, законодавчих змін не зазнали, змінилась лише нумерація відповідних частин ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ.

Вирішуючи питання про застосування відповідних норм ст.50-1 №1789-ХІІ щодо перерахунку вже призначених пенсій, судова колегія враховує положення ст.22 Конституції України, у якій зазначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної, зокрема, у його рішеннях від 6 липня 1999 року № 8 рп-99 у справі щодо права на пільги, від 20 березня 2002 року № 5рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій та від 11 жовтня 2005 року № 8рп/2005 у справі № 1-21/2005 про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання суддів, працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Звернення позивача до пенсійного органу щодо здійснення перерахунку пенсії законодавчо ґрунтується на вимогах ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції Закону на час призначення пенсії), а не Закону, який діє на час звернення про перерахунок, оскільки зворотне становище значно звужує зміст та обсяг прав і свобод позивача.

Щодо посилання управління ПФУ на п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року №213-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", як підстави відмови у здійсненні перерахунку, то, на думку судової колегії, воно є необґрунтованим. Відповідно до п.5 Прикінцеві положення Закону №213-VІІІ, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судове експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. З аналізу встановленої норми, можна дійти висновку, що вона стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Враховуючи вищезазначене, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок дійсно має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії.

Відтак, наявні підстави для задоволення позову.

Щодо визначення строку, з якого необхідно провести перерахунок пенсії, судова колегія вважає вірним доводи апелянта, що згідно ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на момент призначення пенсії, перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. У зв'язку зі збільшенням посадового окладу, затвердженого постановою Кабміну України №505 від 31.05.2012 року та відповідно до постанови Кабміну України №1013 від 09.12.015 року, позовні вимоги щодо перерахунку пенсії саме з 01 січня 2016 року також підлягають задоволенню.

Суд першої інстанції не врахував наведені норми права, надав невірну правову оцінку обставинам по справі, що призвело до прийняття невірного судового рішення.

Відповідно до ст.202 КАС України судова колегія скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове, яким позов задовольняє в повному обсязі.

Відповідно до ст.94 КАС України суд вирішує питання про розподіл судових витрат.

Частина 1 ст.94 КАС України передбачає, що в разі ухвалення судового рішення на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень. З матеріалів справи вбачається, що позивачем при подачі позову та апеляційної скарги понесені витрати на оплату судового збору всього в розмірі 2315,04 (1102,40 + 1212,64) грн., які і підлягають стягненню.

Керуючись ст.ст.195,196,198,202,207,183-2 КАС України, судова колегія, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.

Постанову Приморського районного суду м.Одеси від 21 червня 2016р. - скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позову ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м.Одеси про визнання дій та рішення неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

Визнати неправомірним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси від 19.04.2016р. № 90 про відмову ОСОБА_2 у проведенні перерахунку пенсії.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 90% від середнього заробітку на підставі довідки № 139, виданої 21.03.2016р. прокуратурою Одеської області, починаючи з 01 січня 2016 року.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси (код ЄДРПОУ 26302649) на користь ОСОБА_2 (ід.№ НОМЕР_1) понесені витрати на сплату судового збору в розмірі 2315,04 (дві тисячі триста п'ятнадцять ) грн. 04 коп.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам, є остаточною та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: А.В.Крусян