Ухвала суду № 60020551, 29.08.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2016
Номер справи
826/17003/15
Номер документу
60020551
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/17003/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко В.А.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.

У Х В А Л А

Іменем України

29 серпня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сорочко Є.О.

суддів: Земляної Г.В.

Межевича М.В.

за участю секретаря Приходько К.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства оборони України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 лютого 2016 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Міністерства оборони України, за участю третіх осіб без самостійних вимог - Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області, Пенсійного фонду України, Полтавського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства оборони України про зобов'язання відповідача визначити позивачу аналогічну (відповідну) посаду його посаді, яка відсутня в постанові Кабінету Міністрів України №1294 - старший інспектор-льотчик відділу бойової підготовки управління бойової підготовки авіаційного корпусу, зобов'язати відповідача надати до Пенсійного фонду України всі необхідні документи для перерахунку пенсії за аналогічною (відповідною) посадою та визнати бездіяльність відповідача щодо не визначення позивачу аналогічної (відповідної) посади, замість його посади відсутньої в постанові в постанові Кабінету Міністрів України №1294 протиправними.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 лютого 2016 року позов задоволено.

На вказану постанову Міністерство оборони України подало апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до матеріалів справи, позивач знаходиться на обліку в ГУПФУ в Полтавській області, йому призначено пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених, з військової служби та деяких інших осіб».

ОСОБА_3 у червні 1961 року був звільнений у запас з посади старшого офіцера по дослідженню бойового застосування літаків ЖРД-льотчика науково-дослідного відділу бойового застосування учбового центру винищувальної авіації ППО країни.

Відповідно до розрахункової книжки серії НОМЕР_1 розмір посадового окладу позивача станом на 05.04.1961 р. складав 250 рублів.

Департамент фінансів Міністерства оборони України листом від 31.03.2006 р. №248/6/П/5689/1271, повідомив позивача про те, що штатом, на якому утримується управління авіаційного корпусу, на цей час посада інспектора-льотчика не передбачена, а затверджена посада старшого інспектора-льотчика відділу бойової підготовки з визначенням розміру посадового окладу з 01.04.2000 р. в межах 210-220 гривен.

Згідно протоколу за пенсійною справою позивача ФП-70653 (Міноборони) від 19.06.2008 р. при розрахунку пенсії позивачу обрано посаду "старший офіцер учбового центру" із посадовим окладом 1 200,00 гривень. Посада, з якої позивач звільнявся в запас в штаті Міністерства оброни України на сьогоднішній день відсутня.

ОСОБА_3 у 2008 році звертався до Міністерства оборони Російської Федерації стосовно пенсійного забезпечення, проте, листом від 15.02.2008 р. №180/4/1-88259 позивачеві було повідомлено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців визначається кожною державою Співдружності відповідно до порядку та норм, які діють на території відповідної держави.

Листом від 06.05.2011 р. №350/106/2/130д командир військової частини А0304 повідомив, що розмір посадового окладу, встановленого для посади старшого інспектора-льотчика відділу бойової підготовки управління авіаційного корпусу станом на грудень 2004 року складав 210-220 гривень. Відповідно до наказу Міністра оборони України від 30.12.2007 р. №707 розмір посадового окладу для зазначеної посади становить 1350-1400 гривень.

Департамент фінансів Міністерства оборони України листом від 13.09.2012 р. №248/3/6/5689/1770 повідомив позивача про те, що з метою перевірки правильності встановлення посадового окладу для перерахунку пенсії позивача направлено запит до Департаменту соціальних гарантій Міністерства оборони Російської Федерації.

Позивачем 28.02.2014 р. було подано скаргу до Міністерства оборони України, якою просив зобов'язати Департамент фінансів Міністерства оборони України виконати умови Постанови №1294. На яку не було надано відповіді у строки передбачені Законом України "Про звернення громадян".

Міністерство оборони України листом від 06.04.2015 р. №10/904 повідомило Полтавський обласний військовий комісаріат про те, що перевіркою наданих документів встановлено, що посадовий оклад ОСОБА_3, якого було звільнено з військової служби 10.06.1961 р. з посади старшого офіцера по дослідженню бойового застосування літаків з ЖРД-льотчика науково-дослідного відділу бойового застосування учбового центру винищувальної авіації ППО, з 01.01.2008 р. необхідно встановити в розмірі 1 275,00 гривень. Та не зазначає посаду яка використана при відповідному розрахунку та встановленню посадового окладу у розмірі 1 275,00 грн.

Полтавським обласним військовим комісаріатом листом від 21.08.2015 р. №10/1979 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що підстав для збільшення посадового окладу та/або застосування порівняння посад не вбачається.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок) перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 2 Порядку встановлено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Відповідно до пункту 5 Порядку для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно пункту 6 даного Порядку відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Як вбачається з матеріали справи, позивачем неодноразово було подано до Пенсійного фонду України, Полтавського обласного військового комісаріату та до Міністерства оборони України документи які підтверджують що посада, яку він обіймав на час звільнення у запас, у штаті Міністерства оборони України відсутня, а аналогічною є посада старшого інспектора-льотчика відділу бойової підготовки управління бойової підготовки авіаційного корпусу, що підтверджується листами Департаменту фінансів Міністерства оборони України листом від 31.03.2006 р. №248/6/П/5689/1271 та командира військової частини А0304 від 06.05.2011 р. №350/106/2/130д.

Крім того, суд першої інстанції вірно зазначив, що першочерговою при обчисленні пенсії є саме посада, яку займав військовослужбовець перед звільненням, а не оклад, який отримував військовослужбовець, про що зазначає відповідач у своїх листах позивачеві, тобто визначення у пенсійній справі військовослужбовця вірної посади є одним із головних критеріїв нарахування йому пенсії.

Оскільки, Міністерство оборони України зобов'язане відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 визначати посаду відповідну посаді, яка відсутня штаті Міністерства оборони України то відповідно і є належним відповідачем, оскільки це не належить до компетенції до військового комісаріату та Пенсійного фонду України а тому, саме Міністерство оборони України зобов'язане відповідно до вищезазначених положень нормативних актів визначити посаду відповідну посаді позивача при звільненні в запас та здійснити необхідні дії для перерахунку пенсії позивача.

Таким чином, позивачем було доведено бездіяльність та не правомірність дій Міністерства оборони України щодо не визначення відповідної посади замість відсутньої, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову, а тому апеляційну скаргу Міністерства оборони України необхідно залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 лютого 2016 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 лютого 2016 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

головуючий суддя Сорочко Є.О.

судді Земляна Г.В.

Межевич М.В.

Повний текст ухвали складено 29.08.2016 року

Головуючий суддя Сорочко Є.О.

Судді: Межевич М.В.

Земляна Г.В.