Постанова № 60017656, 29.08.2016, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2016
Номер справи
816/1240/16
Номер документу
60017656
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2016 року м. ПолтаваСправа № 816/1240/16

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Бойка С.С., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Білагро" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

В С Т А Н О В И В:

05 серпня 2016 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Білагро", в якому просив:

- застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи будівлі зерносховища № 3, розташованого за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, с. Красногорівка, вул. Гоголя, 81;

- зобов'язати Товариства з обмеженою відповідальністю "Білагро" зупинити роботу будівлі зерносховища № 3, розташованого за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, с. Красногорівка, вул. Гоголя, 81, шляхом знеструмлення електромережі будівлі.

- покласти на Великобагачнський районний сектор Головного управління ДСНС України у Полтавській області, який знаходиться за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, смт. Велика Багачка, вул. Шевченка,130, обов'язки щодо забезпечення виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Білагро" рішення, а саме: накласти печатки на пристрої, за допомогою яких проведено знеструмлення електромережі будівлі зерносховища № 3 ТОВ "Білагро", розташованої за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, с. Красногорівка, вул. Гоголя, 81, проводити огляд будівлі зерноскладу для здійснення контролю за виконанням ТОВ "Білагро" рішення суду.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що за результатами перевірки додержання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту суб'єктом господарювання Товариством з обмеженою відповідальністю "Білагро" зафіксовано низку порушень вимог нормативно-правових актів з питань пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, отже подальша його експлуатація створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Як вбачається з матеріалів справи, 16 серпня 2016 року відповідач отримав копію ухвали Полтавського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2016 року про відкриття скороченого провадження, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення /а.с. 38/. Відповідач правом надати суду заперечення у десятиденний строк на адміністративний позов не скористався.

Суд, вивчивши та дослідивши наявні в матеріалах справи документи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що на підставі наказу від 21 червня 2016 року № 189 /а.с. 22/ та посвідчення на проведення перевірки від 11 липня 2016 року № 25 /а.с. 20/, у період з 11 липня по 25 липня 2016 року посадовою особою Великобагачанського РС ГУ ДСНС України в Полтавській області проведено планову перевірку відповідача щодо додержання та виконання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки.

За результатами перевірки складено акт від 25 липня 2016 року № 25, яким зафіксовано порушення вимог законодавства у сферах пожежної безпеки, які мають місце на підприємстві у цілому та у будівлі зерносховища № 3 ТОВ «Білагро», розташованої за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, с. Красногорівка, вул. Гоголя, 81, а саме:

- територія приміщення та споруди не забезпечені відповідними знаками безпеки (розділ ІІ, пункт 8 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 року № 1417 та зареєстрованих у Мін'юсті України 05.03.2015 року за № 252/26697 - далі НАМБ А.01.001-2014);

- не укомплектовано необхідним комплектом засобів пожежегасіння пожежні щити, розміщені на території підприємства в с. Матяшівка, с. Балаклія, с. Колосівка, с. Кротівщина, у зерносховищі № 3 с. Красногорівка (вогнегасники 3 шт., ящик з піском, покривало з негорючого матеріалу, гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи 2 шт., сокири 2 шт.) розділ ІІІ, пункт 3.11 НАМБ А.01.001-2014);

- не проведено вогнезахисну обробку дерев'яних конструкцій горищ будівель зернових складів на територіях підприємства в с. Кротіщина (склад №№ 2, 3, 4), с. Красногорівка (зерносховище № 3) розділ ІІІ, пункт 2.5 НАМБ А.01.001-2014);

- для виробничих, складських або допоміжних приміщень чи будинків не визначено категорію приміщення щодо вибухопожежної, пожежної небезпеки та класу зон відповідно до вимог НАМБ Б.07.005-86 та ДНАОП 0.00-1.32-01, а також не зроблено написи про категорію виробництв на вхідних дверях і на стінах будинку (розділ ІІІ, пункт 2.9 НАМБ А.01.001-2014);

- не встановлено порядок знеструмлення електрообладнання, силових та контрольних кабелів у разі пожежі (пункт 4.1.24 Правил пожежної безпеки в агропромисловому комплексі України, затверджених наказом МАП/МНС України від 04.12.2006 року № 730/770 та зареєстрованих у Мін'юсті України 05.04.2007 року за № 313/13580 - далі НАМБ В.01.057-2006/200);

- будівля зерносховища № 3 не захищена пристроями захисту від прямих ударів блискавки та вторинних їх проявів (розділ IV, пункт 1.21 НАМБ А.01.001-2014);

- в будівлі зерносховища № 3 з'єднання, окінцювання та відгалуження жил електропроводів і кабелів виконано за допомогою скруток (розділ IV, пункт 1.6 НАМБ А.01.001-2014);

- в будівлі зерносховища № 3 влаштована та експлуатується тимчасова електромережа (розділ IV, пункт 1.8 НАМБ А.01.001-2014).

Вважаючи дані порушення такими, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V) та Порядком проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки затвердженого наказом МВС України від 02 листопада 2015 року № 1337, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 листопада 2015 року за № 1467/27912.

Відповідно до статті 1 Закону Закон № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій (стаття 1 Закону № 877-V).

Згідно зі статтею 5 зазначеного Закону планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому. Протягом одного року проведення більш як одного планового заходу державного нагляду (контролю) щодо одного суб'єкта господарювання не допускається. План здійснення заходів державного нагляду (контролю) на наступний плановий період повинен містити конкретні календарні дати початку кожного планового заходу державного нагляду (контролю) та строки їх здійснення. План здійснення заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період оприлюднюється на офіційному веб-сайті органу державного нагляду (контролю) не пізніше ніж за 10 днів до початку відповідного планового періоду. Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю). Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності і періодичність проведення планових заходів, затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням органу державного нагляду (контролю). Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначаються переліки питань для здійснення планових заходів, які затверджуються його наказом. У межах переліку питань кожен орган державного нагляду (контролю) залежно від цілей заходу має визначити ті питання, щодо яких буде здійснюватися державний нагляд (контроль). Уніфіковані форми актів, в яких передбачається перелік питань залежно від ступеня ризику, затверджуються органом державного нагляду (контролю) і публікуються в мережі Інтернет у порядку, визначеному законодавством. Орган державного нагляду (контролю) оприлюднює критерії та періодичність проведення планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) шляхом розміщення інформації в мережі Інтернет у порядку, визначеному законодавством. Щорічно до 1 квітня орган державного нагляду (контролю) готує звіт про виконання річного плану (квартальних планів) державного нагляду (контролю) суб'єктів господарювання за попередній рік і оприлюднює його в мережі Інтернет. Органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу. Строк здійснення планового заходу не може перевищувати п'ятнадцяти робочих днів, а для суб'єктів малого підприємництва - п'яти робочих днів, якщо інше не передбачено законом. Продовження строку здійснення планового заходу не допускається.

Частиною сьомою статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Відповідно до частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Також статтею 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина друга статті 70 Кодексу цивільного захисту України).

Так, враховуючи вищезазначені положення нормативно-правових актів, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходів (перевірок), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

Таким чином, перевіркою встановлено, що на об'єкті будівель Товариства з обмеженою відповідальністю "Білагро"", розташованих за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, с. Красногорівка, вул. Гоголя, 81, серед порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки мають місце такі, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей та у подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері цивільного захисту та пожежної безпеки, що, зокрема є підставою для застосування санкцій за порушення вимог законодавства з питань пожежної безпеки.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідачем не надано заперечень проти позову та доказів у їх підтвердження, при цьому, позивачем у повній мірі доведено обґрунтованість позовних вимог. Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Крім того, відповідно до частини першої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.

Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 7-11, 17, 18, 71, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Білагро" (код ЄДРПОУ 32353457), а саме зупинити до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки роботу об'єкту - будівлі зерносховища № 3 ТОВ "Білагро", розташованої за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, с. Красногорівка, вул. Гоголя 81.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Білагро" зупинити роботу приміщення будівлі зерносховища № 3, розташованої за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, с. Красногорівка, вул. Гоголя 81, щляхом знеструмлення електромережі будівлі.

Покласти на Великобагачнський районний сектор Головного управління ДСНС України у Полтавській області, який знаходиться за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, смт. Велика Багачка, вул. Шевченка, 130, обов'язки щодо забезпечення виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Білагро" рішення, а саме накласти печатки на пристрої, за допомогою яких проведено знеструмлення електромережі будівлі зерносховища № 3 ТОВ "Білагро", розташованої за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, с. Красногорівка, вул. Гоголя, 81, проводити огляд будівлі зерноскладу для здійснення контролю за виконанням рішення суду.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.С. Бойко