МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
29 серпня 2016 року Справа № 814/1483/16
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Князєва В.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за
адміністративним позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1 до відповідачаРеєстраційної служби Відділу Державної реєстрації актів цивільного стану по Вознесенському району, вул. Пушкінська, 15, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500 провизнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,в с т а н о в и в:
Позивачі, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Відділ Державної реєстрації актів цивільного стану по Вознесенському району (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати противоправними дії Реєстраційної служби Відділу Державної реєстрації актів цивільного стану по Вознесенському району відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 про відмову в видачі йому свідоцтва про вродження;
- зобов'язати Реєстраційну службу Відділу Державної реєстрації актів цивільного етану по Вознесенському району видати свідоцтво про народження ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 який народився в с. Таборівка, Вознесенського району Миколаївської області.
В обґрунтування свого позову ОСОБА_1 зазначив, що факт його народження ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено судом, але відповідач з невідомих підстав відмовляє йому у видачі свідоцтва про народження.
Відповідач проти позову заперечує та зазначає, що повторне свідоцтво про народження видається лише наявності паспорта або паспортного документа заявника.
Представники сторін надали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
У відповідності до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Відповідно до підпункту 2 статті 1 Розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000р. №52/2, при відсутності медичних документів для державної реєстрації народження, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
Рішенням Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 29.12.2014 року по справі №473/3011/14-ц був встановлений факт народження ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Таборівка Вознесенського району Миколаївської області. Судом було встановлено, що матір заявника народила його вдома, народження не реєструвала, після пологів покинула, позивач тривалий час виховувався у односельчан без отримання документів.
Як вбачається із письмових заперечень відповідача, рішення суду відповідачем було виконане, поновлений актовий запис №03 про його народження. Свідоцтво про народження відповідача видати відмовляється через відсутність у позивача паспорту громадянина.
Відповідно до підпункту 8 статті 1 розділу ІІІ Правил, державна реєстрація народження проводиться за усною чи письмовою заявою батьків дитини чи одного з них, а в разі смерті батьків або в разі якщо вони з інших причин не можуть зареєструвати народження - за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров'я, в якому народилась дитина або в якому на цей час вона перебуває.
Тобто закон дозволяє проводити державну реєстрацію народження й іншим особам, коло яких не обмежене, в тому числі і повнолітній дитині, чиє народження реєструється.
Згідно з пп.12 статті 1 розділу ІІІ Правил одночасно із заявою про державну реєстрацію народження подаються та в актовому записі про народження зазначаються паспорт або паспортний документ, що посвідчує особу заявника, у разі якщо державна реєстрація народження проводиться не батьками, а іншою особою.
Отже для реєстрації народження та отримання свідоцтва про народження заявник повинен надати свій паспорт громадянина України.
В той же час, відповідно до Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого Наказом МВС України від 13.04.2012 року №320, для отримання паспорта громадянина України заявник повинен надати свідоцтво про народження (п.1.3).
Як вбачається із Рішення Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 29.12.2014 року по справі №473/3011/14-ц, позивач до моменту звернення до суду факт свого народження не реєстрував, паспорт громадянина України не отримував.
Розглядаючи дану справу, суд констатує, що правовідносини, що склалися, не в повній мірі врегульовані чинним законодавством. Так, для отримання свідоцтва про народження особа повинна надати свій паспорт, а для отримання паспорту - свідоцтво про народження.
В той же час, відповідно до статті 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно зі статтею 8 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Судом не встановлена неправомірність в діях відповідача, який діяв на виконання приписів чинного законодавства, відмовляючи позивачу у видачі свідоцтва про народження без пред'явлення паспорта громадянина України. Тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.
В той же час, зважаючи на суперечливість законодавства та недостатність правового регулювання певної юридичної ситуації, суд вважає, що права позивача повинні бути відновлені шляхом зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Так, за відсутності факту реєстрації народження та відсутності свідоцтва про народження позивача, він позбавлений можливості отримати паспорт громадянина України та реалізувати свої цивільні, сімейні, трудові та інші суб'єктивні права.
У зв'язку з цим суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача видати позивачу - ОСОБА_1 свідоцтво про народження ОСОБА_1, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1, задовольнивши позов в цій частині.
За таких обставин суд, оцінивши в сукупності надані докази, вважає необхідним задовольнити позовні вимоги частково.
Керуючись ст.ст. 2, 11, 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Зобов'язати Реєстраційну службу Відділу Державної реєстрації актів цивільного етану по Вознесенському району видати свідоцтво про народження ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 який народився в с. Таборівка, Вознесенського району Миколаївської області.
3. В задоволенні решти вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Князєв В.С.