ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" серпня 2016 р. Справа № 809/885/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Микитин Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Надвірнянської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Глобус" про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, яке перебуває в податковій заставі,-
ВСТАНОВИВ:
Надвірнянська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (далі - позивач) звернулася в суд з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Глобус" ( далі - відповідач) про надання дозволу на погашення податкового боргу в сумі 647 961,40 грн. за рахунок майна яке перебуває в податковій заставі.
Позовні вимоги, мотивовані тим, що відповідачем не сплачено податковий борг, здійснені позивачем заходи щодо стягнення податкового боргу не призвели до його погашення, що у відповідності до статті 95 Податкового кодексу України є підставою для звернення до суду про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків ТзОВ "Глобус", що перебуває у податковій заставі.
Представник позивача в судове засіданні не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи позивач судом повідомлений належним чином, проте подав на адресу суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, зазначивши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання повторно не з'явився без поважних причин та без повідомлення про причини неприбуття, хоча згідно частини 4 статті 33, частини 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду.
За таких обставин суд вважає, що розгляд справи можливий за відсутності представників позивача і відповідача в порядку письмового провадження, на підставі частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з таких мотивів.
Судом встановлено, що згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ТзОВ "Глобус" зареєстровано як юридична особа та перебуває на податковому обліку в ДПІ у Надвірнянському районі ГУ ДФС в Івано-Франківській області, є платником податків і зборів (а.с. 19-21).
Згідно довідки № 1457/10/09-09-23-031 від 01.08.2016 року станом на 01.08.2016 року за товариством з обмеженою відповідальністю "Глобус" обліковується податковий борг в загальній сумі 647 961,40 грн., зокрема по податку на додану вартість в сумі 579 436,88 грн., по податку орендна плата з юридичних осіб на в сумі 64 422,33 грн., та пеня в сумі 4102,19 грн. (а.с. 34).
Відповідачем не сплачено вказаний податковий борг, в зв’язку із чим позивач просить отримати дозвіл на його погашення за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі згідно акту опису майна за № 5-25 від 03.10.2014 року (а.с.22).
Податковий борг виник за наслідками несплати податкових зобов’язань стягнутих з рахунків у банках, що обслуговують відповідача та за рахунок готівки, що йому належить, постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.09.2015 року по справі № 809/3085/15, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.05.2016 року (а.с.36-41).
На виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.09.2015 року у справі № 809/3085/15 контролюючим органом направлено в банківські установи інкасові доручення (розпорядження): № 231-17, №230-17, №194-23, №175-23, №197-23, №199-23, №196-23, №198-23, №200-23 від 22.09.20154., які повернуті без виконання у зв'язку з відсутністю грошових коштів на рахунках відповідача (а.с. 9-18).
03.10.2014 року на підставі рішення ДПІ у Надвірнянському районі № 1773/10/09-09-25-017 від 07.07.2014 року (а.с. 9), проведено опис майна відповідача на суму 598 108,22 грн., про що складено акт опису майна № 5-25 від 03.10.2014 року (а.с.22).
Як вбачається з матеріалів справи, 07.10.2014 року в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано податкову заставу майна платника податків (ТзОВ "Глобус") згідно акту опису майна від 03.10.2014 року (а.с. 23).
Органом державної податкової служби вживалися необхідні заходи для погашення податкового боргу, виставлені платіжні вимоги на рахунках у банках. Однак вжиті позивачем заходи щодо стягнення податкового боргу не призвели до його погашення.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пункту 14.1.175 статті 14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання утворює податковий борг.
Відповідно пункту 87.1 статті 87 Податкового кодексу України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Згідно пункту 87.2 статті 87 Податкового кодексу України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Стаття 88 Податкового кодексу України визначає зміст податкової застави, відповідно до пункту 88.1 якої з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення (пункт 88.2 статті).
Згідно підпунктів 89.1.1, 89.1.2 пункту 89.1 статті 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Відповідно пункту 89.2 цієї статті даного Кодексу з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому. У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.
Пунктом 89.3 статті 89 зазначеного Кодексу встановлено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до пункту 89.8 статті 89 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
Пунктом 95.3 статті 95 цього ж Кодексу передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Таким чином, основними умовами для звернення до суду з вимогами про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків є наявність податкового боргу, відсутність коштів у платника податків для погашення вказаного податкового боргу, та перебування майна платника податків у податковій заставі, оформленої належним чином згідно вказаних вище вимог Податкового кодексу України.
Згідно пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Згідно пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до пункту 95.27 Податкового кодексу України, у разі якщо сума коштів, отримана в результаті продажу майна платника податків, є недостатньою для погашення податкового боргу платника податків, податковий керуючий здійснює додатковий опис майна у податкову заставу в порядку, визначеному статтею 89 цього Кодексу.
Отже, позивач підтвердив належними доказами наявність у відповідача податкового боргу та відсутність на його розрахункових рахунках грошових коштів, достатніх для погашення цього боргу, а також факт перебування майна відповідача у податковій заставі.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку про наявність підстав для надання дозволу на погашення податкового боргу в розмірі 647 961,40 грн. за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі.
Окрім того, судом встановлено, що позивачем при поданні адміністративного позову не сплачено судовий збір, який слід розцінити як відстрочення сплати судового збору.
Відповідно до ч.1 ст. 98 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.
Частина 1 статті 2 Закону України “Про судовий збір” визначає платників судового збору – це громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Згідно пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України “Про судовий збір” ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб’єктом владних повноважень, юридичною особою встановлюються у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.
Також, суд звертає увагу, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються (ч.4 ст.94 КАС України).
Таким чином, за подання Надвірнянською об`єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС в Івано-Франківській області даного майновим адміністративного позову, у відповідності до положень статті 4 Закону України “Про судовий збір”, із позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 1 378, 00 гривень.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 4-12, 94, 98, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Надати Надвірнянській об`єднаній Державній податковій інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області дозвіл на погашення податкового боргу товариства з обмеженою відповідальністю "Глобус" ( код 13656082, місце знаходження 78400, Івано-Франківська область, місто Надвірна, вулиця Вокзальна, будинок 8) в розмірі 647 961 (шістсот сорок сім тисяч дев`ятсот шістдесят одна) гривня 40 копійок за рахунок майна цього платника податків, що перебуває у податковій заставі, вказаного в акті опису майна №5-25 від 03.10.2014 року.
Стягнути з Надвірнянської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (вул. , м. Надвірна, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ) в дохід державного бюджету судовий збір у розмірі 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Микитин Н.М.