Постанова № 60014941, 29.08.2016, Волочиський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
29.08.2016
Номер справи
671/1087/16-а
Номер документу
60014941
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 671/1087/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 серпня 2016 року суддя Волочиського районного суду Хмельницької області Чорний С.Б., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України у Волочиському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач 16.08.2016 року звернулася до суду із позовом про визнання дій відповідача неправомірними щодо відмови в перерахунку пенсії в зв'язку з втратою годувальника в розмірі 60% від суми місячного заробітку померлого чоловіка ОСОБА_2 та зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії з 01.01.2016 року відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 09.08.2003 року у розмірі 60% від суми місячної заробітної плати її померлого чоловіка, розмір якої визначено у довідці прокуратури Хмельницької області від 23.06.2016 року, виплативши різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, перерахувавши її на її особистий пенсійний рахунок.

Ухвалою від 16.08.2016 року відкрито скорочене провадження в справі (а.с.17). Представник відповідача отримавши 16.08.2016 року копію ухвали суду про відкриття провадження в справі, копію позовної заяви з документами (а.с.18), 25.08.2016 року подав письмове заперечення, в якому вказує, що підстави для перерахунку пенсії позивача, посилаючись на положення нової редакції Закону України "Про прокуратуру" та п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VІІ, просить слухати справу за загальними правилами КАС України, оскільки вважає. Що в скороченому провадженні ухвалення законного і обгрунтованого рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі є неможливим (а.с.19-22).

Вважаю, що повідомлені сторонами обставини та надані ними матеріали є достатніми для ухвалення законного судового рішення в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши матеріали справи, надані докази, встановлено, що чоловік позивача ОСОБА_2 дійсно працював на різних прокурорсько-слідчих посадах по 1999 рік, а в 2004 році він помер.

З 17.09.2010 року позивач перебуває на обліку у відповідача, а з 27.06.2012 року вона отримує пенсію по втраті годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в чинній на час призначення пенсії редакції Закону №1789-ХІІ від 09.08.2003 року) в розмірі 60% від середньомісячного (чинного) заробітку.

Пуктом 3 постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" з 01.12.2015 року підвищено на 25 % посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, в тому числі і постановою Кабінету Міністрів №505 від 31.05.2012 року "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури".

У зв'язку із вказаними змінами в оплаті праці працівників прокуратури позивач 24.06.2016 року звернулася до відповідача із заявою про здійснення їй перерахунку раніше призначеної їй пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції закону від 09.08.2003 року, чинній на час призначення пенсії у розмірі 60% від середньомісячного (чинного) заробітку, розмір якого визначено у довідці прокуратури Хмельницької області №18-340 від 23.06.2016 року. Листом-відповіддю управління Пенсійного Фонду України у Волочиському районі від 01.07.2016 року №5114/03 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії від заробітної плати, визначеної у вказаній вище довідці, з посиланням на положення нової редакції Закону України "Про прокуратуру" та п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VІІ.

Згідно з вимогами ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Положеннями ч.16 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 09.08.2003 року, яка діяла на час призначення позивачу пенсії, та до набрання чинності Законами України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року та "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року №76-VII, встановлено, що членам сімей прокурора або слідчого (батькам, дружині, чоловіку, дітям, які не досягли 18 років або старшим цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення ними 18 років, а тим, які навчаються, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23-річного віку), які були на його утриманні на момент смерті, призначається пенсія на випадок втрати годувальника, за наявності у нього стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків від середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 80 відсотків - на двох і більше членів сім'ї. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

В силу вимог ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Положеннями ч. 18 вказаного Закону передбачалося, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року №79-VІІІ "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин", яким були внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» , зокрема встановлено, що пенсія прокурорам і слідчим призначається в розмірі 60% від суми їх місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення на призначення пенсії.

В подальшому, 01.04.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VІІІ, який у п.5 Прикінцевих положень передбачає, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії / щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до деяких законів України, в тому числі до закону «Про прокуратуру».

15.07.2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VІІ, згідно пункту 3 Прикінцевих положення якого попередній Закон України «Про прокуратуру» із змінами частково втратив чинність.

Відповідно до вимог ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

При виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 КАС (ст.161 КАС ).

У постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справах №21-348а13 та №21-420а13 вказано, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Внесені Законом України від 28.12.2014 року №76-VII зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ «Про прокуратуру», положення п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VІІ та положення ст.86 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії позивачу є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ на час призначення позивачу пенсії.

Також, згідно з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, при перерахунку пенсії позивачу відповідач повинен був перерахувати пенсію із застосовуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто позивач має право на перерахунок пенсії у розмірі 60% від середньомісячного (чинного) заробітку після прийняття нових законів, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, а враховуючи, що позивачу пенсія по втраті годувальника була призначена 27.06.2012 року, тобто до набрання чинності вказаними раніше законами, тому відмова відповідача у перерахунку позивачу вже призначеної пенсії виходячи з її розміру на даний час є неправомірною, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення як такі, що підтвердженні матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.

Що стосується дати, з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії позивачу, то враховуючи, що згідно п.1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 року №22-1, днем звернення за призначенням (перерахунком) пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви, а позивач звернулася до відповідача із відповідною заявою 24.06.2016 року, а просить зробити перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню з 24.06.2016 року, в зв'язку з чим позов підлягає задоволенню частково.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією Вищого адіміністративного суду України в постанові від 21.01.2015 року по справі №К/800/53362/14.

У зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог, відповідно до ч.3 ст.94 КАС України позивачу слід присудити судові витрати відповідно до задовлених вимог.

Керуючись ст.ст.19, 58 Конституції України, ст.ст.11, 17, 18, 86, 94, 159-163, 183-2, 186 КАС України, рішеннями Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного Фонду України у Волочиському районі щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку розміру пенсії по втраті годувальника в розмірі 60% від суми місячної заробітної плати ОСОБА_2 на підставі довідки прокуратури Хмельницької області №18-340 від 23.06.2016 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії з 24.06.2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону від 09.08.2003 року в розмірі 60 % від суми місячної заробітної плати ОСОБА_2, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №18-340 від 23.06.2016 року та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, перерахувавши її на особистий пенсійний рахунок ОСОБА_1.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з управління Пенсійного Фонду України у Волочиському районі (код ЄДРПОУ 14147267) за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати в сумі 330,72 грн. на користь ОСОБА_1.

Копії постанови не пізніше наступного дня з дня її винесення направити сторонам по справі.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Волочиський районний суд, з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції, протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційних скарг, якщо їх не було подано.

Суддя