221/3683/16-а
2-а/221/51/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 серпня 2016 року Волноваський районний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Голуб Т.І.
при секретарі Фоміних С.В.
за участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за заявою ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Волноваському районі про визнання протиправними дій , рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
18.07.2016 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, до Управління Пенсійного фонду України у Волноваського районі Донецької області про визнання протиправними дій та рішення та зобов'язання вчинити певні дії. Посилався на те, що він з 25.07.1996 року по 02.09.2013 року працював в органах прокуратури Донецької області. З 02.09.2013 року був звільнений на підставі наказу № 1621-о від 02.09.2013 року з посади старшого прокурора нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років. З 14.06.2012 року він знаходиться на обліку в УПФУ у Волноваському районі та отримує пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком, як інвалід ІІІ групи внаслідок трудового каліцтва. З 03.09.2013 року по теперішній час,у зв'язку із звільненням з органів прокуратури та наданням відповідних документів до УПФУ він отримує призначену пенсію за вислугою років на пільгових умовах відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції від 05.11.1991 року в розмірі 90% місячної заробітної плати для нарахування пенсії, виключаючи усі види оплати праці, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Нарахування пенсії за вислугою років йому проведено УПФУ у 2013 році на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-730 від 02.09.2013 року, відповідно якої заробіток для розрахунку пенсії склав 5825,21 грн. та розмір пенсії скалв 4660,17 грн.
Прокуратурою Донецької області 11.03.2016 року йому відповідно до постанови КМУ № 505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», якою з грудня 2015 року збільшено посадові оклади працівникам органів прокуратури та йому було видано довідку № 18-57-296 про суму заробітної плати для нарахування пенсії за відповідною посадою, яка склала 9411,08 грн. 23.06.2016 року він звернувся до УПФУ з заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі довідки прокуратури, але рішенням № 1328 від 02.07.2016 року УПФУ відмовило йому у перерахуванні пенсії. Просить суд визнати протиправними дії та рішення УПФУ у Волноваському районі Донецької області та зобов'язати УПФУ здійснити перерахунок його пенсії.
У судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав, просив зобов'язати Управління здійснити перерахунок пенсії з 01.07.2015 року та виплату відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», на задоволенні позову наполягає.
Представник відповідача ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги не визнала та надала до суду заперечення у якому посилалася на те, що позивач з 03.09.2013 року перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за вислугу років на підставі ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру». 02.07.2016 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії у відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-У111 від 02.03.2015 року з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України «Про державну службу»,
«Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службі», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України. Пенсії в порядку та на умовах, визначених відповідно до вищезазначених законів, зокрема, Закону України «Про прокуратуру», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, крім того перерахунок пенсії з 01.07.2015 року не можливий, оскільки перерахунок провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії тому в задоволенні позову просила відмовити.
Вислухавши пояснення сторін та перевіривши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Волноваському районі, Донецької області як одержувач пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з 14.06.2012 року.
Згідно довідки прокуратури Донецької області № 18-57-296 від 11.3.2016 року фактична заробітна плата для нарахування пенсії за посадою прокурора складає 9411,08 гривень.
Відповідно до ч.1 ст.58 Конституції України, закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно зі ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Принципи соціальної держави втілено також у ратифікованих Україною міжнародних актах: Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права 1966 року, Європейській соціальній хартії (переглянутій) у 1996 році, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, та рішеннях Європейського суду з прав людини. Зокрема, згідно зі ст. 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) у 1996 році, держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення, тощо.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» № 505 від 31.05.2012, яка набрала чинності 14.06.2012, затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорії прокурорсько-слідчих працівників, та у зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012 року.
Отже, позивач ще у 2012 році набув право на пенсію за вислугою років, на підставі ч.1 ст. 50-1 закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на той час, в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати.
Відповідно до ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Крім цього, відповідно до частин 17,18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 р. до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим
категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частина тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії. Отже при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком, тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Згідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 2, 6-15, 17-18, 69-71, 79, 86, 94, 122, 128, 143, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі, Донецькій області про визнання протиправними дій, рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії та рішення Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області № 1328 від 02.07.2016 року.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Волноваському районі Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.07.2015 року та виплату її відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 відсотків від місячного заробітку, вказаного у довідці прокуратури Донецької області № 18-57-296 від 11.03.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії з урахуванням раніше наведених виплат та виплачувати в подальшому.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1. судовий збір у розмірі 551,20 гривень.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Волноваський районний суд, Донецької області протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя Волноваського
районного суду Т.І. Голуб
25.08.2016