Постанова № 60006267, 29.08.2016, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.08.2016
Номер справи
756/9495/16-а
Номер документу
60006267
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

29.08.2016 Справа № 756/9495/16-а

Номер справи 756/9495/16-а

Номер провадження 2-а/756/311/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2016 року суддя Оболонського районного суду міста Києва Яценко Н.О., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м.Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

21 липня 2016 року позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом. В обґрунтування позову вказує, що з серпня 1999 року перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Оболонському районі міста Києва (з квітня 2016 року відповідач є його правонаступником).

Загальний трудовий стаж складає 47 років, з них більше 36 років - безперервний стаж в органах прокуратури, у зв'язку з чим на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ) призначена та виплачується пенсія за вислугою років у розмірі 90 % від заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно з вимогами ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» та на підставі відповідних постанов Кабінету Міністрів України, раніше при підвищенні заробітної плати працівникам органів прокуратури йому кожен раз проводився перерахунок призначеної пенсії.

У зв'язку з черговим підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури з грудня 2015 року на підставі підпункту 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», звернувся з письмовою заявою до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва з проханням провести перерахунок пенсії за правилами ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» і встановити новий розмір пенсії виходячи з більш високого заробітку, вказаного у виданій довідці від 22.04.2016 року яка була додана до заяви.

26.06.2016 року на його адресу надійшов лист-відповідь Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 31 травня 2016 року № 6842/06 про відмову у проведенні перерахунку пенсії згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», оскільки як зазначено у листі, на підставі п.5 прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року № 213-УІІІ «з 01 червня 2015 року скасовані норми щодо призначення та перерахунку раніше призначених пенсій.»

Вважає дії відповідача про відмову в перерахунку пенсії у відповідності зі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» є необґрунтованими і безпідставними, такими, що порушують його Конституційні права на пенсійне забезпечення, а тому просить суд визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови йому, ОСОБА_1, у перерахунку пенсії на підставі заяви від 22 квітня 2016 року та долученої до неї довідки Генеральної прокуратури України від 18 лютого 2016 року за № 18-162.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Києва, перерахувати та виплатити йому, ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно заяви від 22 квітня 2016 року та долученої до неї довідки Генеральної прокуратури України від 18 лютого 2016 року за № 18-162 про заробітну плату за посадою, яку він обіймав до звільнення з роботи у зв'язку з виходом на пенсію відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ) у розмірі 90 % місячного заробітку з 01 травня 2016 року без обмеження граничного розміру пенсії.

Одночасно просив стягнути з відповідача судові витрати по справі.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини та надані докази, відповідно до ст. 183-2 КАС України, прийнято рішення про розгляд справи в порядку скороченого провадження.

Від відповідача надійшли заперечення на позов в яких він вказує, що позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, яка призначена у розмірі 90% посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до частини 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», яка була чинна до 01.01.2015 року, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадився з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено його не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадився з урахуванням фактично отримуваних працівникам виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (Закон № 76-УІІ від 28.12.2014 року) з 01.01.2015 року внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» 1789-ХІІ, частина вісімнадцята викладена в такій редакції - «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України».

Також зазначили, що відповідно до частини першої пункту третього розділу ХІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 в зв'язку з набранням чинності цим Законом, визнаний таким, що втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» 1789-ХІІ, крім частини третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1. Порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури змінений та на теперішній час Кабінетом Міністрів України не визначений.

Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

З 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-УІІ від 28.12.2014 року, Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 не визнані такими, що не відповідають Конституції України, а тому просили в задоволенні позову відмовити.

Суд, дослідивши письмові докази у справі, встановив обставини, що викладені нижче.

З серпня 1999 року позивач перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві (на підставі Постанови КМУ від 16.12.2015 року №1055 реорганізоване управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва) та отримує пенсію згідно Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % від розміру його місячної заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

22.04.2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва з письмовою заявою про проведення перерахунку пенсії за правилами ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

За результатом розгляду даної заяви, відповідачем було відмовлено позивачу в перерахунку пенсії згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з посиланням на те, що з 01.06.2015 року скасовані норми щодо призначення пенсій та перерахунку раніше призначених пенсій, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Згідно ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 01.05.2014 обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково наданими пенсіонерами.

Частина 17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції 01.05.2014 передбачає перерахунок пенсії для прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»

Таким чином, положення законодавства України в редакції, що діяла безпосередньо на час виникнення права позивача на пенсію, гарантували право на одержання пенсії, виходячи з розміру одержуваних ним доходів.

Статтею 8 Конституції України декларовано визнання в Україні і дії верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції гарантується.

Статтями 22, 46 та 92 Конституції України встановлено, що таке конституційне право громадянина України, як право на соціальний захист гарантується, визначається виключно законами України і не може бути скасовано.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VІІІ передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються зокрема відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

При цьому відповідно до ч.2 ст. 48 Закону України «Про Регламент Верховної Ради» закони, постанови та інші акти Верховної Ради, що набрали чинності, скасуванню Верховною Радою не підлягають, вони можуть бути визнані Верховною Радою такими, що втратили чинність.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про відсутність законних підстав у відповідача вважати, що у зв»язку із скасуванням норми щодо пенсійного забезпечення відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з 01.06.2015 року пенсії не призначаються і раніше призначені не перераховуються, оскільки такий висновок зроблений в порушення ч.2 ст. 48 Закону України «Про Регламент Верховної Ради» та ст.ст.8, 22,46, 92 Конституції України.

Виходячи з відсутності даних, які б свідчили, що на час виникнення спірних правовідносин норми Закону України «Про прокуратуру» втратили чинність, суд дійшов висновку про те, що Закон України «Про прокуратуру» на час виникнення спірних правовідносин є чинним і підлягає застосуванню.

Крім того, відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом»якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ст. 64 Конституції України - конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Таким чином, застосування відповідачем до правовідносин з позивачем вимог п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VІІІ призводить до значного погіршення його матеріального становища, обмеження його конституційного права на соціальний захист та порушення законних інтересів.

Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування своєї правової позиції

З врахуванням вищевикладеного та відповідно до ст. 19 Конституції України - яка встановлює обов'язок органів державної влади, до яких відноситься відповідач, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, на засадах рівності, законності та справедливості, суд прийшов до висновку по задоволення позовних вимог ОСОБА_1

У зв'язку з задоволенням позову, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір відповідно до ст.94 КАС України та Закону України «Про судовий збір».

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.8, 19, 22, 46, 58,64, 92 Конституції України ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» та ст.ст.183-2, 256 КАС України, суддя -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі заяви від 22 квітня 2016 року та долученої до неї довідки Генеральної прокуратури України від 18 лютого 2016 року за № 18-162.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Києва, перерахувати та виплатити, з урахуванням проведених виплат, ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно заяви від 22 квітня 2016 року та долученої до неї довідки Генеральної прокуратури України від 18 лютого 2016 року за № 18-162 про заробітну плату за посадою, яку він обіймав до звільнення з роботи у зв'язку з виходом на пенсію відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ) у розмірі 90 % місячного заробітку з 01 травня 2016 року без обмеження граничного розміру пенсії.

Стягнути з Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Києва (код ЄДРПОУ 40376133) на користь ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1) судовий збір в сумі 1102 грн. 45 коп.

Зобов'язати начальника Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду в м. Києві протягом одного місяця , з моменту набрання постановою законної сили, подати суду звіт про виконання судового рішення.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя