Постанова № 60005373, 30.08.2016, Зарічненський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
30.08.2016
Номер справи
561/531/16-а
Номер документу
60005373
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 561/531/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2016 року смт. Зарічне

Суддя Зарічненського районного суду Рівненської області Світличний Р.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

22 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Зарічненського районного суду Рівненської області із вказаним адміністративним позовом, у якому просить визнати неправомірними дії відповідача, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії а також зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ починаючи з 01 серпня 2016 року, виходячи з 86% від заробітної плати у сумі 7130,40 грн. що значиться в довідці Зарічненської райдержадміністрації № 01/27-1539 від 26 липня 2016 року.

В обгрунтування позовних вимог вказує, що з 12 грудня 2005 року перебуває у відповідача на обліку та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 292 від 06 квітня 2016 року збільшено посадові оклади державним службовцям, в тому числі і державним службовцям відділу з питань надзвичайних ситуацій та захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС Зарічненської райдержадміністрації, де вона працювала до виходу на пенсію. 02 серпня 2016 року вона звернулася із заявою про перерахунок пенсії державного службовця до відповідача. У перерахунку пенсії згідно поданої довідки їй було відмовлено, та повідомлено про те, що оскільки відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» і з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, а раніше призначені не перераховуються. А також у зв'язку з тим, що постановою Кабінету міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року було виключено положення із постанови Кабінету міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу». Вважає такі дії відповідача протиправними.

Ухвалою суду від 22 серпня 2016 року відкрито скорочене провадження по справі.

Відповідач - Зарічненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області надало суду заперечення проти позову, за змістом яких проти адміністративного позову заперечує повністю, просить призначити справу до розгляду в загальному порядку та відмовити у задоволенні позову, так як згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». Тобто, з 01 червня 2015 року пенсії, визначені в порядку та на умовах даного Закону не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Окрім цього просить постановити ухвалу про звернення Зарічненського районного суду Рівненської області до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності окремих положень п.5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII в частині скасування порядку призначення та перерахунку пенсії державним службовцям, та зупинити провадження у справі до розгляду Верховним Судом України вказаного подання.

У відповідності до ч. 4 ст. 183-2 КАС України суд, оцінюючи повідомлені позивачем у позові та відповідачем у запереченнях обставини, вважає їх достатніми для прийняття законного рішення у скороченому провадженні та не вбачає підстав для виклику осіб та проведенні судового засідання за загальними правилами КАС України та приходить до таких висновків.

Згідно ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

У відповідності до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 з 12 грудня 2005 року перебуває у відповідача на обліку та отримує пенсію за віком в розмірі 86% від заробітної плати згідно Закону України «Про державну службу». Пенсія обчислена виходячи із посади начальника відділу з питань надзвичайних ситуацій та захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС Зарічненської райдержадміністрації, яку вона обіймала в момент виходу на пенсію.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців» № 292 від 06 квітня 2016 року, яка набрала чинності 01 травня 2016 року, збільшено посадові оклади державним службовцям, в тому числі і державним службовцям Зарічненської райдержадміністрації, в якій працювала позивач на момент виходу на пенсію.

02 серпня 2016 року позивач звернулася до відповідача із з письмовою заявою про перерахунок їй пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів, виходячи із заробітної плати, вказаної у довідці Зарічненської райдержадміністрації.

Відповідно до довідки Зарічненської райдержадміністрації від 26 липня 2016 року № 01-27-1539 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, заробітна плата за посадою заступника голови адміністрації, з якої призначено пенсію для її перерахунку з 01 травня 2016 року становить 713040 грн. (а.с.10).

Відповідно до письмової відповіді відповідача від 15 серпня 2016 року № 1344/05, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» і з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, а раніше призначені не перераховуються. А також у зв'язку з тим, що постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року було виключено положення із постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с.8-9).

Суд вважає, що дії відповідача по відмові у перерахунку позивачу пенсії є протиправними, оскільки обмежують його конституційні права.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно п. 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 13 червня 2007 року № 8 «Про незалежність судової влади» роз'яснено, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України) не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.

Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» із змінами і доповненнями встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.

Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії, (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям дає підстави для перерахунку пенсій особам, що отримують пенсії як державні службовці.

Отже, позивач набула право на перерахунок пенсії згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» на підставі наданої довідки Зарічненської райдержадміністрації.

Зміни, які були внесені до Закону України «Про державну службу» стосуються призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст. 37-1 цього ж Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VІІІ не зазнали змін.

Прикінцеві положення Закону України від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії є ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».

Застосувавши до позивача ОСОБА_1 Закон № 213-VІІІ від 02 березня 2015 року та постанову Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року (скасування положень щодо призначення пенсій державним службовцям та виключення норм стосовно їх перерахунку) відповідач фактично звузив соціальні гарантії на достатній рівень матеріального забезпечення по старості (за віком), які полягають у можливості перераховувати призначену пенсію. Вказане дає достатні підстави вважати, що цим порушено приписи частин другої та третьої статті 22 Конституції України та частини 1 статті 58 статті 21 та 24 Конституції України.

Таким чином, оскільки позивач звернулася до відповідача саме з приводу перерахунку вже призначеної пенсії, то будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 01 серпня 2016 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є протиправною.

Окрім цього суд відмовляє у задоволенні клопотання відповідача щодо розгляду справи у загальному порядку з огляду на те, що скорочений порядок розгляду адміністративних справ щодо пенсійних виплат визначений п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, а на розгляді справи у скороченому провадженні наполягав і позивач у адміністративному позові. У свою чергу відповідач в обґрунтування своєї позиції щодо позбавлення права відповідача можливості звернутися до касаційного суду у випадку задоволення позову, розглянутого у скороченому провадженні, покликається на рішення Європейського суду з прав людини від 15.02.2000 року у справі «Гарсія Манібардо проти Іспанії». Суд не погоджується з такою позицією, оскільки Європейська конвенція про захист прав людини та основоположних свобод та практика Європейського суду з прав людини націлена саме на захист інтересів особи від неправомірного втручання держави, а не навпаки.

Також, клопотання відповідача в частині постановлення ухвали про звернення Зарічненського районного суду Рівненської області до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності окремих положень п.5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII в частині скасування порядку призначення та перерахунку пенсії державним службовцям та зупинення провадження по даній справі є таким, що задоволенню не підлягає.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць.

Судові витрати підлягають розподілу у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України, присудивши на корить позивача здійснені нею і документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору (а.с.1).

Керуючись ст.ст. 6, 11, 94, 158-163, 183-2, 254, 256 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ починаючи з 01 серпня 2016 року, виходячи з 86 процентів від заробітної плати у сумі 7130,40 грн. що значиться в довідці Зарічненської райдержадміністрації № 01/27-1539 від 26 липня 2016 року.

Зобов'язати Зарічненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ починаючи з 01 серпня 2016 року, виходячи з 86 процентів від заробітної плати у сумі 7130,40 грн. що значиться в довідці Зарічненської райдержадміністрації № 01/27-1539 від 26 липня 2016 року.

Постанову у межах суми стягнення за один місяць звернути до негайного виконання.

Присудити на користь позивача ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області судовий збір у розмірі 551,20 грн. (П'ятсот п'ятдесят одна гривня двадцять копійок).

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Зарічненський районний суд Рівненської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Суддя: Р.В. Світличний