Постанова № 60003765, 22.08.2016, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
22.08.2016
Номер справи
361/2010/16-а
Номер документу
60003765
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

провадження № 2-а/361/144/16, cправа № 361/2010/16-а

22.08.2016

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«22» серпня 2016 року м.Бровари Київської області

Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого - судді Василишина В.О.,

при секретарі - Харченко Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із зменшенням розміру пенсійного забезпечення, зобов'язанням виплатити недосплачені розміри пенсії, здійснювати подальшу виплату пенсії без оподаткування, а також утриматися від припинення виплати пенсійного забезпечення у зв'язку із працевлаштуванням,

в с т а н о в и в:

У квітні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним вище позовом, у якому просив: - визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, пов'язані із виплатою йому пенсії у зменшеному розмірі у зв'язку із оподаткуванням; - зобов'язати відповідача виплатити йому всю суму пенсії, яка була утримана із лютого 2015 року; - зобов'язати суб'єкта владних повноважень здійснювати йому щомісячні виплати призначеної пенсії за вислугу років у повному обсязі без оподаткування; - зобов'язати відповідача утриматися від повної чи часткової невиплати призначеної йому пенсії, у тому числі у період роботи на посадах і на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», Законом України «Про прокуратуру» та інших посадах чи роботах.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 заявлені позовні вимоги підтримав й просив їх задовольнити.

У судовому засіданні представник відповідача Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві - Полякова А.О. не визнала позов й просила у його задоволенні відмовити.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі та з'явилися у судове засідання, дослідивши зібрані докази й перевіривши матеріали справи, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві й одержує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до ст.ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в надані ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановленихстаттею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно із п.п. 18.1, 18.2 ст.18, п.п. 164.1, 164.2.19 ст.164, п.167.1 ст.167 Податкового кодексу України податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків. Податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов'язки, встановлені цим Кодексом для платників податків. При цьому, базою оподаткування є, зокрема, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати (п.164.2.19 ст.164 ПК України). Ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування (п.167.1 ст.167 ПК України). Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету визначено ст.168 ПК України. Згідно з п.168.3 вказаної статті, розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, проводиться податковим агентом (у тому числі роботодавцем, органами Пенсійного фонду України). Ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків тягне за собою відповідальність згідно ст.127 ПК України. Базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати. ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.6 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (далі у цьому пункті - мінімальна заробітна плата).

Пунктом 16-1 Прикінцевих положень Податкового кодексу України встановлено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.

Відповідно до ст.8 Закону України «Про державний бюджет на 2015 рік» розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановлено у розмірі 1218 грн. на місяць.

Статтею 8 Закону України «Про державний бюджет на 2016 рік» передбачено, що мінімальна заробітна плата у 2016 році встановлена у місячному розмірі: з 1 січня - 1378 гривень, з 1 травня - 1450 гривень, з 1 грудня - 1600 гривень.

Згідно з п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Статтею 1 розділу І Податкового кодексу України визначено, що цей Кодекс регулює відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

За змістом статті 18 Податкового кодексу України податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.

Відповідно до п.п. 168.1.1 п. 168.1 вказаної статті розд. IV та п. 9.3 ст. 9 розд. І Податкового кодексу України обов'язки з нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету покладено на податкового агента, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку та зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу, що підлягає зарахуванню до бюджету згідно з нормами Бюджетного кодексу України.

Згідно із ст.64 Бюджетного кодексу України податок на доходи фізичних осіб, який сплачується податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного місцевого бюджету за її місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що сплачуються фізичній особі.

Статтею 8 розд. І Податкового кодексу України визначено, що в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

До загальнодержавних податків належить, зокрема, податок на доходи фізичних осіб (пп. 9.1.2 п. 9.1 ст. 9 розд. І Податкового кодексу України).

З 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 71-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи (далі - Закон № 71).

Цим Законом п.164.2 ст.164 розд. IV Податкового кодексу України доповнено новим п.164.2.19, яким встановлено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника включається сума пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), отримувану платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Таким чином, з 01 січня 2015 року органи Пенсійного фонду України визначені податковими агентами при нарахуванні та виплаті пенсії.

Враховуючи вищевикладене та те, що положення Податкового кодексу України в частині оподаткування пенсії набрали чинності 01 січня 2015 року і не визнані такими, що не відповідають Конституції України, то, суд приходить до висновку, що управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Києва (Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві) діяло відповідно до чинного законодавства.

Разом з тим, суд зазначає, що оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розд. IV «Податок на доходи фізичних осіб» Податкового кодексу України (ст.ст. 162-179).

Пп. 162.1.1 п.162.1 ст.162 розд. IV Податкового кодексу України визначено, що платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні.

Згідно з пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 розд. IV Податкового кодексу України об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Починаючи з 01 січня 2015 року до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника включається сума пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), отримувану платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення (пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 розд. IV Податкового кодексу України).

Водночас, як передбачено пп. «е» пп. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 розд. IV Кодексу, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), отримувана платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, крім випадку, визначеного пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 розд. IV цього Кодексу.

Суд зазначає, що Податковий кодекс України не містить жодних винятків щодо оподаткування таких доходів для будь-яких категорій платників податку на доходи фізичних осіб.

За правилами п. 167.1 ст. 167 розд. IV Податкового кодексу України якщо база оподаткування в календарному місяці не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, до суми такого перевищення застосовується ставка 15 відсотків.

Законом України від 31 липня 2014 року № 1621-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» підрозділ 10 розділу ХХ Податкового кодексу України було доповнено п. 16-1, відповідно до якого тимчасово встановлюється військовий збір, ставка якого становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 цього пункту.

Згідно із пп. 1.1 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу України платниками збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 цього Кодексу.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст. 168 розд. IV Податкового кодексу України (пп. 1.4 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу України).

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника, зобов'язаний утримувати збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку збору 1,5 відсотка (пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 розд. IV Податкового кодексу України).

П. 168.3 ст. 168 розд. IV Податкового кодексу України встановлено, що розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, провадиться податковим агентом.

Законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» внесено зміни до п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України та встановлено, що військовий збір справляється до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України.

Таким чином, обкладанню військовим збором підлягає також сума пенсії (із сумою її індексації, нарахованою відповідно до закону), що перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення за ставкою 1,5 %.

Відповідно до ст.152 Конституції України Закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

У рішенні Конституційного суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 зазначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Таким чином, прийняті Верховною Радою Закони України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» є чинними, неконституційним не визнавались, а тому, в аспекті положень ст. 19 Конституції України, є обов'язковим для врахування органами пенсійного фонду з метою реалізації наданих державою повноважень в частині обчислення пенсійних виплат.

У 2015 році позивач ОСОБА_1 отримав пенсію у розмірі - 188 002 грн. 85 коп.

У 2016 році позивач ОСОБА_1 отримав пенсію у розмірі - 191 532 грн. 96 коп.

Розмір щомісячної пенсії у спірний період підлягав оподаткуванню.

За таких обставин суд вважає що в задоволенні позовних вимог: - щодо визнання протиправними дій Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, пов'язані із виплатою позивачу пенсії у зменшеному розмірі у зв'язку із оподаткуванням; - зобов'язання відповідача виплатити позивачу всю суму пенсії, яка була утримана із лютого 2015 року; - зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснювати щомісячні виплати призначеної пенсії за вислугу років у повному обсязі без оподаткування задоволенню не підлягають.

Не підлягають задоволенню також позовні вимоги про зобов'язання відповідача утриматися від повної чи часткової невиплати призначеної позивачу пенсії, у тому числі у період роботи на посадах і на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», Законом України «Про прокуратуру» та інших посадах чи роботах.

Частинами 1, 2 ст.2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень.

Суд приходить до висновку, що оскільки виплата пенсійного забезпечення не була припинена, то й відповідно звернення до суду із цими позовними вимогами є передчасним.

Керуючись статтями 159 - 163 КАС України, Броварський міськрайонний суд Київської області,

п о с т а н о в и в:

У задоволенні позову - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. При відкладенні складення постанови суду в повному обсязі на строк, який не може бути більшим ніж п'ять днів з дня закінчення розгляду справи, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя В.О.Василишин