ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" серпня 2016 р.Справа № 916/1733/16Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Л.В. Поліщук,
суддів В.В. Бєляновського, В.Б. Туренко,
при секретарі судового засідання - А.В.Земляк,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1,
від відповідача: Г.А. Чернова,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3
на ухвалу господарського суду Одеської області від 01.08.2016р.
про припинення провадження
у справі №916/1733/16
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3
до Виконавчого комітету Одеської міської ради
про визнання частково недійсним рішення,
встановив:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернулася з позовом до Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання неправомірним та скасування рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №308 від 24.09.2015р. в частині вжиття заходів з демонтажу тимчасової споруди, що належить суб'єкту господарювання ФОП ОСОБА_3 та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 у зв'язку з закінченням терміну дії договору оренди.
01.07.2016р. ухвалою господарського суду Одеської області порушено провадження в даній справі та прийнято позовну заяву до розгляду.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 01.08.2016р. за клопотанням відповідача провадження у даній справі припинено на підставі пункту 1 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України з посиланням на те, що даний спір відноситься до юрисдикції адміністративних судів.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3, не погодившись з прийнятою ухвалою суду від 01.08.2016р., звернулася із апеляційною скаргою, в якій просила ухвалу скасувати, справу передати на розгляд господарського суду Одеської області. Апеляційна скарга мотивована тим, що відносини, в яких органи державної влади або місцевого самоврядування, що наділені у відношенні суб'єктів господарювання господарською компетенцією і правом здійснювати щодо них організаційно-господарські повноваження, є суто господарськими. У зв'язку з цим, спори, що виникають із зазначених правовідносин належать до юрисдикції господарських судів.
Представник виконкому Одеської міської ради проти задоволення апеляційної скарги заперечував і просив ухвалу суду залишити без змін, посилаючись на те, що даний спір підпадає під юрисдикцію адміністративних судів, а позивач звернувся до господарського суду, так як пропустив передбачений ст. 99 КАС України шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм процесуального права, апеляційна інстанція встановила наступне.
Виконком Одеської міської ради прийняв рішення №308 від 24.09.15р. "Про демонтаж тимчасових споруд", яким, зокрема, зобов'язав Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради вжити заходів з демонтажу тимчасових споруд згідно з переліком (додаток до рішення). У 5-денний термін з дати набуття чинності цього рішення надати приписи суб'єктам господарювання щодо проведення ними демонтажу тимчасових споруд власними силами за власний рахунок. У разі непроведення своєчасного демонтажу суб'єктами господарювання демонтувати відповідні тимчасові споруди за рахунок міського бюджету з наступним відшкодуванням суб'єктами господарювання видатків на демонтаж, евакуацію та охорону на штрафному майданчику (а.с.16). В п. 8 Переліку тимчасових споруд, що підлягають демонтажу (додаток до рішення) зазначена тимчасова споруда ФОП ОСОБА_3, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, у зв'язку із закінченням терміну дії договору оренди (а.с.17-20).
ФОП ОСОБА_3 просила визнати неправомірним та скасувати рішення виконавчого комітету Одеської міської ради. В обґрунтування позову позивач послався на порушення виконавчим комітетом Одеської міської ради Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м. Одесі, затверджених рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013р. №3961-VI, оскільки під час прийняття спірного рішення від 24.09.2015р. №308 у позивача виникло переважне право на укладання з Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради договору оренди окремого індивідуально визначеного майна.
Проте, предметом позову є саме визнання неправомірним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень. Відповідно до п.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно з пунктом 17 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011р. №10 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" (зі змінами та доповненнями) до компетенції господарських судів не відноситься розгляд справ у спорах: а) про оскарження нормативно-правових актів, ухвалених суб'єктом владних повноважень, яким останній зобов'язує суб'єкта господарювання вчинити певні дії, утриматись від вчинення певних дій або нести відповідальність.
Отже, даний спір не підвідомчий господарському суду.
Пунктом 1 частини першої статті 80 ГПК передбачено, що господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Відповідно до абзацу другого підпункту 4.2 пункту 4 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" від 26 грудня 2011 року N18 зі змінами, припинення провадження у справі - це форма закінчення розгляду господарської справи без прийняття судового рішення у зв'язку з виявленням після порушення провадження у справі обставин, з якими закон пов'язує неможливість судового розгляду справи.
За таких обставин місцевий господарський суд правомірно припинив провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.80 ГПК України, а тому суд апеляційної інстанції не вбачає правових підстав для скасування ухвали місцевого суду та задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 99, 105, 106 Господарського процесуального кодексу України, суд -
постановив:
Ухвалу господарського суду Одеської області від 01.08.2016р. про припинення провадження у справі залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.
Повний текст постанови 29.08.2016
Головуючий суддя Л.В. Поліщук
Суддя В.В. Бєляновський
Суддя В.Б. Туренко