Справа № 234/8936/16-ц
Провадження № 2/234/3880/16
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 серпня 2016 року місто Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
в складі: головуючого судді Пікалової Н.М.,
при секретарі Скоробогатовій М.В.,
за участі представника прокуратури проурора Краматорської місцевої прокуратури Донецької області Рубльової Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради до ОСОБА_2, з третьою особою без самостійних вимог Краматорською міською радою, Відділом житлового господарства Краматорської міської ради про зобов'язання повернути майно, що належить на праві комунальної власності територіальній громаді міста Краматорська. -
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшов позов до ОСОБА_2, з тетьою особою без самостійних вимог Краматорською міською радою про зобовязання повернути майно, що належить на праві комунальної власності територіаьній громаді міста Краматорськаде зазначено, що Краматорською місцевою прокуратурою за результатами опрацювання інформації з Управління житлового та комунального господарства Краматорської міської ради (далі - УЖКГ Краматорської міської ради) від 12.04.2016 за № 03-11/1144 встановлено, що ОСОБА_2 не повернуто комунальне майно.
Так, рішенням Краматорської міської ради народних депутатів від 24.01.1992 прийнято до комунальної власності державне майно, що передається до складу комунальної власності міста рішенням Донецького обласного виконавчого комітету.
Згідно п. 6 рішення Краматорської міської ради від 06.03.2003 № 8/ІV-16 «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради у зв'язку з вдосконаленням системи житлово-комунального господарства» ГКПРП «Крамремжилстрой» зобов'язано передати безоплатно на баланс УЖКГ Краматорської міської ради житловий фонд міської ради.
У переліку житлових будинків, що передаються з балансу ГКПРП «Крамремжилстрой» на баланс УЖКГ Краматорської міської, доданому до рішення Краматорської міської ради від 06.03.2003 № 8/ІV-16, поміж інших, за номером 148 значиться будинок АДРЕСА_1.
06.01.2012 між УЖКГ Краматорської міської ради та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 був укладений договір оренди нежитлового приміщення міської комунальної власності № 5-10 (далі - Договір), згідно п. 1.1 якого орендодавець здав, а орендар прийняв в орендне користування вбудоване нежитлове приміщення загальною площею 14,5 м2 по АДРЕСА_1 строком з 06.01.2012 по 05.12.2014 року. Вартість зазначеного майна становить 39 200 грн. (тридцять дев'ять тисяч двісті гривень 00 копійок).
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» договір оренди припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; приватизації об'єкта оренди орендарем (за участю орендаря); банкрутства орендаря; загибелі об'єкта оренди; ліквідації юридичної особи, яка була орендарем або орендовацем.
Строк дії договору № 5-10 від 06.01.2012 закінчився 05.12.2014.
Згідно ч. 1 ст. 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
Відповідно до п. 2.4 Договору у разі припинення цього Договору майно повертається орендарем орендодавцю. Орендар повертає майно орендодавцю згідно акту приймання-передачі. Майно вважається поверненим Орендодавцю з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі.
Відповідно до п. 5.12 Договору орендар зобов'язаний звільнити займане майно в порядку, передбаченому п. 11.7 цього Договору.
Пунктом 11.7 договору № 5-10 від 06.01.2012 встановлено, що після закінчення строку дії Договору або у випадку дострокового розірвання орендоване майно має бути звільнено орендарем і передано орендодавцю за актом приймання-передачі протягом 15 днів.
Управлінням житлового та комунального господарства Краматорської міської ради спрямовувались повідомлення (№ 03-13/3795 від 09.12.2014 та № 03-13/158 від 19.01.2015) ОСОБА_2 з вимогою виконати належним чином умови договору та повернути майно за актом приймання-передачі.
У зв'язку зі складністю наповнення у 2014 та 2015 роках місцевого бюджету в УЖКГ Краматорської міської ради склалася ситуація бракування коштів, через що повідомлення № 03-13/3795 від 09.12.2014 та № 03-13/158 від 19.01.2015 ОСОБА_2 надіслані простими листами. Єдиним підтвердженням відправки зазначених листів є відмітки у журналі реєстрації вихідних документів Управління.
До теперішнього часу відповіді на повідомлення не надходило, акт приймання-передачі не підписаний.
22.07.2014 фізична особа-підприємець ОСОБА_2 припинив свою господарську діяльність, про що внесено запис в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за № 22700060004004211.
23.03.2016 УЖКГ Краматорської міської ради повторно рекомендованим листом направлено повідомлення ОСОБА_2 № 03-11/890 про закінчення строку дії договору № 5-10 від 06.01.2012 з вимогою повернути майно за актом приймання-передачі.
Водночас, повідомлення на сьогоднішній день залишилось без відповіді, акт приймання-передачі майна не підписаний.
Рішенням Краматорської міської ради від 27.04.2016 № 7/VII-190 «Про внесення змін до рішення міської ради від 10.03.2016 № 5/VII-128 «Про структуру, загальну чисельність міської ради та її виконавчих органів» УЖКГ Краматорської міської ради реорганізовано шляхом поділу на відділи, які є правонаступниками усіх прав та обов'язків Управління згідно з розподільчим балансом.
Відповідно до Рішення Краматорської міської ради від 25.05.2016 № 9/VII-259 «Про затвердження розподільчого балансу та передавальних актів управління житлового та комунального господарства Краматорської міської ради» та Положення про відділ комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради, затвердженого рішенням Краматорської міської ради від 27.04.2016 № 7/VII-191 (далі - Положення), до Відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради передано здійснення повноважень орендодавця та продавця (органа приватизації) об'єктів комунальної власності.
Житловий фонд за Рішенням Краматорської міської ради від 25.05.2016 № 9/VII-259 «Про затвердження розподільчого балансу та передавальних актів управління житлового та комунального господарства Краматорської міської ради» передано на баланс відділу житлового господарства Краматорської міської ради.
У переліку житлових будинків, що передаються з балансу УЖКГ Краматорської міської на баланс відділу житлового господарства Краматорської міської ради, зазначеному у доданому до рішення передавальному акті, поміж інших, за номером 39 значиться будинок АДРЕСА_1.
Згідно ст. 509 Цивільного Кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дії (сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. При цьому, зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 ЦК України, у тому числі із договорів. Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами. У відповідності до вимог ст.ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Порушенням зобов'язання, згідно ст. 610 ЦК України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
У порушення вимог ст. 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», п. 2.4, 11.7 договору оренди № 5-10 від 06.01.2012 ОСОБА_2 майно - вбудоване нежитлове приміщення загальною площею 14,5 м2 по АДРЕСА_1, Відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради не повернуто.
Відповідно до п.п. 1 п. «а» ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населення.
Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Відповідно до п. 1 розділу 1 Положення Відділ комунальних ресурсів та самоврядного контролю є виконавчим органом Краматорської міської ради, створений рішенням Краматорської міської ради відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Відділ є правонаступником прав та обов'язків УЖКГ Краматорської міської ради відповідно до розподільчого балансу.
За п. 1 розділу 2 вищезазначеного Положення до загальних напрямків діяльності відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради відносять здійснення ефективного використання комунальних ресурсів територіальної громади міста та самоврядного контролю за використанням та охороною земель, повнотою надходжень коштів до бюджету міста від використання земельних ділянок та майна, що перебуває у комунальній власності територіальної громади, дотриманням затвердженої містобудівної документації при забудові територій та розміщенням об'єктів зовнішньої реклами.
Для досягнення мети своєї діяльності на Відділ комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради відповідно до розділу 5 Положення покладено наступні функції:
- п. 5.5 - контроль за виконанням підприємствами, установами, організаціями, незалежно від форми власності, громадянами України, іноземними громадянами, особами без громадянства, а також іноземними юридичними особами договірних зобов'язань у сфері використання комунальних ресурсів.
- п. 5.16 - здійснення повноважень з володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.
- п. 5.19 - здійснення повноважень орендодавця та продавця (органа приватизації) об'єктів права комунальної власності.
- п. 5.20 - здійснення в межах своїх повноважень контролю за належним використанням об'єктів комунальної власності.
- п. 5.29 - звернення до судових органів про визнання незаконним володіння або користування комунальним майном.
З наведеного вище випливає, що Відділ комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради при виконанні покладених на нього завдань діє як суб'єкт владних повноважень.
Невиконання відповідачем своїх зобов'язань згідно договору оренди позбавляє позивача можливості використовувати об'єкти, які знаходяться у комунальній власності, та спричиняє збитки інтересам держави в особі Відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради.
Тричі, листами № 03-13/3795 від 09.12.2014, № 03-13/158 від 19.01.2015 та № 03-11/890 від 23.03.2016, повідомлено ОСОБА_2 про закінчення строку дії договору № 5-10 від 06.01.2012 та вимагалось повернути комунальне майно.
Водночас, законні вимоги та умови Договору відповідачем не виконано.
Відділ комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради є бюджетною установою та утримується за рахунок місцевого бюджету.
Рішенням Краматорської міської ради від 23.12.2015 № 2/VII-50 «Про міський бюджет на 2016 рік» та рішенням Краматорської міської ради 16.01.2016 № 3/VII-78 «Про внесення змін до рішення Краматорської міської ради від 23.12.2015 № 2/VII-50 «Про міський бюджет на 2016 рік» затверджено місцевий бюджет.
Разом з цим, відповідно до розпису місцевого бюджету для подання заяв до суду з питань управління майном комунальної власності (судовий збір) на 2016 рік виділено лише 7 000 грн., з яких: на лютий - 1000 грн., на березень - 500 грн., на квітень - 500 грн., на травень - 1000 грн., на червень - 1000 грн., на липень - 500 грн., на серпень - 500 грн., на вересень - 500 грн., на жовтень - 500 грн., на листопад - 500 грн., на грудень - 500 грн.
За подання до суду позову про повернення комунального майна сума судового збору складає 1 378 грн. та є більшою за суму коштів, виділену на це місцевим бюджетом.
У зв'язку з вищенаведеними обставинами, Відділ комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради не має можливості у повному обсязі належним чином здійснити покладені на нього повноваження щодо захисту інтересів держави з приводу контролю за належним використанням об'єктів права комунальної власності.
Тому, листом від 01.06.2016 № 27 Відділ звернувся до Краматорської місцевої прокуратури стосовно вжиття заходів цивільно-правового характеру, а саме подання позову в особі Відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради до ОСОБА_2 про зобов'язання повернути комунальне майно, що належить на праві комунальної власності територіальній громаді міста Краматорська.
Крім того, повідомило, що Відділ не може здійснювати свої повноваження щодо подання позовної заяви до суду, оскільки не відкрито рахунки в Управлінні Державної казначейської служби України у м. Краматорську та повністю не сформований штат Відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради, а саме, відсутній юрист.
Згідно з частиною 2 статті 121 Конституції України на органи прокуратури покладено обов'язок представництва інтересів держави в суді.
Згідно з ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Рішенням Конституційного суду України від 08.04.1999 року № 3рп/99 визначено, що інтереси держави є оціночним поняттям, тому прокурор самостійно визначає в чому полягають порушені інтереси держави, інтереси держави можуть повністю або частково збігатися з інтересами держави чи державних органів.
Невиконання ОСОБА_2 своїх зобов'язань згідно договору оренди позбавляє Відділ комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради можливості використовувати об'єкти, які знаходяться у комунальній власності, та спричиняє збитки інтересам держави в особі Відділу.
Оскільки Відділ комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради не має можливості сплатити судовий збір за подання позовної заяви, то виникає ситуація коли суб'єкт владних повноважень, а саме, Відділ комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради не здійснює у повному обсязі та належним чином захист інтересів держави.
Таким чином, підставою представництва у даній справі є порушення інтересів держави та у неповному обсязі здійснення захисту інтересів держави та своїх повноважень суб'єктом владних повноважень - Відділом комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради.
На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 121 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 26, 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», ст. ст. 11, 509, 525, 526, 610, 629 Цивільного Кодексу України, ст.ст. 45 Цивільного процесуального Кодексу України, Просить суд 1. Зобов'язати ОСОБА_2 повернути Відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради комунальне майно - вбудоване нежитлове приміщення загальною площею 14,5 м2, розташоване за адресою: АДРЕСА_1, вартістю 39 200 грн. Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1; місцезнаходження: 84301, АДРЕСА_1) на користь прокуратури Донецької області судовий збір у розмірі 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень 00 копійок, сплачений при поданні позову (реквізити: р/р 35216066016251, Держказначейська служба України, МФО 820172, код ЄДРПОУ 25707002, отримувач - прокуратура Донецької області).
В судовому засіданні представник прокуратури повністю підтримала позов і просила суд його задовольнити.
Представники Відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради, Краматорської міської ради. Відділу житлового господарства Краматорської міської ради в судове засідання не з'явилися, були повідомлені належним чином про час та місце слухання справи.
Заслухавши сторони, вивчивши матеріали цивільної справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 2 статті 121 Конституції України на органи прокуратури покладено обов'язок представництва інтересів держави в суді.
Згідно з ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Рішенням Конституційного суду України від 08.04.1999 року № 3рп/99 визначено, що інтереси держави є оціночним поняттям, тому прокурор самостійно визначає в чому полягають порушені інтереси держави, інтереси держави можуть повністю або частково збігатися з інтересами держави чи державних органів.
Згідно ст. 509 Цивільного Кодексу України (надалі - ЦК України) зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дії (сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. При цьому, зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 ЦК України, у тому числі із договорів. Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Судом було встановлено, що 06.01.2012 між УЖКГ Краматорської міської ради та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 був укладений договір оренди нежитлового приміщення міської комунальної власності № 5-10 (далі - Договір), згідно п. 1.1 якого орендодавець здав, а орендар прийняв в орендне користування вбудоване нежитлове приміщення загальною площею 14,5 м2 по АДРЕСА_1 строком з 06.01.2012 по 05.12.2014 року. Вартість зазначеного майна становить 39 200 грн. (тридцять дев'ять тисяч двісті гривень 00 копійок).
Житловий фонд за Рішенням Краматорської міської ради від 25.05.2016 № 9/VII-259 «Про затвердження розподільчого балансу та передавальних актів управління житлового та комунального господарства Краматорської міської ради» передано на баланс відділу житлового господарства Краматорської міської ради.
У переліку житлових будинків, що передаються з балансу УЖКГ Краматорської міської на баланс відділу житлового господарства Краматорської міської ради, зазначеному у доданому до рішення передавальному акті, поміж інших, за номером 39 значиться будинок АДРЕСА_1.Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» договір оренди припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; приватизації об'єкта оренди орендарем (за участю орендаря);банкрутства орендаря; загибелі об'єкта оренди; ліквідації юридичної особи, яка була орендарем або орендовацем.
Строк дії договору № 5-10 від 06.01.2012 закінчився 05.12.2014.
Згідно ч. 1 ст. 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
Відповідно до п. 2.4 Договору у разі припинення цього Договору майно повертається орендарем орендодавцю. Орендар повертає майно орендодавцю згідно акту приймання-передачі. Майно вважається поверненим Орендодавцю з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі.
Відповідно до п. 5.12 Договору орендар зобов'язаний звільнити займане майно в порядку, передбаченому п. 11.7 цього Договору.
Пунктом 11.7 договору № 5-10 від 06.01.2012 встановлено, що після закінчення строку дії Договору або у випадку дострокового розірвання орендоване майно має бути звільнено орендарем і передано орендодавцю за актом приймання-передачі протягом 15 днів.
До теперішнього часу акт приймання-передачі не підписаний і Відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради не повернуто.
Суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Згідно до ст.88 ЦПК України суд стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони документально підтверджені судові витрати.
Керуючись ст.ст. 8, 14, 15, 215 ЦПК України,ст.26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», ст.11 Закону України «про місцеве самоврядування в Україні»ст.ст.509,525,526,610,629 ЦК України, суд-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради до ОСОБА_2, з третьою особою без самостійних вимог Краматорською міською радою, Відділом житлового господарства Краматорської міської ради про зобов'язання повернути майно, що належить на праві комунальної власності територіальній громаді міста Краматорська задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати ОСОБА_2 повернути Відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради комунальне майно - вбудоване нежитлове приміщення загальною площею 14,5 м2, розташоване за адресою: АДРЕСА_1, вартістю 39 200 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1) на користь прокуратури Донецької області ( р/р 35216066016251, Держказначейська служба України, МФО 820172, код ЄДРПОУ 25707002). судовий збір у розмірі 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень 00 копійок
Заочне рішення може бути переглянуте Краматорським міським судом за письмовою заявою відповідачів, яка може бути подана протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення суду подається в Апеляційний суд Донецької області через Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня його проголошення. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватись з дати постановлення ухвали залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Суддя: Н.М.Пікалова.