Постанова № 59992349, 29.08.2016, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
29.08.2016
Номер справи
263/10321/16-а
Номер документу
59992349
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №263/10321/16-а

Провадження №2а/263/294/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 серпня 2016 року суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області Шатілова Л.Г., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И Л А:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання неправомірними дій щодо відмови йому у перерахунку розміру пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року та зобов'язання вчинити певні дії шляхом перерахунку та виплати йому пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1013 від 24.05.2016 року, виходячи з розрахунку 90% від заробітної плати, без обмежень граничного розміру пенсії, починаючи з 01.01.2016 року та здійснення виплати пенсії, яку всупереч діючому законодавству незаконно утримував відповідач. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він працював в органах прокуратури України, з 16.02.2000 року йому було призначено пенсію за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90% місячної заробітної плати. З 01.09.2014 року перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя, у зв'язку зі зміною місця проживання та має статус особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції. 10.06.2016 року позивач звернувся до УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку прокуратури Донецької області № 18-57-1013 від 24.05.2016 року про розмір фактичної заробітної плати. Однак, листом УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя № 101/Ж-17-01-04 від 26.07.2016 року йому було відмовлено в перерахунку пенсії з більшого заробітку. Вважає зазначену відмову УПФУ в перерахунку пенсії неправомірною, оскільки це суперечить ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ у редакції, що діяла на момент призначення пенсії. На думку позивача, до спірних правовідносин необхідним є застосування норм Закону України «Про прокуратуру», яким не обмежено максимальний розмір його пенсії. З огляду на викладене, був змушений звернутися до суду з даним позовом за захистом своїх прав та законних інтересів.

Ухвалою суду від 16.08.2016 року при відкритті провадження у справі було залишено без розгляду позовні вимоги позивача за період з 01.01.2016 року по 14.02.2016 року на підставі вимог ст. 99 КАС України.

Представник УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя подав до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що з 16.02.2000 року ОСОБА_2 призначено пенсію за вислугою років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». З 01.09.2014 року позивач перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя, має статус внутрішньо переміщеної особи. Відсоток від заробітної плати склав 90%. Оклад для розрахунку пенсії склав 11623,04 грн., на 01.08.2016 року розмір пенсії складає 10527,17 гривень. Законом України № 213-VІІ від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митних кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Пенсії відповідно до вищевказаних нормативно-правових актів з 01.06.2015 року не призначаються та не перераховуються. З огляду на викладене просив суд відмовити у задоволені позову.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 16.02.2000 року ОСОБА_2 було призначено пенсію за вислугою років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90% місячної заробітної плати. З 01.09.2014 року позивач перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя, має статус внутрішньо переміщеної особи. Оклад для розрахунку пенсії склав 11623,04 грн., на 01.08.2016 року розмір пенсії складає 10527,17 гривень.

10.06.2016 року позивач звернувся до УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку прокуратури Донецької області № 18-57-1013 від 24.05.2016 року про розмір фактичної заробітної плати. Однак, листом УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя № 101/Ж-17-01-04 від 26.07.2016 року йому було відмовлено в перерахунку пенсії з більшого заробітку.

Відповідно до ч.1 ст.58 Конституції України, закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Відповідно до ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Згідно зі ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів визначено ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Також, відповідно до ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Крім цього, відповідно до частин 17, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

У подальшому до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 року до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон набрав чинності з 01 жовтня 2011 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії. Отже при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії,

Виходячи з розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, на користь позивача ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 551,20 гривень.

На викладеного, керуючись ст. 22 Конституції України, ст. ст. 1-4, 6-9, 18, 71, 72, 94, 158-163, 183-2, 244-2 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII, суддя-

П О С Т А Н О В И Л А:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 за вислугу років з 15.02.2016 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1013 від 24.05.2016 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від заробітної плати, без обмежень граничного розміру пенсії, починаючи з 15.02.2016 року та здійснити відповідні виплати з урахуванням фактично виплачених коштів.

Стягнути на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області судовий збір у розмірі 551 гривня 20 копійок.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя Л.Г. Шатілова