Постанова № 59985946, 19.08.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.08.2016
Номер справи
815/3569/16
Номер документу
59985946
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/3569/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2016 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Грейн АГРО Інвест” до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Грейн АГРО Інвест” (далі - ТОВ “Грейн АГРО Інвест”) звернулось до суду з адміністративним позовом до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області (далі-Комінтернівська райдержадміністрація Одеської області) про визнання протиправною та скасування відмови, викладеної у листі №722/02-16/24/01/1105 від 04.07.2016р., у видачі розпорядження про розроблення детального плану території розміщення об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту на земельній ділянці площею 10,13га., розташованої на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області, зобов’язання видати розпорядження про розроблення детального плану території розміщення об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту на земельній ділянці площею 10,13 га., розташованої на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що він звернувся до Комінтернівської райдержадміністрації Одеської області з листом №01 від 03.05.2016р. у якому просив видати розпорядження про розроблення детального плану території розміщення об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту на земельній ділянці площею 10,13га., розташованої на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області. Позивач зазначає, що разом з листом було надано планово-картографічний матеріал з позначенням земельної ділянки. За наслідками розгляду вказаного клопотання відповідачем відмовлено ТОВ “Грейн АГРО Інвест” у видачі розпорядження про надання дозволу на розроблення детального плану території, вказана відмова мотивована необхідністю звернення до Южненської філії ДП «АМПУ» для отримання рекомендацій, оцінки пропозиції та її конкурентоспроможності. Позивач не погоджується із вказаною відповіддю відповідача, мотивуючи тим, що повноваження щодо надання розпорядження про розроблення детального плану території за межами населених пунктів належить до виключної компетенції відповідної райдержадміністрації, а також, відповідач не посилається на положення законів України « Про регулювання містобудівної діяльності», «Про морські порти України» або інші законодавчі акти, якими би були регламентовані такі повноваження адміністрації морських портів. Також, на думку позивача, за результатами належного розгляду клопотання ТОВ “Грейн АГРО Інвест”, відповідач зобов’язаний надати розпорядження щодо розроблення детального плану території розміщення об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту на земельній ділянці площею 10,13 га., розташованій на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області.

Представник відповідача повідомлявся про день та час слухання справи, однак у судове засідання не з’явився. Разом з тим, до суду надійшли письмові заперечення на адміністративний позов від 11.08.2016р., згідно яких Комінтернівська райдержадміністрація Одеської області заперечує проти задоволення позовних вимог у повному обсязі посилаючись на те, що лист райдержадміністрації не є рішенням суб’єкта владних повноважень, яке може бути скасовано. А також, відповідач зазначає, що видання розпорядження про розроблення детального плану території є виключною компетенцією райдержадміністрації та, враховуючи відсутність чітко та повно прописаного порядку і підстав розроблення детального плану території, містить ознаки дискреційних повноважень.

Згідно з ч.6 ст.128 КАС України справа розглянута у порядку письмового провадження. Дослідивши матеріали справи суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ТОВ “Грейн АГРО Інвест” 30.05.2016р. листом №03 звернулось до Комінтернівської районної державної адміністрації з клопотанням про видання відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку розроблення містобудівної документації від 16.11.2011р. розпорядження щодо розроблення детального плану території розміщення об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту на земельній ділянці площею 10,13га., розташованої на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населених пунктів). Також, ТОВ “Грейн АГРО Інвест” зазначало, що відповідно до проекту внесення змін до Схеми планування території Комінтернівського району Одеської області на зазначеній земельній ділянці передбачено розміщення об’єктів порто – промислового призначення та позивач планує виступити інвестором щодо будівництва на зазначеній земельній ділянці комплексу по перевантаженню зернових вантажів та відповідного причалу. При цьому, ТОВ “Грейн АГРО Інвест” інформувало про те, що готове профінансувати роботи з розроблення зазначеного детального плану території та додало планово – картографічний матеріал з позначенням земельної ділянки, щодо якої просило розробити детальний план (а.с.11).

Листом №722/02-16/24/01/1105 від 04.07.2016р. Комінтернівською районною державною адміністрацією було надано ТОВ“Грейн АГРО Інвест” відповідь згідно якої повідомлено про те, що існує План розвитку морського порту «Южний» на коротко-(до 2018 року), середньо-(до 2023 року) та довгострокову (до 2013 року) перспективу. Крім того, Постановою КМУ від 30.08.2007р. визначено межі акваторії Морського порту «Южний» в Аджалицькому лимані. В райдержадміністрації знаходяться на розгляді декілька клопотань про розроблення детального плану території із різними варіантами розвитку територій, що накладаються одна на одну, у тому числі і на територію (земельну ділянку площею 10,13 га) зазначену у клопотанні. Враховуючи викладене, Комінтернівською районною державною адміністрацією зазначено, що для реалізації на відповідній території економічного, промислового та соціально-ефективного, обґрунтованого проекту з найбільш потужною перспективою розвитку, рекомендовано ТОВ“Грейн АГРО Інвест” звернутись до Южненської філії ДП «АМПУ» з питанням про надання рекомендацій, оцінки зазначеної пропозиції, її конкурентоспроможності, після чого, повторно звернутись до райдержадміністрації із клопотанням про розроблення детального плану території, враховуючи викладені зауваження. (а.с.14)

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. Згідно з п.1 ст.16 зазначеного Закону планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території".

Відповідно до ст.19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. Детальний план території за межами населених пунктів розробляється відповідно до схеми планування території (частини території) району та/або області з урахуванням державних і регіональних інтересів. Розроблення детального плану території за межами населених пунктів та внесення змін до нього здійснюються на підставі розпорядження відповідної районної державної адміністрації. На підставі та з урахуванням положень затвердженого детального плану території може розроблятися проект землеустрою щодо впорядкування цієї території для містобудівних потреб, який після його затвердження стає невід'ємною частиною детального плану території.

При цьому, відповідно до ч.3 ст. 24 зазначеного Закону у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.

Згідно з приписами ст. 48 Закону України «Про охорону земель» розміщення і будівництво об'єктів житлово-комунального, промислового, транспортного, іншого призначення здійснюються відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів.

Відповідно до п. 4.2 Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011р. №290 рішення про розроблення детального плану території, яка розташована за межами населеного пункту, або внесення змін до нього приймає відповідна районна державна адміністрація.

Згідно з п. 4.3 зазначеного Порядку замовником розроблення містобудівної документації з планування території на місцевому рівні або внесення змін до неї є, при розробленні детального плану території, яка розташована за межами населеного пункту, - районна державна адміністрація, а в разі відсутності адміністративного району - відповідно Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.

Таким чином, вирішення питання щодо розроблення детального плану території за межами населених пунктів відноситься до виключної компетенції відповідної районної державної адміністрації.

У діючому законодавстві відсутні чітко встановлені порядок та підстави розроблення детального плану територій.

Разом з тим, відповідно до ст.13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань: забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян; соціально-економічного розвитку відповідних територій; бюджету, фінансів та обліку; управління майном, приватизації, сприяння розвитку підприємництва та здійснення державної регуляторної політики; промисловості, сільського господарства, будівництва, транспорту і зв'язку; науки, освіти, культури, охорони здоров'я, фізкультури і спорту, сім'ї, жінок, молоді та дітей; використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля; зовнішньоекономічної діяльності; оборонної роботи та мобілізаційної підготовки; соціального захисту, зайнятості населення, праці та заробітної плати.

При цьому, органи державної влади, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства.

Судом встановлено, що Комінтернівською райдержадміністрацією за наслідками розгляду клопотання ТОВ “Грейн АГРО Інвест” про розроблення детального плану території, рекомендовано товариству звернутись до Южненської філії ДП «АМПУ» з питанням про надання рекомендацій, оцінки зазначеної пропозиції, її конкурентоспроможності.

Однак, відповідно до Закону України «Про морські порти України» від 17.05.2012р. №4709-VI адміністрація морських портів України - державне підприємство, утворене відповідно до законодавства, що забезпечує функціонування морських портів, утримання та використання об'єктів портової інфраструктури державної форми власності, виконання інших покладених на нього завдань безпосередньо і через свої філії, що утворюються в кожному морському порту (адміністрація морського порту).

Отже, Комінтернівська райдержадміністрація Одеської області не розглянула по суті звернення ТОВ “Грейн АГРО Інвест” про розроблення детального плану території, натомість всупереч нормам діючого законодавства, направила за рекомендаціями до державного підприємства, до компетенції якого не входить вирішення таких питань. Після чого запропонувала ТОВ “Грейн АГРО Інвест” повторно звернутися до райдержадміністрації із клопотанням про розроблення детального плану території, чим фактично відмовила позивачу у розгляді вказаного питання.

Суд погоджується з посиланням представника відповідача у письмових запереченнях на наявність дискреційних повноважень райдержадміністрації щодо містобудівної діяльності та вибору відповідного управлінського рішення, але зазначені дискреційні повноваження повинні кореспондувати вказаним приписам діючого законодавства, які спрямовані на забезпечення розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Згідно п.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи викладене, суд вважає протиправною відмову Комінтернівської райдержадміністрації Одеської області, викладену у листі №722/02-16/24/01/1105 від 04.07.2016р., у розгляді клопотання ТОВ “Грейн АГРО Інвест” щодо видачі розпорядження про розроблення детального плану території розміщення об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту на земельній ділянці площею 10,13га., розташованої на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області.

При цьому, суд вважає, що позовні вимоги ТОВ “Грейн АГРО Інвест” в частині скасування зазначеної відмови, викладеної у листі, задоволенню не підлягають з огляду на те, що фактично розгляду вказаного питання не відбулось та відповідного рішення за наслідками його розгляду відповідачем не приймалось. У зв’язку із цим не підлягають задоволенню і позовні вимоги ТОВ “Грейн АГРО Інвест” і в частині зобов’язання відповідача видати розпорядження про розроблення детального плану території.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи зазначені приписи діючого законодавства, а також, оскільки судом встановлено, що Комінтернівською райдержадміністрацією Одеської області не розглянуто по суті клопотання ТОВ “Грейн АГРО Інвест” №03 від 30.05.2016р. про видання розпорядження щодо розроблення детального плану території розміщення об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту на земельній ділянці площею 10,13га., розташованої на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів, суд вважає за необхідне зобов’язати Комінтернівську районну державну адміністрацію Одеської області розглянути клопотання ТОВ “Грейн АГРО Інвест” №03 від 30.05.2016р. про видання розпорядження щодо розроблення детального плану території розміщення об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту на земельній ділянці площею 10,13га., розташованої на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Грейн АГРО Інвест” до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області підлягає задоволенню частково.

Керуючись ст.ст.11, 158-163,167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Грейн АГРО Інвест”- задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Комінтернівської райдержадміністрації Одеської області, викладену у листі №722/02-16/24/01/1105 від 04.07.2016р., у розгляді клопотання ТОВ “Грейн АГРО Інвест” щодо видачі розпорядження про розроблення детального плану території розміщення об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту на земельній ділянці площею 10,13га., розташованої на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області.

Зобов’язати Комінтернівську районну державну адміністрацію Одеської області розглянути клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю “Грейн АГРО Інвест” №03 від 30.05.2016р. про видання розпорядження про розроблення детального плану території розміщення об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту на земельній ділянці площею 10,13га., розташованій на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя К.О. Танцюра