Постанова № 59985033, 05.11.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2015
Номер справи
804/13921/15
Номер документу
59985033
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2015 р. Справа № 804/13921/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Барановського Р.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "РСП ЛТД" про стягнення заборгованості , -

ВСТАНОВИВ:

Дніпродзержинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі-Дніпродзержинська ОДПІ, податковий орган, контролюючий орган) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "РСП ЛТД", у якому просить суд стягнути кошти з рахунків відповідача в обслуговуючих банках заборгованість з орендної плати за землю в сумі 10 932, 75 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що станом на 31.08.2015р. у Товариства з обмеженою відповідальністю «РСП ЛТД» обліковується непогашена заборгованість з орендної плати за землю в сумі 10 932, 75 грн. Зазначений податковий борг виник внаслідок несплати по строкам оплати самостійно задекларованих зобов'язань згідно із звітною податковою декларацією №9089153327 від 07.05.2015р. та нарахованого контролюючим органом грошового зобов'язання згідно з податковим повідомленням-рішенням від 13.05.2015р. №005721504. В порядку п.129.1 ст. 129 Податкового кодексу України відповідачу також нараховано пеню. Позивач зауважив, що першу та другу податкові вимоги вручено відповідачу, однак на час звернення до суду із даним позовом сума боргу залишається не погашеною відповідачем.

Відповідачем надано до суду заперечення проти адміністративного позову, зі змісту яких вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "РСП ЛТД" не отримувало копії адміністративного позову, у зв'язку з чим відповідач зазначає про необізнаність щодо предмету спору, стосовно якого Товариством з обмеженою відповідальністю "РСП ЛТД" отримано ухвалу суду від 07.09.2015р. Зважаючи на викладене, відповідач зауважує про неможливість реалізації права на захист власних прав, свобод та інтересів.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Згідно витягу з Єдиного держаного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців Товариство з обмеженою відповідальністю "РСП ЛТД" (далі - ТОВ "РСП ЛТД", підприємство, платник, відповідач) (код ЄДРПОУ 21903723) зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа Виконавчим комітетом Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області від 30.05.2005р. за №12231200000002009.

Відповідач перебуває на податковому обліку у Дніпродзержинській ОДПІ як платник податків та зборів.

Як вбачається з матеріалів справи, заявлена позивачем до стягнення сума податкового боргу з орендної плати за землю у загальному розмірі 10 932, 75 грн. (в т.ч.: пеня, нарахована згідно ст. 129 ПК в сумі 1446, 85 грн.), що виник внаслідок непогашення платником податкових зобов'язань, а саме:

а) за податковою декларацією з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік № 9089153327 від 07.05.2015р. на загальну суму 8241, 10 грн. (зокрема, платником не погашено податкові зобов'язання за період з січня 2015р. по липень 2015р., розмір щомісячного податкового зобов'язання платника становить 1177, 30 грн.);

б) за податковими повідомленнями-рішеннями на загальну суму 1244, 80 грн. (копії зазначених податкових повідомлень-рішень вручені відповідачу 07.05.2015р., 15.05.2015р. та 07.08.2015р., про що свідчать копії рекомендованих повідмолень про вручення поштового відправлення, доказів оскарження даних рішень податкового органу до суду не надано), зокрема:

-за податковим повідомленням-рішенням №0005721504 від 13.05.2015р., винесеного на підставі акту камеральної перевірки №886/98/04-03-15-03-10/21903723 від 15.04.2015р., яким відповідачу збільшено суму податкового зобов'язання внаслідок застосування штрафної санкцій в сумі 170, 00 грн.;

-за податковим повідомленням-рішенням №0005711504 від 13.05.2015р., винесеного на підставі акту камеральної перевірки №873/90/04-03-15-03-10/21903723 від 14.04.2015р., яким відповідачу збільшено суму податкового зобов'язання внаслідок застосування штрафної санкцій в сумі 867, 17 грн.;

-за податковим повідомленням-рішенням №007741504 від 23.07.2015р., винесеного на підставі акту камеральної перевірки №1695/135/04-03-15-03-10/21903723 від 13.07.2015р., яким відповідачу збільшено суму податкового зобов'язання внаслідок застосування штрафної санкцій в сумі 203, 63 грн.;

в) пені, нарахованої у період з згідно ст. 129 Податкового кодексу України в сумі 1446, 85 грн.

Наявність зазначених сум податкового боргу підтверджується роздрукуванням зворотного боку інтегрованої картки особового рахунку платника, у зв'язку з несплатою вищезазначених сум податкове зобов'язання по єдиному податку з фізичних осіб відповідача набуло статусу податкового боргу.

Згідно із ст. 67 Конституції України встановлено - кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Стаття 68 Конституції України ж передбачає, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України, законів України.

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст.16 Податкового кодексу України (далі-ПК), встановлено обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно п.36.1 ст. 36 ПК - податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Відповідно до п.49.1 ст. 49 ПК, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Пунктом 49.2 ст. 49 ПК передбачено, що платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Згідно з п.46.1 ст. 46 ПК, податкова декларація -документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків -фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п. 49.18 ст.49 ПК).

Згідно з п.п.9.1.10 п. 9.1 ст.9 ПК - плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів.

Згідно ст. 285 ПК, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Згідно п. 286.2 ст. 286 ПК - платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно пункту 287.1 статті 287 ПК - власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.4 ст. 287 ПК).

Так, у згідно із приписами п. 287.7 ст. 287 ПК - у разі надання в оренду земельних ділянок (у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель (їх частин).

У відповідності до положень ст. 288 ПК - підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

При цьому розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу. (п. 288.7 ст. 288 ПК).

Відповідно до п.54.1 ст. 54 ПК - крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Згідно з п.57.1. ст. 57 ПК, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.56.11 ст. 56 ПК - не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податку.

Пунктом 57.3 ст. 57 ПК передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1.-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків. Коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до п. 58.2. ст.58 ПК - податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з п. 58.3 ст.58 ПК - податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.

Відповідно до п. 42.2 ст. 42 ПК, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.

Так, зважаючи на відсутність доказів оскарження платником податкових повідомлень-рішень № 0005721504 від 13.05.2015р., №0007741504 від 23.07.2015р., №0005711504 від 13.05.2015р., заборгованість ТОВ "РСП ЛТД" у загальній сумі 1244, 80 грн. за вказаними рішеннями Дніпродзержинської ОДПІ м.Дніпропетровська, є узгодженою, і набула статусу податкового боргу платника податків.

Окрім того, у зв'язку з несплатою відповідачем податкового зобов'язання по орендній платі за землю контролюючим органом в порядку ст. 129 Податкового кодексу України до заборгованості за основним платежем у період з 15.05.2015р. по 04.06.2015р. нараховано платнику пеню у загальному розмірі 1446, 85 грн.

Підпунктом 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК визначено поняття "пеня", у відповідності до якого -це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Статтею 129 ПК встановлено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;

б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом;

Згідно із п. 129.2 ст. 129 ПК - у разі скасування нарахованого контролюючим органом грошового зобов'язання (його частини) у порядку адміністративного та/або судового оскарження пеня за період заниження такого грошового зобов'язання (його частини) скасовується.

- у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);

- у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента.

Пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження. Пеня, визначена підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виплати (нарахування) доходів на користь платників податків - фізичних осіб (п. 129.4 ст. 129 ПК).

Згідно з п. 14.1.175 ст.14 ПК - податковим боргом вважається сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК - у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

На виконання вимог ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами» (в редакції, яка діяла до 01.01.2011р.), контролюючим органом було сформовано першу податкову вимогу №1/1154 від 05.12.2008р., отриману особисто представником відповідача 12.12.2008р., та другу податкову вимогу №2/76 від 16.01.2009р., яку направлено на адресу платника та отримано відповідачем 03.02.2009р.

ТОВ "РСП ЛТД" зазначені податкові вимоги не відкликалися, у зв'язку з чим нові податкові вимоги, відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК, не направлялися.

За правилами, визначеними п. 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі, коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Відповідно до вимог ст. 58.3, 59.1 Податкового кодексу України податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Доказів оскарження вищезазначеної вимоги відповідачем до суду не надано.

Таким чином, загальна сума заборгованості ТОВ "РСП ЛТД" по орендній платі за землю становить 10 932, 75 грн. та на момент розгляду справи є непогашеною.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України).

За приписами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Слід зазначити, що наведені відповідачем у запереченнях проти адміністративного позову аргументування не спростовують наявність у відповідача вказаної заборгованості. Окрім того, твердження щодо необізнаності ТОВ "РСП ЛТД"стосовно предмету спору по справі №804/13921/15 не підтверджується жодними доказами.

Відповідно до п. 41.1 ст. 41 ПК - контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

Згідно п.п. 95.1, 95.2 ст. 95 ПК - контролючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше, ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК - стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направлено до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

За даними контролюючого органу відповідач має наступні відкриті розрахункові рахнуки у банківських установах: р/р №26007619939657 у ПАТ "Промінвестбанк", МФО 300012; р/р №2600229705, №26007297052 у ПАТ "УПБ", МФО 300205; р/р №26007301310308 в АТ "ОТП Банк", МФО 300528; р/р №26004050237208 у ПАТ КБ "Приватбанк", МФО 305299; р/р №26001192491, №26045192491 в АТ "Укргазбанк", МФО 320478; р/р №26005000498207 у ПУАТ "Фідобанк", МФО 300175; р/р №37515000024078 у Казначействі України (ел. адм. подат.), МФО 899998.

Відповідно до пп.20.1.19 п.20.1 ст.20 ПК, контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою.

Відповідно до пп.20.1.19 п.20.1 ст.20 ПК, контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою.

Відповідно до п.20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

На підставі викладеного, з урахуванням відсутності доказів остаточної сплати узгоджених зобов'язань, суд доходить висновку, що позов Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "РСП ЛТД" про стягнення заборгованості - підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю "РСП ЛТД" у банках, які його обслуговують (код ЄДРПОУ 21903723; р/р №26007619939657 у ПАТ "Промінвестбанк", МФО 300012; р/р №2600229705, №26007297052 у ПАТ "УПБ", МФО 300205; р/р №26007301310308 в АТ "ОТП Банк", МФО 300528; р/р №26004050237208 у ПАТ КБ "Приватбанк", МФО 305299; р/р №26001192491, №26045192491 в АТ "Укргазбанк", МФО 320478; р/р №26005000498207 у ПУАТ "Фідобанк", МФО 300175; р/р №37515000024078 у Казначействі України (ел. адм. подат.), МФО 899998) на користь державного бюджету (р/р №33217812700013 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, код платежу 18010600, одержувач: відділення Державного казначейства в м.Дніпродзержинську, код ЄДРПОУ 38028588, код 37901650) заборгованість з орендної плати за землю в сумі 10 932, 75 грн. (десять тисяч дев'ятсот тридцять дві гривні сімдесят п'ять копійок).

Копію постанови направити сторонам по справі.

Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Р.А. Барановський