Постанова № 59984961, 03.11.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2015
Номер справи
804/11805/15
Номер документу
59984961
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2015 р. Справа № 804/11805/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Барановського Р.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Дніпродзержинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровської області (далі-Дніпродзержинська ОДПІ, податковий орган, контролюючий орган) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 із позовними вимогами щодо стягнення з відповідача заборгованості по рентній платі за користування радіочастотним ресурсом України в сумі 4233, 68 грн.

Позовні вимоги мотивовані наявністю непогашеної заборгованості відповідача.

Заперечень на позовну заяву віддповідачем до суду не надано.

За приписами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) (далі-ФОП ОСОБА_1, платник, відповідач) зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності Виконавчим комітетом Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області від 30.05.2006р.

Відповідач перебуває на податковому обліку як платник податків та зборів у Дніпродзержинській ОДПІ від 01.06.2006р. за №3030002315

Згідно із ст. 67 Конституції України встановлено - кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Стаття 68 Конституції України ж передбачає, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України, законів України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України (далі - ПК).

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст.16 Податкового кодексу України (далі-ПК), встановлено обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п.п. 36.1 - 36.3 ст. 36 ПК, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до п.п. 1 та 3 ч. 2 ст. 30 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" № 1770-III від 01 червня 2000 року - користування радіочастотним ресурсом України здійснюється на підставі ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України та дозволів на експлуатацію - суб'єктами господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України для надання телекомунікаційних послуг, а також дозволів на експлуатацію - спеціальними користувачами, технологічними користувачами та радіоаматорами.

Згідно до ст. 57 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" № 1770-III від 01 червня 2000 року - користування радіочастотним ресурсом в Україні здійснюється на платній основі. Рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України встановлюється Податковим кодексом України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Слід зауважити, що на момент виникнення заборгованості (до моменту прийняття Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року № 71-VIII), користувачі радіочастотного ресурсу України, сплачували збір за користування радіочастотним ресурсом України.

Відповідно до ст. 318 ПК (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) - платниками збору є загальні користувачі радіочастотного ресурсу України, визначені законодавством про радіочастотний ресурс, яким надано право користуватися радіочастотним ресурсом України в межах виділеної частини смуг радіочастот загального користування на підставі ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України; ліцензії на мовлення та дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою; дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою, отриманого на підставі договору з власником ліцензії на мовлення; дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою.

Об'єктом оподаткування збором є ширина смуги радіочастот, що визначається як частина смуги радіочастот загального користування у відповідному регіоні та зазначена в ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України або в дозволі на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою для технологічних користувачів та користувачів, які користуються радіочастотним ресурсом для розповсюдження телерадіопрограм (ст. 319 ПК).

Згідно із приписами ст. 321 ПК (у відповідній редакції): базовий податковий (звітний) період для збору дорівнює календарному місяцю. Платники збору обчислюють суму збору виходячи з виду радіозв'язку, розміру встановлених ставок та ширини смуги радіочастот по кожному регіону окремо. Розрахунки збору подаються платниками збору до органів державної податкової служби у строки, визначені для місячного податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.

Пунктом 322.1 статті 322 ПК визначено, що збір сплачується платниками збору у строки, визначені для місячного податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.

Суд звертає увагу на те, що відбулись зміни у назві збору зі "збір за користування радіочастотним ресурсом України" на "рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України".

За обліковими даними Дніпродзержинськох ОДПІ станом на 20.08.2015р. за відповідачем обліковувалась заборгованість по сплаті рентної плати зак ористування радіочастотним ресурсом України у загальному розмірі 4233, 68 грн., яка утворилась:

-30.07.2012р. внаслідок не сплати відповідачем самостійно визначеного податкового зобов'язання згідно податкового розрахунку за червень 2012р. №20477 від 16.07.2012р. в сумі 3,79 грн.;

-30.09.2012р. внаслідок не сплати відповідачем самостійно визначеного податкового зобов'язання згідно податкового розрахунку за серпень 2012р. №28711 від 18.09.2012р. в сумі 3,79 грн.;

-30.0112012р. внаслідок не сплати відповідачем самостійно визначеного податкового зобов'язання згідно податкового розрахунку за жовтень 2012р. №38960 від 19.11.2012р. в сумі 3,79 грн.

Пунктами 54.1, 54.2 ст. 54 ПК України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом 'V цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає (п.56.11 ст.56 Податкового кодексу України).

Окрім вищенаведеного, з матеріалів справи вбачається, що 18 червня 2012 року фахівцем Дніпродзержинської ОДПІ здійснено камеральну перевірку з питань своєчасності подання платником податкової звітності, за результатами якої позивачем складено Акт №1701/194/15-412/НОМЕР_1 від 18.06.2012р.

В акті зазначено, що перевіркою встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 граничних термінів подання податкової декларації зі збору за використання радіочастотного ресурсу України за грудень 2011 року, зокрема зазначену податкову звітність платником фактично подано 11.06.2012р., в той час як граничний строк подання такої звітності - 20.01.2012р.

07.07.2012р. на підставі акту №1701/194/15-412/НОМЕР_1 від 18.06.2012р. Дніпродзержинською ОДПІ сформовано та направлено на адресу ФОП ОСОБА_1 податкове повідомлення-рішення №0003451503 грн. від 07.07.2015р., яким відповідачу збільшено суму податкового зобов'язання по збору за використання радіочастотного ресурсу України на 170, 00 грн.

Копії вищезазначених акту камеральної перевірки та податкового повідомлення-рішення направлялись на адресу ФОП ОСОБА_1 разом із супровідними листами за №11753/10/15-429 від 19.06.2012р. та за №13422/10/15-412 від 09.07.2012р. та отримані відповідачем 23.06.2012р. та 18.07.2012р.

16 липня 2012 року фахівцем Дніпродзержинської ОДПІ здійснено наступну камеральну перевірку з питань своєчасності подання платником податкової звітності, за результатами якої позивачем складено Акт №2103/221/15412/303000231 від 16.07.2012р.

В акті зазначено, що перевіркою встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 граничних термінів подання податкових декларацій зі збору за використання радіочастотного ресурсу України, зокрема:

-за січень 2012 року платником фактично подано податкову звітність 11.06.2012р. (граничний строк подання - 20.02.2012р.).;

-за лютий 2012 року платником фактично подано податкову звітність 11.06.2012р. (граничний строк подання - 20.03.2012р.).;

-за березень 2012 року платником фактично подано податкову звітність 11.06.2012р. (граничний строк подання - 20.04.2012р.).;

-за квітень 2012 року платником фактично подано податкову звітність 11.06.2012р. (граничний строк подання - 21.05.2012р.).

Також в акті №2103/221/15412/303000231 від 16.07.2012р. позивачем зазначено, що до платника вже застосовувалсь штрафна санкція у розмірі 170, 00 грн. за податковим повідомлення-рішенням №0003451503 від 07.07.2012р.

27.08.2012р. на підставі акту №2103/221/15412/303000231 від 16.07.2012р. Дніпродзержинською ОДПІ сформовано та направлено на адресу ФОП ОСОБА_1 податкове повідомлення-рішення №0003981503 грн. від 27.08.2015р., яким відповідачу збільшено суму податкового зобов'язання по збору за використання радіочастотного ресурсу України на 4080, 00 грн.

Копії вищезазначених акту камеральної перевірки та податкового повідомлення-рішення направлялись на адресу ФОП ОСОБА_1 разом із супровідними листами за №14432/10/15-412 від 17.07.2012р. та за №19260/10/15-426 від 27.08.2012р., однак зазначені відправлення повернулись до контролюючого органу із відміткою працівників поштового зв'язку про неможливість вручення.

Відповідно до п. 42.2 ст. 42 ПК - документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.

Згідно з п.п. 20.1.18 та 20.1.34 п. 20.1 ст.20 ПК - контролюючі органи мають право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податного боргу або його частини.

Пунктом 57.3 ст. 57 ПК передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1.-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків. Коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до п. 58.2. ст.58 ПК: податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з п. 58.3 ст.58 ПК - податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.

У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Згідно з п. 14.1.175 ст.14 ПК - податковим боргом вважається сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

У матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем вищезазначених актів камеральних перевірок та винесених на підставі них податкових повідомлень-рішень в адміністративному або судовому порядку.

Отже, зважаючи на відсутність доказів оскарження відповідачем актів перевірок та податкових повідомлень-рішень, сума заборгованості ФОП ОСОБА_1. з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України, є узгодженою, і набула статусу податкового боргу платника податків.

У зв'язку з подальшою несплатою суми заборгованості, податковий орган звернувся до суду із зазначеним позовом.

Згідно з п. 14.1.175 ст.14 ПК - податковим боргом вважається сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК - у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання (п. 59.3 ст. 59 ПК).

Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.4 ст. 59 ПК).

На виконання вимог зазначеної норми, Дніпродзержинською ОДПІ було сформовано та направлено на адресу платника податкову вимогу №1166 від 17.10.2012р. на суму 4229, 89 грн.

За правилами, визначеними п. 59.5 статті 59 ПК - у разі, коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що ііснує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до вимог ст. 58.3, 59.1 ПК, податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Зазначена податкова вимога відповідачем залишилася не виконана у встановлені законодавством строки.

Докази оскарження зазначеної вимоги у матеріалах справи відсутні.

Таким чином, загальна сума податкового боргу ФОП ОСОБА_1 по сплаті рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України становить 4233, 68 грн. та у добровільному порядку відповідачем не погашена.

Пунктом 87.2 ст. 87 ПК визначено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Згідно п.п. 95.1, 95.2 ст. 95 ПК - контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше, ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Згідно з п. 87.11 ст. 87 ПК - орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".

На підставі викладеного, з урахуванням відсутності заперечень та відсутністю доказів остаточної сплати узгоджених зобов'язань, позов Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь державного бюджету (р/р №31114199700013 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код платежу 13060000, одержувач: відділення Державного казначейства в м.Дніпродзержинську, код ЄДРПОУ 38028588, код 39522811) заборгованість по рентній платі за користування радіочастотним ресурсом України в сумі 4233, 68 грн. (чотири тисячі двісті тридцять три гривні шістдесят вісім копійок).

Копію постанови направити сторонам по справі.

Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Р.А. Барановський