2-а/337/130/2016 р.
337/2934/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.08.2016 р. Хортицький районний суд м. Запоріжжя
у складі головуючого судді - Курбатової О.М.
при секретарі - Куліш Л.Е.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України Хортицкого району м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
03.08.2016 р. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України Хортицкого району м. Запоріжжя, в якому просить визнати протиправною відмову Управління пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя у проведенні перерахунку її пенсії за віком у зв'язку із підвищенням з 01.09.2015 р. та 01.05.2016 р. прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя провести їй перерахунок пенсії за віком із підвищенням її до розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність - 01.09.2015 р. - 1074 грн., з 01.05.2016 р. - 1130 грн., - з 01 вересня 2015 року з урахуванням виплачених сум, врахувавши, що розмір виплаченої їй пенсії не може бути нижчим від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом та стягнути з Управління пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя на її користь витрати по оплаті судового збору.
Позивач ОСОБА_1 до початку судового засідання надала заяву, просить розглядати справу у її відсутність, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача Сахань О.Г. до початку судового зсідання надала заяву, просить слухати справу за її відсутністю, надані суду заперечення підтримує,просить відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 В обґрунтування заперечень зазначила, що відповідно ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, в у жінок 30 років страхового стажу, встановлюється в розмірі мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Страховий стаж позивача складає 21 рік 8 місяців 25 днів, тобто менше ніж передбачено, наведеною нормою. За матеріалами пенсійної справи позивача розмір її пенсії за віком складає 453 грн. 45 коп. та 45,35 - підвищення ч.3 ст. 29 закону, тобто не досягає 949,00 грн. Тому до зазначеного розміру встановлюється державна адресна допомога в розмірі 450,20 грн. відповідно до постанови КМУ від 26.03.2008 р. № 265.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України в разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд вважає за можливе розглядати справу на підставі доказів наявних в матеріалах справи, відповідно ч. 6 ст. 128 КАС України в порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя з 24.04.2015 р., що підтверджується пенсійним посвідченням та отримує пенсію за віком у розмірі 949 гривень на місяць.
28.07.2016 р. ОСОБА_1. звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому м. Запоріжжя із письмовою заявою від 28.07.2016 року про перерахунок пенсії, в якій просила відповідача: провести перерахунок пенсії за віком за з 01.09.2015 р. у розмірі 1074 грн. та з 01.05.2016 р. у розмірі 1130 грн. та сплачувати в подальшому не нижче від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до положень Конституції , Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону «Про державний бюджет України».
Згідно із відповіддю Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі в м. Запоріжжі від 02.08.2016 року № 144/В-9, ОСОБА_1було відмовлено. У відповіді стверджується, що пенсія призначена і виплачується згідно з вимогами чинного законодавства.
Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, _: включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
У відповідності до ч.3 ст. 46 Конституції України та ч.2 ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.08.2003 року № 1058-ІУ пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч.2 ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і означеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які а тратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, т: в'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з триманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, зазначеного законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
Так, відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014 року № 80-VIII з 1 вересня 2015 року встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі для осіб, які втратили працездатність - 1074 гривні.
Згідно із ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015 у № 928-УІІІ встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня - 130 гривень, з 1 грудня - 1208 гривень.
Аналіз норми ч.2 ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є »становлення нового розміру прожиткового мінімуму, а перерахунок проводиться з дня
встановлення цього мінімуму.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого врядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, посилання відповідача у відповіді від 22.02.2016 року № 25/Д-9 на положення постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» від 26.03.2008 року № 265, є таким, що не ґрунтується на законі, тобто не відповідає ч.2 ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно із положеннями ч.4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який вищу юридичну силу.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, закріпленої,зокрема у рішенні «Проніна проти України»(заява № 63566/00) від 18.07.2006 р., суд, за аналогічних обставин, визнав порушення п.1 ст. 6 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», в силу чого, відповідно до ч.2 ст.8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Щодо судових витрат, згідно до ч.7 ст. 6 ЗУ «Про судовий збір» розподіл судового збору між сторонами та перевірка повноти сплати судового збору здійснюється відповідно до процесуального законодавства.
Входячи з вищенаведеного, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 законні, обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.88, 90, 94, 104-106, 161-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя у проведенні ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії за віком у зв'язку із підвищенням з 01.09.2015 р. та 01.05.2016 р. прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком із підвищенням її до розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 01.09.2015 р. - 1074 грн., з 01.05.2016 р. - 1130 грн., - з 01.09.2015 року з урахуванням виплачених сум, врахувавши, що розмір виплаченої ОСОБА_1 пенсії не може бути нижчим від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом.
Стягнути з Управління пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя ( код ЄДРПОУ 20516929) на користь ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1, судовий збір в розмірі 551 грн.20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через Хортицький районний суд м. Запоріжжя.
Суддя: О.М. Курбатова