Постанова № 59982660, 29.08.2016, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
29.08.2016
Номер справи
711/2721/16-а
Номер документу
59982660
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 711/2721/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

1 червня 2016 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді: Кондрацької Н.М.

при секретарі Гладиш О.Ю., Мелещенко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії,-

встановив:

До Придніпровськго районного суду м. Черкаси звернулась позивач з позовом, в якому вказує, що вона працювала в Управління праці та соціального захисту населення ПРВК, була звільнена з посади головного спеціаліста сектору бухгалтерського обліку державних соціальних гарантій відділу бухгалтерського обліку 26.03.2009 відповідно до ст. 7 КЗпПУкраїни та п. 3 ст. 30 Закону України «Про держслужбу». З 27.03.2009 призначено пенсію по віку. 16.03.2016 подала заяву до управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси про перерахунок пенсії. Листом від 17.03.2016 їй з задоволенні заяви було відмовлено.

Позивач в судовому засіданні свій позов уточнила та просила визнати протиправними дії відповідача, забов»язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, на підставі довідки Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 25.04.2016 № 551/28-5/10 про складові заробітної плати провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії у розмірі 82 % з 27.03.2009 відповідно до довідки від 27.03.2016, забезпечити виплату в подальшому, провести нарахування та виплату за минулий час та виплатити різницю, звернути постанову до негайного виконання у межах суми платежу за один місяць. Підтримала в повному обсязі та просила його задоволити з підстав наведених в позові.

Представник відповідач згідно доручення заперечувала щодо задоволення позову та надала заперечення. Пояснила, що вважає, що позивач пропустила строк звернення до суду оскільки, лист Вищого адміністративного суду від 13.06.2012 № 1483/12/13-12 « звертав увагу на те, що вимоги про нарахування та проведення органами Пенсійного фонду України пенсійних виплат є публічно-правовими, а не цивільно-правовими». Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Законну внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії /щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України „Про державну службу прокуратуру", „Про судоустрій і статус суддів», „Про статус народного депутата України», „Про Кабінет Міністрів України", „Про судову експертизу", „Про Національний банк України", „Про службу в органах місцевого самоврядування", „Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України. У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, індексація заробітної плати не є складовою частиною заробітної плати у розумінні частини 2 статті 33 Закону України „Про державну службу". Додала довідку про складові заробітної плати ОСОБА_1 від 25.04.2016.

Заслухавши сторони у справі, дослідивши докази суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача як пенсіонер за віком з 27.03.2009.

У відповіді УПФ України в м. Черкасах від 17.03.2016 на звернення ОСОБА_1 щодо не врахуванні при обчисленні пенсії інших виплат зазначено, що постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 скасовано попередню форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та затверджено нову.

Згідно акту від 22.04.2016 результатів документальної перевірки достовірності подання довідки про складові заробітної плати ОСОБА_1 встановлено, що виявлено розходження в сумах заробітної плати між первинними документами, наданими на перевірку та довідкою про складові заробітної плати, проведено розрахунок премії і надбавки в середньому розмірі за періоди знаходження ОСОБА_1 в щорічних відпустках.

За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно з частиною шостою статті 95 КЗпП заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку. Відповідно достатті 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством. Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», відповідно до статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру. Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 р. № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за № 114/8713, таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати.

За змістом наведених норм, суд приходить до висновку, що пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням індексації, інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з поданою відповідачем довідкою про складові заробітної плати від 25.04.2016 року № 551/28-5/10 за період з березня 2007 по березень 2009 року на вказані у довідці суми виплачені працівнику суми нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому відмову у перерахунку пенсійної суми з урахуванням зазначених виплат не можна визнати обгрунтованою на законі.

Відповідно до ч.6 ст. 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078.

Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8713.

Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати та є додатковою заробітною платою.

Що стосується посилання відповідача на внесеня змін у пенсійне законодавство після призначенні пенсії, зокрема відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу", суд виходить з того, що закон не має зворотної дії в часі та не поширюється на правовідносини, які виникли до його прийняття. Звернення позивачки до пенсійного органу в 2015 році стосувалось не призначення пенсії, а перерахунку раніше призначеної в 2011 році пенсії в розмірі 90% від заробітної плати з урахуванням належних виплат, а тому вказаний перерахунок має здійснюватись в раніше призначеному відсотковому розмірі та підстави для зменшення його при перерахунку пенсійної виплати відсутні.

Твердження відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду суд оцінює критично, так як позивач звернулась до відповідача 10.11.2015, а відповідь про відмову отримала 18.11.2015. При отриманні відповіді позивачу стало відомо про порушення її прав та вона звернулася до суду 16.03.2016, тобто в межах шестимісячного строку, який передбачений ч.2 ст.99 КАС України.

Оцінивши зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення. Відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України - у межах стягнення за один місяць.

На підставі викладеного та керуючись ст. 1,2 Закону України "Про оплату праці", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 37 статті 37 Закону України " Про державну службу" , ст.ст. 2, 10, 11, 69-72, 183-2, 86 КАС України, Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв»язку з порушенням строків їх виплати» суд,

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо проведення розрахунку пенсії без урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премій до державних свят, ювілейних дат та сум індксції заробітної плати ОСОБА_1 - неправомірними.

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, на підставі довідки Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 25.04.2016 № м551/28-5/10 про складові заробітної плати провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії у розмірі 82 % з 16 березня 2016 року.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 551,20 грн.

Вказана постанова підлягає негайному виконанню відповідно до вимог ст. 256 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Головуючий: Н. М. Кондрацька