Cправа № 127/9009/16-а
Провадження № 2-а/127/359/16
ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
П О С Т А Н О В А
Іменем України
03 серпня 2016 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі:
головуючого-судді Гуменюка К.П.,
за участю секретаря Маснюк В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії і зобов'язання вчинення певних дій,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 мотивував позов тим, що з 02 серпня 2002 року перебуває на обліку у відповідача і по теперішній час отримує пенсію за вислугу років відповідно до чинної на той час ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. Отримавши довідку № 18/84 від 22 лютого 2016 року у прокуратурі Вінницької області, 03 березня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку його пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 01 листопада 1991 року), у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників відповідно до Постанови КМУ від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Відповідач листом від 12 березня 2016 року за № 455/06-33-2/02-1 відмовив у перерахунку пенсії.
Такі дії відповідача позивач вважає неправомірними, що стало підставою для звернення до суду за захистом свого порушеного права. З урахуванням прийнятої судом до розгляду заяви позивача про зміну позовних вимог (а.с. 66-68), просив визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку його пенсії та обмеження її розміру протиправними. Зобов'язати відповідача перерахувати позивачу пенсію з 01 липня 2016 року за вислугу років в розмірі 90% із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Вінницької області від 09 червня 2016 року № 18/217 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла станом на серпень 2002 року).
Представник відповідача на адресу суду надав письмові заперечення на позов, які приєднані до матеріалів справи. Вважає, що оскільки з 01 жовтня 2011 року положення ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність, а з квітня 2014 року відповідно до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» пенсії обчислювались в розмірі 70% середньомісячного заробітку, підстав для перерахунку позивачу раніше призначеної пенсії немає. Згідно Законів України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» не передбачалось збереження для раніше призначених пенсій попереднього механізму обчислення їх розміру. Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02 березня 2015 року з 01 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначалось відповідно до спеціальних законів в тому числі до Закону України «Про прокуратуру», тому, на думку представника, з 01 червня 2015 року не повинні здійснюватись ні призначення, ні перерахунки пенсії відповідно до спеціальних законів. Оскільки позивач не довів вимог, а пенсія, призначена відповідно до чинного законодавства України, представник просила відмовити в задоволенні позову.
Ухвалою суду від 23 травня 2016 року вказану справу призначено до судового розгляду, оскільки за результатами розгляду запереченн відповідача суд дійшов висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 вимоги позову підтримав в повному обсязі просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача УПФ України в м. Вінниці - Любарець І.В. вимоги позову не визнала, просила суд у їх задоволенні відмовити.
Всебічно, повно, об'єктивно, дослідивши наявні у справі докази, з'ясувавши обставини, на які посилається позивач, як на підставу своїх вимог, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, оцінивши їх в сукупності, суд приходить до висновку про задоволення вимог позовної заяви з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
З урахуванням цієї норми, позивачу у 2002 році було призначено пенсію за вислугою років в розмірі 90 % середньомісячного заробітку. При призначені пенсії загальний стаж роботи позивача становив 24 роки, з яких 14 років на посаді слідчого та 2 роки на прокурорсько-слідчих посадах, що підтверджується протоколом про призначення пенсії № 172 від 08 серпня 2002 року (а.с. 89).
З довідки, виданої прокуратурою Вінницької області 09 червня 2016 року № 18/217 вбачається, що ОСОБА_1 працював у прокуратурі Вінницької області на посаді заступника прокурора міста Вінниці. Заробітна плата з 01 грудня 2015 року згідно постанови КМУ № 1013 від 09 грудня 2015 року складає всього 14 530 грн. 40 коп. (а.с. 70).
08 липня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відповідно до постанови КМУ № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року, надавши довідку, видану прокуратурою Вінницької області від 09 червня 2016 року № 18/217 про розмір середньомісячного заробітку. Просив відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» здійснити перерахунок пенсії на підставі наданої довідки (а.с. 69).
19 липня 2016 року листом № 1338/06-33-3/02-2 позивач отримав повідомленням про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії направленого від 14 липня 2016 року (а.с. 71).
Суд вважає таку відмову безпідставною враховуючи наступні обставини.
Законом № 3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законом №3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (№ 21-348а13) та від 06 жовтня 2015 року (№21-2432/15).
З 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII та втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбачені статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2015 року №1697-VII.
Відповідно до ч. 13 ст. 86 Закону №1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Частиною 20 ст. 86 Закону №1697-VII передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Проте, неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Частиною 1 ст. 44 Закону №1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно з положеннями п. 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Відповідно до п. 1.7 Порядку № 22-1, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Згідно з абз. 2 п. 4.1 Порядку № 22-1, заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Згідно статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі виникнення права на підвищення пенсії - її розмір перераховується з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заява з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки, заява про перерахунок пенсії була подана позивачем до органів Пенсійного фонду України 08 липня 2016 року (а.с. 69), то з урахуванням положень ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії повинен бути проведений позивачу з 01 липня 2016 року.
Суд зазначає, що положення п. 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII, яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не можуть бути підставою відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.
Право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило ст. 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.
Таким чином, дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку його пенсії є протиправними, оскільки не відповідають вимогам Конституції України та Закону.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позову та визнання дій відповідача протиправними, зобов'язання управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01 липня 2016 року, виходячи з 90% заробітної плати на підставі довідки № 18/217 від 09 червня 2016 року, виданої прокуратурою Вінницької області.
Вказане вище узгоджується із висновками, які викладені в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 06 липня 2016 року (справа № 159/667/16-а).
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№ 1789-XII від 05 листопада 1991 року), Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI, ст.ст. 2, 6-11, 14, 158 163, 183 -2 КАС України, суд,
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугою років від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Вінницької області № 18/217 від 09 червня 2016 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Вінниці здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90% від суми заробітної плати відповідно до довідки №18/217, виданої 09 червня 2016 року прокуратурою Вінницької області та виплатити йому різницю між фактично отриманою ним та належною до сплати сумою пенсії з 01 липня 2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький міський суд Вінницької області. У разі, якщо судом було проголошено лише вступну та резолютивну частини, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Вінницького міського суду
Вінницької області К.П. Гуменюк