Постанова № 59968840, 25.08.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.08.2016
Номер справи
275/9/16-а
Номер документу
59968840
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Руденко В.О.

Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"25" серпня 2016 р. Справа № 275/9/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Іваненко Т.В.

Франовської К.С.,

за участю секретаря судового засідання Лібеги С.О.,

представника відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Брусилівського районного суду Житомирської області від "12" травня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області визнання рішення протиправним та зобов'язання призначити щомісячне грошове утримання ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до Брусилівського районного суду Житомирської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду в Брусилівському районі Житомирської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання призначити щомісячне грошове утримання судді. У подальшому, у зв'язку з реорганізацією Управління Пенсійного фонду України у Брусилівському районі в Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, остання особа притягнута в якості відповідача.

В обґрунтування позову, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, позивач зазначила, що вона з квітня 1995 року працювала суддею Брусилівського районного суду Житомирської області та 02 червня 2014 року подала заяву про відставку відповідно до п.9 ч.5 ст.126 Конституції України до Верховної Ради України та Вищої ради юстиції. Постановою Верховної Ради України від 16.07.2015 року №636-VIII її було звільнено з посади судді у зв"язку з поданням заяви про відставку. У подальшому наказом голови Брусилівського районного суду Житомирської області від 14 серпня 2015 року №22/К її виключено зі штату суду.

30 листопада 2015 року вона звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районні Житомирської області з заявою про призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Рішенням Управління Пенсійного фонду в Брусилівському районі Житомирської області №72 від 07.12.2015 року було відмовлено в призначенні щомісячного довічного грошового утримання. На думку позивача, названа відмова Управління ПФУ в Брусилівському районі Житомирської області є протиправною.

Постановою Брусилівського районного суду Житомирської області від 12 травня 2016 року позов ОСОБА_3 до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання здійснити перерахунок - задоволено частково.

Рішення Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області від 07 грудня 2015 р. №72 про відмову у здійснені нарахування та виплати ОСОБА_3 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці визнано неправомірним та скасовано.

Зобов'язано Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплачувати ОСОБА_3 починаючи з 30 листопада 2015 року щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 90 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.

В решті вимог позовної заяви - відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та винести нове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити за безпідставністю.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судами встановлено, що згідно заяв позивача від 02 червня 2014 року на адресу Вищої ради юстиції України та Верховної Ради України, вона просила звільнити її з посади судді у відставку, відповідно до п.9 ч.5 ст.126 Конституції України.

Згідно Постанови Верховної Ради України від 16.07.2015 року №636-VIII позивача було звільнено з посади судді у зв'язку з поданням заяви про відставку.

Згідно наказу голови Брусилівського районного суду Житомирської області від 14 серпня 2015 року №22/К позивача виключено зі штату суду.

Згідно розрахунку від 30 листопада 2015 року стажу роботи судді, який дає право на відставку, стаж роботи позивача станом на 14 серпня 2015 року складає 34 роки 05 місяців 25 днів.

Згідно заяви про призначення щомісячного грошового утримання судді у відставці, позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі 30 листопада 2015 року.

Згідно рішення УПФУ в Брусилівському районі №72 від 07 грудня 2015 року ОСОБА_3 було відмовлено в призначенні щомісячного довічного грошового утримання з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VIII.

Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернулася до суду з вищевказаними позовними вимогами.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків, що відповідач протиправно відмовив позивачу у нарахуванні та виплаті щомісячного довічного грошового утримання.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками з огляду на таке.

Спірні правовідносини сторін врегульовані нормами Конституції України, Закону України "Про судоустрій та статус суддів", постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України" від 25.01.2008 р. № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Частиною другою статті дев'ятнадцятої Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 14 ч. 1 ст. 92 Конституції України статус суддів визначається виключно законами України.

За ч.1 ст. 126 Конституції України незалежність і недоторканність суддів гарантуються Конституцією і законами України.

Незалежність як складова конституційного статусу суддів гарантується Конституцією України і забезпечується, зокрема, особливим порядком їх обрання або призначення на посаду та звільнення з посади, забороною впливу на них у будь-який спосіб, захистом професійних інтересів суддів, підкоренням судді лише закону при здійсненні правосуддя, державним фінансуванням та належними умовами для функціонування судів і діяльності суддів шляхом визначення у Державному бюджеті України окремо видатків на утримання судів, притягненням винних осіб до юридичної відповідальності за неповагу до суду і судді, здійсненням суддівського самоврядування (пункт 27 частини першої статті 85, частини друга, четверта, п'ята статті 126, частини третя, четверта, шоста статті 127, стаття 128, частини перша, п'ята статті 129, стаття 130, пункт 1 частини першої статті 131 Основного Закону України).

Згідно з частинами 1, 3, 4, 5 статті 109 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" № 2453-VI суддя, який має стаж роботи на посаді судді не менше двадцяти років, що визначається статтею 131 цього Закону, має право подати заяву про відставку.

Заява про відставку, заява про звільнення з посади за власним бажанням подається суддею безпосередньо до Вищої ради юстиції, яка протягом одного місяця з дня надходження відповідної заяви вносить до органу, який обрав або призначив суддю, подання про звільнення судді з посади. У разі звільнення судді з посади в результаті внесення такого подання Вища рада юстиції повідомляє про це Вищу кваліфікаційну комісію суддів України. Суддя продовжує здійснювати свої повноваження до прийняття рішення про його звільнення.

Частиною 6 статті 111 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" № 2453-VI визначено, що повноваження судді припиняються з дня набрання чинності постановою Верховної Ради України.

Згідно ч.2 ст. 141 Закону України "Про судоустрій та статус суддів", суддя у відставці, який не досяг віку, встановленого частиною першою цієї статті, отримує щомісячне довічне грошове утримання. При досягненні таким суддею віку, встановленого частиною першою цієї статті, за ним зберігається право на одержання щомісячного довічного грошового утримання або, за його вибором, призначається пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу".

Відповідно до п. 1.1, 1.2.,1.3. Порядку № 3-1, заява про призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці подається до управлінь Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - органи, що призначають щомісячне довічне утримання) за місцем проживання (реєстрації) судді через уповноважену особу суду за останнім місцем роботи (далі - уповноважена особа).

Щомісячне довічне утримання призначається з дня, наступного після відрахування судді зі штату суду згідно з наказом, виданим на підставі акта Верховної Ради України або Президента України про звільнення у зв'язку з поданням заяви про відставку, у тому числі у відставку за станом здоров'я, що перешкоджає продовженню виконання обов'язків, та припинення виплати щомісячного грошового утримання працюючому судді, якщо звернення за призначенням щомісячного довічного утримання відбулося не пізніше трьох місяців з дня відрахування судді зі штату суду. У разі звернення пізніше трьох місяців з дня відрахування судді зі штату суду щомісячне довічне утримання призначається з дня звернення.

Днем звернення за призначенням щомісячного довічного утримання вважається день прийняття органом, що призначає щомісячне довічне утримання, письмової заяви та документів, перелік яких наведено в розділі II цього Порядку, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з потрібними для призначення щомісячного довічного утримання документами орган, що призначає щомісячне довічне утримання, розглядає подані документи та приймає рішення про призначення щомісячного довічного утримання або відмову в його призначенні. (п. 5.4. Порядку).

Враховуючи вищенаведені норми права та обставини справи, колегія суддів приходить до висновку, що постановою Верховної Ради України від 16.07.2015 року № 636-VIIІ про звільнення з посади судді у зв'язку з поданням заяви про відставку визнано право позивача на відставку, а тому він також набув право на отримання щомісячного довічного утримання з 30.11.2015 року, тобто після звернення до Управління Пенсійного фонду із заявою про призначення довічного грошового утримання.

Отже, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо безпідставності доводів відповідача про відсутність і підстав для призначення позивачу щомісячного грошового утримання на час його звернення.

Разом з тим, колегія судді вважає помилковими висновки суду першої інстанції при визначенні розміру відсотків грошового утримання, що підлягає призначенню та виплаті позивачу.

У статті 141 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" (у редакції Закону № 192) до внесення змін Законом № 213, було визначено, що "щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не може бути більшим ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання" (абзац перший частини третьої), та встановлювалося, що "у разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання" (абзац другий частини третьої).

Згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 частини третю - п'яту статті 141 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції Закону України від 12 лютого 2015 року № 192-VIII) було викладено в такій редакції: " Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 60 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.4. Умови та порядок перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддів Конституційного Суду України визначаються Кабінетом Міністрів України. 5. Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: особам, на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення щомісячного довічного грошового утримання відповідно до цієї статті або право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", щомісячне довічне грошове утримання, призначене відповідно до цієї статті, не виплачується; у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на інших посадах/роботах щомісячне довічне грошове утримання, розмір якого перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

З 1 січня 2016 року виплата щомісячного довічного грошового утримання, призначеного відповідно до цієї статті, на період роботи на посадах, які дають право на його призначення або право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", припиняється. На цей період призначається і виплачується пенсія відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Після звільнення з роботи щомісячне довічне грошове утримання виплачується у повному розмірі.

Максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України".

Отже, до визначеного у Законі № 2453 порядку нарахування щомісячного довічного грошового утримання внесено зміни Законом № 213, якими зменшено розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів.

На час виникнення у позивача права на щомісячне грошове утримання вказані норми закону були чинними, тому у суд першої інстанції дійшов помилкових висновків про те, що позивач з 30.11.2015 року набув права на виплату йому щомісячного грошового утримання у розмірі 90 % грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.

Разом з тим, рішенням Конституційного суду України від 08.06.2016 року № 4-рп/20162 положення Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня 2010 року № 2453-VI у редакціях Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року №213-VIII, Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24 грудня 2015 року № 911-VIII та положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Відтак, з 08.06.2016 року позивач, як суддя у відставці має право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі 90 % грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді .

З огляду на вищенаведене, постанова суду першої інстанції, що прийнята з порушенням норм матеріального права підлягає скасуванню з прийняттям нової про часткове задоволення позову. Порушені права позивача підлягають захисту шляхом визнання рішення Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області від 07 грудня 2015 р. №72 про відмову у здійснені нарахування та виплати ОСОБА_3 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці неправомірним і скасування його та зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплачувати ОСОБА_3, починаючи з 30 листопада 2015 року щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 60 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, а з 08 червня 2016 року в розмірі 90 відсотків грошового утримання судді, з урахуванням фактично виплачених сум пенсії по інвалідності .

Доводи апеляційної скарги, що суд першої інстанції повинен був врахувати правові позиції Верховного Суду України, викладені у постанові від 13.10.2015 року ( справа №800/20/15) є безпідставними, оскільки у даній справі правові позиції не містять правового висновку щодо застосування норм права у спірних правовідносинах.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково.

Постанову Брусилівського районного суду Житомирської області від "12" травня 2016 р. скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позов ОСОБА_3 до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання призначити щомісячне грошове утримання задовольнити частково.

Рішення Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області від 07 грудня 2015 р. №72 про відмову у здійснені нарахування та виплати ОСОБА_3 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці визнати неправомірним та скасувати.

Зобов'язати Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплачувати ОСОБА_3, починаючи з 30 листопада 2015 року щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 60 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, а з 08 червня 2016 року в розмірі 90 відсотків грошового утримання судді, з урахуванням фактично виплачених сум пенсії за віком.

В решті позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.В. Кузьменко

судді: Т.В. Іваненко

К.С. Франовська

Повний текст cудового рішення виготовлено "25" серпня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу: Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Гагаріна,2,м.Коростишів,Житомирська область,12504

- ,