ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції:
Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.
УХВАЛА
іменем України
"25" серпня 2016 р. Справа № 280/330/16-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Іваненко Т.В.
Франовської К.С.,
за участю секретаря судового засідання Лібеги С.О.,
позивача та представника відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Коростишівського районного суду Житомирської області від "13" травня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області на його звернення про нарахування пенсії на підставі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та у зв"язку з досягненням ІНФОРМАЦІЯ_1 року 50 -річного віку і набуттям права на пенсію зі зниженням пенсійного віку, відповів відмовою у призначенні пенсії, оскільки подані ним документи містять виправлення в прізвищі та бухгалтерські помилки в нарахуванні йому заробітної плати. Позивач вважає, що відмова є необґрунтованою та порушує його права, тому просить суд визнати за ним право на нарахування та отримання пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років у відповідності до статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року та зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату пенсії відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Постановою Коростишівського районного суду Житомирської області від 13 травня 2016 року адміністративний позов задоволено.
Замінено управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області на правонаступника Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Визнано за ОСОБА_3 право на нарахування та отримання пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 (десять) років у відповідності до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язано Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та провести нарахуванням пенсії відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати дану постанову та прийняти нову, якою у задоволені позовних вимог відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду - без змін з огляду на таке.
Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року позивачу виповнилося 50 років, що підтверджується копією паспорту.
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 2, що підтверджується копією посвідчення НОМЕР_1, виданим 23 березня 1993 року Житомирською облдержадміністрацією та перереєстрованим 18 квітня 1997 року. Видане посвідчення є дійсним, ніким не оскаржене та не скасоване, є основним документом, що підтверджує статус ОСОБА_3, як громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до пункту 1.6 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постанова правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Позивач звернувся 14 вересня 2015 року до управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі за призначенням пенсії зі зменшенням пенсійного віку. Однак йому було відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач має право на призначення йому пенсії із зменшенням пенсійного віку за ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з встановлених по справі обставин.
З таким висновком погоджується і колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду України, з огляду на наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Частиною 1 ст. 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Так, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів мають право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Згідно ч. 1 ст. 10 вищевказаного Закону, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - місцевими радами народних депутатів на цих територіях. (абзац 4 статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Так, у відповідності до п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1(у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (робити) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
З матеріалів справи вбачається, що згідно копії довідки №5 від 07 вересня 2015 року, виданої Публічним акціонерним товариством "Коростишівське автотранспортне підприємство 11842", відповідно до наказу №35 від 05 травня 1986 року за роботу ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в травні 1986 року ОСОБА_3 була нарахована заробітна плата в розмірі 297,02 карбованців, в тому числі за роботу на ЧАЕС з 06 травня 1986 року по 16 травня 1986 року в подвійному розмірі 94,80 карбованців.
Відповідно до копії довідки за формою №122 №5 від 07 вересня 2015 року ОСОБА_3 був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29 грудня 1987 року №14970378 і постановою Ради Міністрів і ВЦРПС від 05 червня 1986 року №665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до Списку №1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173.
Згідно копії наказу №35ок від 05 травня 1986 року Житомирського обласного управління автомобільного транспорту Коростишівського автопідприємства 05085 позивач з 06 травня 1986 року строком на 10 днів, працюючи водієм вантажної колони, був відряджений в місто Чорнобиль для роботи. Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991року № 106 затверджено Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаcлідок Чоpнобильcької катаcтpофи. Цим Переліком до зони відчуження віднесено, зокрема місто Чорнобиль Київської області.
Згідно акту №173 зустрічної перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки про перебування в зоні відчуження від 25 листопада 2015 року перевіркою встановлено, що при перевірці даних встановлено, що у довідці №5 від 07 вересня 2015 року про перебування в зоні відчуження, що у період з 06 травня по 16 травня 1986 року ОСОБА_3 працював у населеному пункті м. Чорнобиль. Відповідно до наказу №35ок від 05 травня 1986 року ОСОБА_3 відрядили в м. Чорнобиль для роботи терміном на 10 днів з 06 травня 1986 року. Стосовно виправлення в наказі №35ок від 05 травня 1986 року ОСОБА_3 (ініціали російською мовою) дійсно працював на ПАТ «Коростишівське АТП - 11842» на посаді водія пасажирських перевезень. Проте згідно особових рахунків по заробітній платі за 1986 року водію ОСОБА_3 виплата «чорнобильська» не проводилася. Згідно первинних документів особових книг по нарахуванню заробітної плати, заробіток ОСОБА_3 за період з 06 травня 1986 року по 16 травня 1986 року становить 94,86 карбованців. В основних рахунках по заробітній платі в графі зазначено, що це виплата «чорнобильська». У відповідності до особових книг по нарахуванню заробітної плати заробіток ОСОБА_3 за березень 1986 року становить 102,03 карбованці, за квітень - 97,13 карбованців, за травень 1986 року - 297,02 карбованців. Відповідно до відомостей по нарахуванню заробітної плати за 1986 рік ОСОБА_3 працював водієм, часова тарифна ставка у відомостях не зазначена. Класифікатор тарифних ставок в організації відсутній.
Відповідно до частини 3 статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Згідно статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що твердження пенсійного фонду щодо наявності у позивача в первинних документах виправлень, дописувань та розбіжностей, виданих за місцем роботи на підтвердження періоду роботи у зоні відчуження є безпідставним та необґрунтованим, оскільки ОСОБА_3 має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, яке вже свідчить про його роботу у зоні відчуження згідно з приписами статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». А встановлювати факт роботи у зоні відчуження за наявності вказаного дійсного посвідчення не відноситься до повноважень УПФ.
Крім того, недоліки в бухгалтерських документах не можуть впливати на право позивача на пенсію відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про необхідність визнання дій відповідача неправомірними щодо відмови у призначенні позивачу пільгової пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України призначити позивачеві з 05.10.2015 за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Так, відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу
Таким чином, апелянтом не було надано доказів на підтвердження заявлених ним вимог, а тому доводи апеляційної скарги спростовуються вищевикладеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Коростишівського районного суду Житомирської області від "13" травня 2016 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Т.В. Іваненко
К.С. Франовська
Повний текст cудового рішення виготовлено "25" серпня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу: Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області вул.Гагаріна,2,м.Коростишів,Житомирська область,12504
- ,