Ухвала суду № 59968741, 23.08.2016, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.08.2016
Номер справи
822/548/16
Номер документу
59968741
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/548/16

Головуючий у 1-й інстанції: Шевчук О.П.

Суддя-доповідач: Совгира Д. І.

23 серпня 2016 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Совгири Д. І.

суддів: Курка О. П. Білоуса О.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 01 червня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Летичівського районного управління юстиції, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - державне підприємство "Летичівське лісове господарство" про визнання дій протиправними,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Летичівського районного управління юстиції, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - державне підприємство "Летичівське лісове господарство" про визнання дій протиправними.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 01 червня 2016 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з даною постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі в судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_2 з 1992 року та на момент розгляду справи судом, проживає у будинку по АДРЕСА_1 Летичівського району Хмельницької області. Вказане нерухоме майно було надане позивачу після закінчення його будівництва для проживання як працівнику Летичівського державного лісогосподарського підприємства.

За період проживання у вище названому будинку позивач сплачував квартирну плату, котра вираховувалась з його заробітної плати, а з січня 2013 року таку плату він вносив самостійно готівкою у касу ДП "Летичівське лісове господарство". Наведене підтверджується довідкою щодо здійснення оплати за проживання за період з 1992 року по 2015 року.

Поданими позивачем матеріалами підтверджується, що на вказаний будинок, 22.12.1992 року Хмельницьким обласним об'єднаним бюро технічної інвентаризації складено план, виготовлена технічна документація, в тому числі експлікація внутрішніх площ до плану житлового будинку.

Суд встановив, що 24.06.2015 року до реєстраційної служби Летичівського районного управління юстиції від представника ДП "Летичівське лісове господарство" надійшла заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, а саме - нежитлових приміщень, які знаходиться за адресою вул. Зарічна, 21/2 с. Головчинці, Летичівського району Хмельницької області загальною площею 302,9 кв. м. До заяви було додано необхідний пакет документів для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень: технічний паспорт на нежитлове приміщення виготовлений товариством з обмеженою відповідальністю "БУД-ТЕХ ІНВЕНТАРИЗАЦІЯ" 30.03.2015 року, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи заявника, довіреність, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, довідка Требуховецької сільської ради про дату закінчення будівництва будинку, рішення виконавчого комітету Требуховецької сільської ради та документ про сплату державного мита.

Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Летичівського районного управління юстиції №22368611 від 25.06.2015 року за ДП "Летичівське лісове господарство" зареєстровано право власності на нерухоме майно - нежитлове приміщення, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 Летичівського району Хмельницької області.

Частиною 1 ст.15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон; тут і далі в редакції чинній на момент проведення державної реєстрації) визначено порядок державної реєстрації прав та їх обтяжень, зокрема: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3)прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Відповідно до вимог ст.9 Закону, державним реєстратором було вжито заходів спрямованих на встановлення відповідності заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутності суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяжень. Зокрема, державним реєстратором зроблено відповідні запити та пошуки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна.

Частиною 3 ст.19 Закону передбачено, що для здійснення державної реєстрації прав власності, з подальшою видачею відповідного свідоцтва про право власності, на об'єкти (індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них), що розташовані на територіях сільських рад та які закінчені будівництвом до 05 серпня 1992 року, проведення технічної інвентаризації не потребується. Документом, що замінює технічний паспорт у разі його відсутності, є виписка з погосподарської книги, яка надається виконавчим органом сільської ради (у разі, якщо такий орган не створений, - сільським головою) або відповідною архівною установою.

Для здійснення державної реєстрації прав власності на зазначені об'єкти нерухомості документами, що посвідчують речові права на земельні ділянки під такими об'єктами, можуть також вважатися рішення відповідної сільської ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність.

Державна реєстрація прав власності, з подальшою видачею відповідного свідоцтва про право власності, на об'єкти (індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них), що розташовані на територіях сільських рад та які закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року, щодо яких раніше не здійснювалася державна реєстрація прав власності, для осіб, за якими закріплені особові рахунки в погосподарських книгах відповідних сільських рад, здійснюється на підставі поданої заяви та виписки із зазначених книг, наданої виконавчим органом сільської ради (у разі, якщо такий орган не створений, - сільським головою) або відповідною архівною установою, а також інших документів, визначених у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно до вимог п.6 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №868 від 17.10.2013 року (чинного на момент проведення державної реєстрації; далі - Порядок), документи, що подаються для проведення державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, повинні відповідати вимогам, що встановлені законом, цим Порядком та іншими нормативно-правовими актами. Відповідальність за достовірність відомостей, які містяться у документах, поданих для проведення державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, несе заявник, а отже до компетенції державного реєстратора не входять повноваження давати оцінку достовірності поданих документів.

Враховуючи те, що будівництво даного об'єкта нерухомості було завершено в травні 1992 року про, що свідчить довідка №114 від 05.06.2015 року, видана Требухівецькою сільською радою, то правовстановлюючими документами для проведення державної реєстрацію були документи, що підтверджували права користування (власності) земельною ділянкою на якій розташований об'єкт нерухомості та технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна, як це передбачено п.49 Порядку.

Судом також встановлено, та підтверджується матеріалами справи, що згідно отриманої інформації з вищевказаних реєстрів та наявних документів у реєстраційній справі, які відповідали вимогам Закону та Порядку, підстав для прийняття рішення про відмову у державній реєстрації, передбачених ст. 24 Закону у державного реєстратора не було.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, необхідно враховувати, що при оцінюванні рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, суд дотримується вимог частини третьої статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах про оскарження рішень суб'єктів владних повноважень суди повинні перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Тому, враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийнята постанова відповідає матеріалам справи та вимогам закону і підстав для її скасування не вбачається.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних підстав.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 01 червня 2016 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Головуючий Совгира Д. І. Судді Курко О. П. Білоус О.В.