ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення апеляційної скарги без руху
25 серпня 2016 р. справа № 805/1685/16-а
Суддя-доповідач Донецького апеляційного адміністративного суду Жаботинська С.В. розглянувши апеляційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 липня 2016 року у справі № 805/1685/16-а (головуючий І інстанції Христофоров А.) за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги,-
В С Т А Н О В И В :
До Донецького апеляційного адміністративного суду надійшла адміністративна справа № 805/1685/16-а з апеляційною скаргою Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 липня 2016 року.
Відповідно до вимог частини 2 статті 186 КАС України (в редакції Закону України від 7 липня 2010 року N 2453-VI, яка є чинною з 30 липня 2010 року) апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали.
Як вбачається з матеріалів справи, постанова Донецького окружного адміністративного суду прийнята у відкритому судовому засіданні за відсутності сторін. У зв'язку з цим, передбачений ч. 2 ст. 186 КАС України десятиденний строк на подачу апеляційної скарги повинен обчислюватись з дня отримання копії ухвали.
З матеріалів справи вбачається, що спірна постанова суду першої інстанції отримана представником відповідача 02.08.2016 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення ( а.с. 65).
Таким чином, останнім днем апеляційного оскарження було 12 серпня 2016 року.
Разом з тим, апеляційна скарга зареєстрована судом першої інстанції 18 серпня 2016 року (а.с. 66), тобто в порушення ч. 2 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
За частиною 4 статті 189 КАС України апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 186 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Разом з тим, апелянт не порушує питання про поновлення строку на апеляційне оскарження, що відповідно до ч. 4 ст. 189 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без руху.
Крім того, згідно зі ст. 187 Кодексу адміністративного судочинства України однією з вимог до апеляційної скарги зокрема є: додання документа про сплату судового збору.
Закон України Про судовий збір № 3674-VI від 8 липня 2011 року (далі Закон № 3674) визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 3674, судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону № 3674-VI (в редакції на час звернення позивача з адміністративним позовом), ставка судового збору за подання до адміністративного суду позову майнового характеру, який подано юридичної особою 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати (1378 грн.).
В даному випадку спір майновий - визнано протиправною та скасовано податкову вимогу відповідача форми «Ю» № 218-23 від 01.03.2016 року про сплату податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб у сумі 8018 грн. 30 коп.
Відповідно до підпункту 2 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону № 3674-VI (в редакції на час звернення відповідача з апеляційною скаргою), ставка судового збору за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду встановлюється в розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Згідно викладеного, розмір судового збору за подання апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції у справі за позовом майнового характеру становить 1515 грн. 80 коп.
Такий документ апелянтом не був наданий.
В апеляційній скарзі відповідач просить відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі, оскільки витрати апелянта здійснюються виключно за рахунок Державного бюджету України. Станом на 18.08.2016 року бюджетні кошти в кошторисі для сплати судового збору відсутні.
Згідно частини 1 статті 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Аналогічне положення міститься в статті 8 Закону України «Про судовий збір».
Статтею 88 КАС України та статтею 8 Закону України «Про судовий збір» не передбачено такої підстави для відстрочення сплати судового збору як недостатнє фінансування з державного бюджету, а відсутність бюджетного фінансування не є тотожною майновому стану особи і не може підміняти собою вказане поняття.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
При цьому оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та з відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для відстрочення такої сплати.
Крім того, згідно статті 9 Закону України «Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади.
Тобто, судовий збір є одним із засобів функціонування та матеріального забезпечення судової гілки влади.
Жодних доказів на підтвердження вищезазначених обставин апелянтом до суду не надано.
Крім того, пунктом 2 розділу ІІ Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", яким серед іншого скасовано встановлені раніше для податкових органів пільги щодо його сплати, Кабінет Міністрів України було зобов'язано забезпечити відповідне фінансування державних органів.
Отже, інспекціям Державної фіскальної служби мали бути передбачені на 2016 рік бюджетні призначення на сплату судового збору.
Крім того, у лютому 2016 року прийнято паспорт бюджетної програми державної фіскальної служби, яким передбачені кошти на різні види витрат, зокрема на сплату судового збору органами ДФС.
Дана позиція підтверджується рішенням Верховного суду України № 2а-1030/12/1070 від 14.01.2016 року та Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016 року № 2 «Про судову практику застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір».
За таких обставин суд вважає, що підстави для відстрочення від сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі відсутні.
Відповідно до статей 88, 108, 189 Кодексу адміністративного судочинства України зазначені обставини тягнуть за собою залишення апеляційної скарги без руху з наданням строку для усунення зазначених недоліків, шляхом подання квитанції про сплату судового збору у розмірі 1515 грн. 80 коп. за наступними реквізитами: банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, код банку отримувача-834016, ОКПО - 37944338, розрахунковий рахунок 31211206781059, отримувач - Краматор. УК/м. Краматорськ/22030101 та поданням заяви про поновлення строку апеляційного оскарження з зазначенням підстав такого поновлення.
Враховуючи вищенаведене та керуючись статтями 88, 108, 186, 189 Кодексу адміністративного судочинства України,-
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 липня 2016 року у справі № 805/1685/16-а - залишити без руху.
Встановити Слов'янській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області тридцятиденний строк з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху для подання заяви про поновлення строку апеляційного оскарження та подання квитанції про сплату судового збору у розмірі 1515 грн. 80 коп.
Роз'яснити скаржнику, що при невиконанні вимог даної ухвали, суддя-доповідач відмовляє у відкритті апеляційного провадження, що позбавляє апелянта права повторного звернення до апеляційного суду з цього питання.
Ухвала може бути оскаржена протягом двадцяти днів безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя-доповідач Жаботинська С.В.