Постанова № 59968022, 25.08.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.08.2016
Номер справи
805/1087/16-а
Номер документу
59968022
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Смагар С.В.

Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2016 року справа №805/1087/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Сухарька М.Г., Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г.,

при секретареві судового засідання - Челаховій О.О.,

за участю представника позивача - Бобова В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 червня 2016 року в справі № 805/1087/16-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Трест Донбасдомнаремонт» до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправною відмову у списанні безнадійного податкового боргу та зобов'язання списати безнадійний податковий борг у загальній сумі 234837 грн 38 коп.,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Трест Донбасдомнаремонт» звернулось до суду з позовом, в якому просило визнати протиправною відмову Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області в списанні безнадійного податкового боргу по сплаті грошового зобов'язання за платежем «військовий збір» за серпень - грудень 2014року в сумі 145574,81 грн - за основним платежем та 89262,57 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями, нарахованими за податковий період та зобов'язати здійснити таке списання.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 09 червня 2016 року позов задоволено повністю.

Визнано протиправною відмову Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області у списанні безнадійного податкового боргу по сплаті грошового зобов'язання за платежем військовий збір за серпень - грудень 2014 року в сумі 145574 грн 81 коп. - за основним платежем та 89262 грн 57 коп. - за штрафними (фінансовими) санкціями, нарахованими на безнадійний податковий борг.

Зобов'язано Державну податкову інспекцію у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу по сплаті грошового зобов'язання за платежем військовий збір за серпень - грудень 2014 року в сумі 145574 грн 81 коп. - за основним платежем та 89262 грн 57 коп. - за штрафними (фінансовими) санкціями, нарахованими на безнадійний податковий борг.

Відповідач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що статтею 101 Податкового кодексу України передбачено списання безнадійного податкового боргу, який виник, зокрема, внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). Настання обставин непереборної сили підтверджується Сертифікатом (висновком) Торгово-промислової палати України.

Тому, враховуючи, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Трест Донбасдомнаремонт» надало до податкового органу Сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили відповідно до п. 100.4 (розстрочення грошових зобов'язань) та п. 100.5 (відстрочення грошових зобов'язань) Податкового кодексу України, у Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області відсутні правові підстави здійснювати списання безнадійного податкового боргу.

Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання. Згідно з пунктом 2 частини першої статті 197 КАС України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне задовольнити вимоги апеляційної скарги, а постанову суду першої інстанції скасувати з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Трест Донбасдомнаремонт» зареєстроване як юридична особа, включене до ЄДРПОУ за номером 36252790, перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у м. Краматорську, зареєстрований як платник податків з 11 листопада 2008 року.

У період з серпня 2014 року по грудень 2014 року у позивача виникла заборгованість за платежем військовий збір в сумі 234837 грн 38 коп., з яких 145574 грн 81 коп. сума за основним платежем та 89262 грн 57 коп. сума за штрафними (фінансовими) санкціями. Дана обставина не є спірною між сторонами і підтверджується обліковою карткою позивача.

02 червня 2015 року на підставі акта перевірки від 19 травня 2015 року № 286/05-15-22-01-36252790 було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000581703/10/05-15-17-03, відповідно до якого за порушення підпункту 1.4, 1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ, підпункту 168.1.1, 168.1.2, 168.1.5 пункту 168.1 статті 168, підпункту «а» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем військовий збір на суму 234837 грн 38 коп.

08 лютого 2016 року ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» звернулось до податкового органу із заявою № 08/77 про визнання вказаного податного боргу безнадійним та його списання. До заяви позивачем була додана копія сертифікату Торгово-промислової палати України від 08 січня 2015 року № 2483, що підтверджується описом вкладення у цінний лист. Дана заява разом з додатками була отримана відповідачем 9 березня 2016 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення та не заперечується відповідачем.

Відповідач 19 лютого 2016 року на адресу позивача надав відповідь на вищезазначену заяву від 08 лютого 2016 року № 08/77, відповідно до якої податковий орган відмовив у її задоволенні, посилаючись на відсутність обґрунтованих підстав щодо усіх вимог та надання вагомих та засвідчених документів, зазначаючи про відсутність підстав для списання безнадійного боргу, оскільки в сертифікаті ТПП України визначено про настання обставин непереборної сили відповідно до пунктів 100.4, 100.5 статті 100 Податкового кодексу України.

З метою врегулювання питання щодо списання зазначеного податкового боргу у позасудовому порядку позивач повторно 29 лютого 2016 року звернувся до відповідача з заявою № 08/130 про визнання податного боргу безнадійним. До вказаної заяви, окрім попередньо наданих документів, було додано виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 28 квітня 2014 року, від 25 листопада 2014 року, від 25 грудня 2014 року, що також підтверджується описом вкладення у цінний лист.

Листом від 23 березня 2016 року № 299/10/05-15-23-012 відповідач повідомив позивача, що на вказане питання вже було дано обґрунтовану відповідь листом від 19 березня 2016 року.

24 травня 2016 року позивач знову звернувся до відповідача із заявою про визнання податкового боргу безнадійним та його списання, на яку отримав відповідь від 7 червня 2016 року № 6220/10/05-15/23-012 про відсутність підстав для списання безнадійного боргу, оскільки в сертифікаті ТПП України визначено про настання непереборної сили відповідно до пунктів 100.4, 100.5 статті 100 Податкового кодексу України.

З облікової картки позивача судом встановлено, що спірний податковий борг первісно виник 24 липня 2015 року. У зв'язку із оскарженням позивачем податкового повідомлення-рішення, на підставі якого виник податковий борг, з облікової картки позивача відповідачем декілька разів виключалася та знову включалася спірна сума податкового боргу, остаточно борг є наявним з 22 квітня 2016 року по день розгляду справи.

Спірні правовідносини регулюються нормами Податкового кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) та Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VІІ (далі - Закон № 1669-VII).

Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Згідно з підпунктом 1.4 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.

Відповідно до підпункту 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування.

Згідно з підпунктом 1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Податковим кодексом України.

Відповідно до пункту 101.1 статті 101 Податкового кодексу України, списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.

Підпунктом 101.2.4 пункту 101.2 статті 101 Податкового кодексу України встановлено, що під терміном «безнадійний» розуміється, в тому числі, податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

За приписами пункту 101.5 статті 101 Податкового кодексу України контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до статті 101 Податкового кодексу України розроблено Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 жовтня 2013 року № 577.

Згідно з пунктом 2.1 цього Порядку під терміном «безнадійний податковий борг» слід розуміти, зокрема, податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). Такий факт непереборної сили підтверджується Торгово-промисловою палатою України - про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України.

Підпунктом 4.1 розділу ІV Порядку списання безнадійного податкового боргу платника податків встановлено, що у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 розділу ІІ цього Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню. До заяви обов'язково додаються документи, зазначені в підпункті 4 пункту 2.1 розділу ІІ цього Порядку які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.

Так, відповідно до розділу 2 Переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1235 «Про затвердження переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин», обставинами, що є підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу заявника є обставини непереборної сили, дія яких може бути викликана винятковими погодними умовами і стихійним лихом (ураган, буря, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, землетрус, пожежа, просідання і зсув ґрунту, замерзання моря, закриття морських проток, які трапляються на звичайному морському шляху між портами відвантаження і вивантаження, інше стихійне лихо тощо) або непередбаченими ситуаціями, що відбуваються незалежно від волі і бажання заявника (війна, блокада, страйк, аварія).

Доказами, що підтверджують факт настання (існування) зазначених обставин, є, зокрема, висновок Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон №1669-VІІ.

Абзацом 1 статті 2 зазначеного Закону визначається, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Розпорядженням від 30 жовтня 2014 року № 1053-р Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Підпунктом 1 пункту 1 цього розпорядження місто Донецьк та підпунктом 16 пункту 1 розпорядження м. Краматорськ, де в подальшому був перереєстрований позивач, віднесено до переліку населених пунктів, на території яких проводилася АТО. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України» було зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053. Тобто, зазначене розпорядження Кабінету Міністрів України було чинним та не скасовувалось, дія якого лише була зупинена на відповідний час.

02 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України». Зазначене розпорядження опубліковано 08 грудня 2015 року на єдиному веб-порталі органів виконавчої влади України Урядовий портал. Пунктом 1 та 3 вказаного розпорядження, затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком та визнано такими, що втратили чинність: розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року №1079 «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України» від 30 жовтня 2014 року №1053.

Вищевказаними розпорядженнями затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція з початку її проведення та на теперішній час. Так, згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України № 1275-р від 2 грудня 2015 року до зазначених населених пунктів належить місто Краматорськ.

Згідно зі статтею 10 Закону № 1669-VІІ, протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Відповідно до частин 1-3 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669-VІІ, вбачається, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону. Дія цього Закону поширювалась на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.

Статтею 11 цього Закону, Торгово-промисловій палаті України надано право засвідчувати форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видавати сертифікати про такі обставини.

Як вбачається з матеріалів справи, настання для позивача форс-мажорних обставин з 31 липня 2014 року підтверджено сертифікатом Торгово-промислової палати України № 2483 від 8 січня 2015 року. Але вказаний сертифікат підтверджує настання обставин непереборної сили відповідно до пунктів 100.4 (розстрочення грошових зобов'язань) та 100.5 (відстрочення грошових зобов'язань) Податкового кодексу України, а позивач просить списати безнадійний податковий борг у відповідності до положень ст. 101 Податкового кодексу України.

За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що у відповідача відсутні правові підстави для здійснення списання безнадійного податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Трест Донбасдомнаремонт у відповідності до ст. 101 Податкового кодексу України, а тому судом першої інстанції безпідставно задоволено позов.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції неправильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з порушенням норм матеріального права, що відповідно до вимог ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення.

Керуючись статями 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 червня 2016 року в справі № 805/1087/16-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Трест Донбасдомнаремонт» до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправною відмову у списанні безнадійного податкового боргу та зобов'язання списати безнадійний податковий борг у загальній сумі 234837 грн 38 коп. - задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 червня 2016 року в справі № 805/1087/16-а - скасувати.

Прийняти нову постанову.

У задоволені позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Трест Донбасдомнаремонт» до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправною відмову у списанні безнадійного податкового боргу та зобов'язання списати безнадійний податковий борг у загальній сумі 234837 грн 38 коп. - відмовити.

Вступна та резолютивна частини постанови складені в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 25 серпня 2016 року. Повний текст постанови складений 26 серпня 2016 року.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після виготовлення повного тексту.

Колегія суддів М. Г. Сухарьок

А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук