Постанова № 59960568, 23.08.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.08.2016
Номер справи
805/1746/16-а
Номер документу
59960568
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 серпня 2016 р. Справа №805/1746/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Кірієнка В.О.,

при секретарі – Шерстюк Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області до Державного Донбаського підприємства з пуску, налагоджування, вдосконалення технології та експлуатації електростанцій та мереж” Доноргрес” про стягнення податкового боргу з рахунків у банку в розмірі 1679312,37грн.,-

ВСТАНОВИВ:

30 червня 2016 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області до Державного Донбаського підприємства з пуску, налагоджування, вдосконалення технології та експлуатації електростанцій та мереж” Доноргрес” про стягнення податкового боргу з рахунків у банку в розмірі 1679312,37грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що на момент звернення до суду відповідач має податковий борг, який виник внаслідок несплати податкових зобов’язань на суму 1679312,37грн.

Представник позивача, належним чином повідомлений про дату, час там місце розгляду справи, в судове засідання не з’явився, просив здійснити розгляд справи без його участі.

Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час там місце розгляду справи, в судове засідання не з’явився. В матеріалах справи наявні письмові заперечення проти позову, які вмотивовані тим, що податкова вимога від 15.01.2015 року №4001-25 була винесена за результатами незаконно проведеної позапланової невиїзної перевірки, оскільки приписи Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлюють заборону на час проведення антитерористичної операції проведення планових та позапланових перевірок суб’єктів господарювання з боку органів та посадових осіб. Також, відповідач вказує на наявність на розгляді у Вищому адміністративному суді України справи №К/800/6288/15 за касаційною скаргою Державного Донбаського підприємства з пуску, налагоджування, вдосконалення технології та експлуатації електростанцій та мереж ”Доноргрес” на постанову Донецького окружного адміністративного суду по справі №805/4330/15-а. Провадження по даній справі було відкрито за адміністративним позовом Державного Донбаського підприємства з пуску, налагоджування, вдосконалення технології та експлуатації електростанцій та мереж” Доноргрес” до Слов’янської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення за формою «Ю» від 15.01.2015 року №4001-25, на підставі якого ґрунтується адміністративний позов позивача. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10.03.2016 року матеріали касаційної скарги визнані достатніми для відкриття касаційного провадження. Провадження по вказаній справі триває, остаточне рішення не прийнято. Просив відмовити в задоволенні позову.

У зв’язку з неприбуттям у судове засідання всіх осіб, що беруть участь у справі, відповідно до приписів ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до пп. 41.1.1. п. 41 ст. 41 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

Органом стягнення, у відповідності до приписів пп. 14.1.137. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України, є державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно п. 41.2. ст. 41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Пп. 20.1.34 п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Таким чином, позивач є суб’єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує повноваження, надані йому Податковим кодексом.

Відповідач – Державне Донбаське підприємство з пуску, налагоджування, вдосконалення технології та експлуатації електростанцій та мереж «Доноргрес» (код ЄДРПОУ 04624513, 84121, Донецька обл., місто Слов'янськ, вул. Батюка, будинок 22) зареєстроване в якості юридичної особи 16.08.2001 року (а.с. 11).

Як платник податків Державне Донбаське підприємство з пуску, налагоджування, вдосконалення технології та експлуатації електростанцій та мереж «Доноргрес» знаходиться на обліку у Слов’янській ОДПІ (а.с. 11).

З матеріалів справи вбачається, що за відповідачем обліковується податковий борг у розмірі 1679312,37грн., який виник на підставі винесеного контролюючим органом податкового повідомлення-рішення від 10.07.2015 року №0000081502.

Сума зазначеного податкового зобов’язання відповідачем у встановлені строки не сплачені.

Таким чином, станом на момент звернення до суду та розгляду справи судом податковий борг відповідача складає 1679312,37грн., що підтверджується карткою облікового рахунку відповідача (а.с. 12-14).

Встановлений чинним законодавством строк сплати зазначених податкових зобов’язань на день розгляду справи сплинув.

Посилання відповідача на наявність на розгляді у Вищому адміністративному суді України справи №К/800/6288/15 за касаційною скаргою Державного Донбаського підприємства з пуску, налагоджування, вдосконалення технології та експлуатації електростанцій та мереж ”Доноргрес” щодо оскарження податкового повідомлення-рішення від 10.07.2015 року №0000081502 суд вважає необґрунтованими з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. 56.1 ст. 56 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

За приписами пп. 56.18 даної статті при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

З аналізу наведених норм вбачається, що податкове повідомлення-рішення вважається узгодженим з дня набрання законної сили судовим рішенням.

Судове рішення по справі №805/4330/15-а за адміністративним позовом Державного Донбаського підприємства з пуску, налагоджування, вдосконалення технології та експлуатації електростанцій та мереж” Доноргрес” до Слов’янської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення за формою «Ю» від 15.01.2015 року №4001-25, відповідно до ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду 10.02.2016 року набрало законної сили 10.02.2016 року.

У відповідності до п. 57.3 ст. 57 даного Кодексу у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Тобто положеннями норм діючого законодавства чітко визначений порядок сплати угодженої суми грошового зобов’язання.

Крім того, суд зауважує на те, що відповідно до приписів ст. 257 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Конституцією України встановлена обов’язковість виконання судових рішень, які набрали законної сили.

Також, суд критично ставиться до посилань відповідача на сплату ним суми боргу, визначеного у вимозі від 15.01.2015 року №4001-25, оскільки на момент звернення позивача до суду за відповідачем обліковуються податковий борг у розмірі 1679312,37грн., що підтверджено карткою облікового рахунку відповідача.

Водночас, суд зауважує, що обставини правомірності винесення позивачем вимоги від 15.01.2015 року №4001-25 не є предметом розгляду даної справи.

Як вже зазначалось судом, відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов’язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов’язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пп. 16.1.4. п.16.1. ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов’язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно із п. 54.1. ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п. 57.1. ст. 57 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Підпунктом 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 Кодексу встановлено, що сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання вважається податковим боргом.

Виконанням податкового обов’язку, відповідно до п. 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України, визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Пунктом 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

У відповідності до п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Згідно п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

З метою погашення податкового боргу відповідачеві було направлено податкову вимогу за №4001-25 від 15.01.2015 року, яка отримана уповноваженим представником (а.с. 20).

Доказів сплати заборгованості відповідачем до суду не надано.

Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні (ст. 86 цього Кодексу).

На підтвердження позовних вимог позивачем надано необхідні докази про наявність податкової заборгованості у відповідача та вжиття заходів її стягнення.

Враховуючи вищевикладене, а також те, що доказів про сплату заборгованості суду не надано, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись, ст.ст. 2, 8-11, 17, 69-71, 86, 94, 158-163, 185-186, 254, КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області до Державного Донбаського підприємства з пуску, налагоджування, вдосконалення технології та експлуатації електростанцій та мереж «Доноргрес» про стягнення податкового боргу з рахунків у банку в розмірі 1679312,37грн. – задовольнити повністю.

Стягнути з Державного Донбаського підприємства з пуску, налагоджування, вдосконалення технології та експлуатації електростанцій та мереж «Доноргрес» (код ЄДРПОУ 04624513, 84121, Донецька обл., місто Слов'янськ, вул. Батюка, будинок 22) на користь державного бюджету (р/р 31117105700075, код платежу 21081000, одержувач УДКС у м. Слов’янську Донецької області, код ЄДРПОУ 37803368, банк отримувача ГУ ДКСУ в Донецькій області, МФО 834016 на користь (30) бюджету, пеня за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов’язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства) податковий борг у розмірі 1679312 (один мільйон шістсот сімдесят дев’ять тисяч триста дванадцять) грн. 37 коп.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 23.08.2016 року.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 26.08.2016 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кірієнко В.О.