ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2016 року м. ПолтаваСправа № 816/676/16
Полтавський окружний адміністративний суд колегією у складі:
головуючого судді - Бойка С.С.,
суддів - Соколенка Ф.Ф. , Канигіної Т.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Носенка М.В.,
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Сиромятнікова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України , Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Полтавській області, третя особа: Головне управління Національної поліції в Полтавській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, виплату коштів -
В С Т А Н О В И В:
10 травня 2016 року позивач ОСОБА_1 ( надалі по тексту - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства внутрішніх справ України (надалі по тексту - відповідач 1, МВС України), третя особа: Головне управління Національної поліції в Полтавській області (надалі по тексту - третя особа), в якій просив:
-визнати протиправною та скасувати відмову Міністерства внутрішніх справ України від 26 квітня 2016 року про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1;
-зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України здійснити нарахування та виплату грошової допомоги ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції" у розмірі 200 - кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 10 грудня 2015 року ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області видано висновок службового розслідування, на підставі якого позивачу встановлено другу групу інвалідності від травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків, а відтак має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції"( надалі по тексту - постанова Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850, Порядок № 850). Відмову у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, викладену у листі Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 26.04.2016 № 734/115/29/01/2016, вважає неправомірною, оскільки така виплата передбачена чинним законодавством. Також позивач зауважує про неправомірність посилання відповідача на невідповідність поданих документів вимогам пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року № 707, яка на момент встановлення інвалідності позивача втратила чинність.
У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14 липня 2016 року до участі у справі залучено другого відповідача Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Полтавській області.
Представник відповідача Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Полтавській області та третьої особи Головного управління Національної поліції в Полтавській області в судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити в задоволенні. Зазначав, що Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області дотримано вимоги "Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850, документи стосовно позивача в повному обсязі надіслано до Міністерства внутрішніх справ України як органу, уповноваженому прийняте кінцеве рішення про виплату одноразової грошової допомоги. Вважає, що не в праві надати правову оцінку рішенню Міністерства Внутрішніх справ України про повернення матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги без затвердження на ОСОБА_1 у зв'язку з невідповідністю вимогам п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 707.
Представник відповідача Міністерства внутрішніх справ України в судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, письмових заперечень на надсилалось.
За приписами частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
З огляду на викладене, суд вважав за можливе провести розгляд справи за відсутності відповідача Міністерства внутрішніх справ України.
Колегія суддів, заслухавши пояснення позивача, представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановила наступне.
На підставі постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2015 року ліквідаційною комісією Управління міністерства внутрішніх справ України видано висновок службового розслідування від 10 грудня 2015 року за фактом нещасного випадку, що стався 24.10.2008 зі ОСОБА_1 /а.с. 12-16, 22-25/.
За результатами розслідування було складено 21 грудня 2015 року акт повторного розслідування нещасного випадку, що стався 24 жовтня 2008 року форми Н-5*, зі змісту якого вбачається, що комісія прийшла до висновку, що нещасний випадок стався при виконанні службових обов'язків в період проходження служби /а.с.32-37/.
За результатами розслідування нещасного випадку 21 грудня 2015 року складено та затверджено акт № 6 форми Н-1* "Про нещасний випадок. ОСОБА_1", у висновку якого зазначено, що нещасний випадок стався при виконанні службових обов'язків в період проходження служби /а.с. 26-31/.
25 грудня 2015 року військово-лікарська комісія ДУ «ТМО МВС України по Полтавській області» на підставі акту № 6 від 21 грудня 2015 року, форма Н-1 прийняла постанову, якою травма від 24.10.2008 вважається «так, пов'язана з виконанням службових обов'язків» /а.с.19/.
Згідно виписки з акту огляду медико - соціальною експертною комісією до довідки серії АВ № 0188169 ОСОБА_1 в зв'язку із травмою, пов'язаною з виконанням службових обов'язків, з 25.11.2015 року встановлено ІІ групу інвалідності /а.с. 21/.
Згідно довідки про результати визначення ступеню втрати професійної працездатності серії АГ № 0005003 ступінь втрати професійної працездатності 70 % (травма, так, пов'язана з виконанням службових обов'язків) /а.с. 20/.
29 грудня 2015 року в зв'язку зі встановленням ІІ групи інвалідності позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області з заявою (рапортом) та доданими до неї документами про виплату одноразової грошової допомоги /а.с. 95/.
Листом Департаменту фінансово - облікової політики Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 15/2-1186 ліквідаційній комісії УМВС України в Полтавській області повернуто матеріали про призначення одноразової грошової допомоги без затвердження на ОСОБА_1 у зв'язку з невідповідністю вимогам п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 707 /а.с. 131/.
Про вищезазначену фактичну відмову у виплаті одноразової грошової допомоги позивача повідомлено листом від 26 квітня 2016 року № 734/115/29/01/2016.
Не погоджуючись з відмовою Міністерства внутрішніх справ України у виплаті одноразової грошової допомоги, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, колегія суддів виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 статті 22 Закону України "Про міліцію", держава гарантує працівникам міліції соціальний захист.
Частиною 6 статті 23 Закону України "Про міліцію" (в редакції від 13 лютого 2015 року) передбачено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції затверджені постановою Кабінету Міністрів України №805 від 21 жовтня 2015 року /надалі - Порядок №805/.
Відповідно до пункту 7 Порядку №805 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 подав до ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області заяву (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги, у зв'язку отриманням ІІ групи інвалідності, у зв'язку травмою, пов'язаною з виконанням службових обов'язків із повним пакетом документів, передбачених пунктом 7 Порядку № 850.
Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області складено висновок про призначення позивачу одноразової грошової допомоги, складений на підставі матеріалів ОСОБА_1 /а.с. 130/.
За результатами розгляду зазначеної заяви (рапорту) Міністерством внутрішніх справ України, листом - відповіддю від 06 квітня 2016 року № 15/2-1186, повернуто пакет документів у зв'язку невідповідністю вимогам пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 707/а.с. 131/.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів від 21.10.2015 року № 850 встановлено, що
особам, які до набрання чинності Законом України від 13 лютого 2015 р. N 208-VIII "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога призначається і виплачується відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. N 707.
Редакція постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 діє з 10.11.2015.
Також пунктом 2 Порядку № 850 визначено, що днем виникнення права на отримання грошової допомоги є у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 в зв'язку із травмою, пов'язаною з виконанням службових обов'язків, з 25.11.2015 року встановлено ІІ групу інвалідності /а.с. 21/ та саме з цієї дати у нього виникло право на отримання одноразової грошової допомоги.
Відтак посилання відповідача на пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 707 є безпідставними, оскільки дана постанова втратила чинність з набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.
Пункт 14 Порядку № 805 передбачає, що призначення і виплата грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без установлення інвалідності працівника міліції за висновком комісії з розслідування нещасного випадку є наслідком: учинення ним злочину, адміністративного правопорушення або дисциплінарного проступку; учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати грошової допомоги.
Таким чином, оскільки підстав для відмови у виплаті ОСОБА_1 допомоги згідно чинного законодавства, а саме пункту 14 Порядку № 805, відповідачем не зазначено, в судовому засіданні правомірність не доведено, то відмова Міністерства внутрішніх справ України від 26 квітня 2016 року є протиправною та підлягає скасуванню.
З приводу позовних вимог позивача зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850, у розмірі 200- кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до пунктів 9 МВС в місячний строк після надходження документів приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Пунктом 10 постанови № 850 передбачено, що грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС.
Згідно з пунктом 11 виплата грошової допомоги проводиться шляхом перерахування органом внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, суми виплати на рахунок, відкритий особою, якій призначається грошова допомога, в установі банку або через касу органу внутрішніх справ.
З аналізу вищезазначених норм законодавства вбачається, що відповідач лише приймає рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, тому останній не наділений повноваженнями щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги.
Отже, вимоги позивача в цій частині задоволенню не підлягають.
З урахуванням викладених обставин, з метою забезпечення гарантії дотримання і захисту прав позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку відповідача - суб'єкта владних повноважень, згідно із частиною другою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції" відносно ОСОБА_1 з урахуванням висновку суду.
З огляду на зазначене, відповідач як суб'єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов'язок щодо доказування правомірності своїх дій та рішень, не довів колегії суддів правомірності свого рішення, що є підставою для часткового задоволення адміністративного позову.
Підстави для розподілу судових витрат - відсутні.
Керуючись статтями 2, 7-11, 17, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати відмову МВС України від 26.04.2016 про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1.
Зобов'язати МВС України прийняти рішення про призначення грошової допомоги стосовно ОСОБА_1 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції" у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 23 серпня 2016 року.
Головуючий суддя С.С. Бойко суддя суддя Ф.Ф. Соколенко Т.С. Канигіна